9. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu Endonezya Basınında

Elhamdulillah 9. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu Endonezya medyasında da yankı buldu. Ülkenin 2. Büyük gazetesi olan Republika Gazetesi’nin Cuma Ekinde bir sayfa sempozyumdan bahsedildi. Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan endonezyalı öğrenci Deden Mauli Darajat tarafından yazılan yazı Mengenang Said Nursi (Said Nursi’yi anma) başlığını taşıyor.

Habere göre sempozyumun dünyanın bir çok ülkesinden gelen binlerce kişi tarafından takip edildigini belirtiyor. Prof. Faris Kaya ile yapılan röportaja istinaden sempozyumun tertib edilmesindeki gaye Said Nursi’nin fikirlerinin bütün dünyaya tanıtılması. Çünkü bu fikirler dünya barışına ulaşılmasında önemli rol oynayabilecek özellikte.

Sempozyuma 245 kişinin tebliğ gönderdigi ve bunlar arasından 105 tebliğin seçildiği haberler arasındaydı. Endonezyadan da 2 tebliğcinin katıldığını belirtilip Prof. Andi Faisal’a göre Said Nursi’nin davet metotlarından biri lisan-ı hal olduğu vurgulanmış.

Devlet erkanından başbakan yardımcısı Bülent Arınç ile Ak Parti genel başkan yardımcısı Hüseyin Çelik’inde birer konuşma yaptığı belirtilen yazıda Said Nursi ve Risale-i Nurları tanıtan 3 paragraflık malumat ile yazıya son verilmiş.

Kaynak: nurnetwork