Abdulkadir Haktanır: Balkanlar-Gostivar Meşvereti

Muhterem Kardeşlerim!

Sizin gibi İhlaslı ve samimi kardeşlerden meydana gelip teşekkül eden ma’nevi ve maddi bir şahsiyetin maddi ve ma’nevi duasından tevellüd eden bir şahsi ma’nevinin bereketinden istifade ederek, Balkanlarda da Nurların yayılması için Merhum ve mağfur Sungur Ağabeyin 1995 te Nusret ve İsmail isimli iki kardeşi yanıma vererek bizi Makedonya’nın Gostivar şehrine gönderdi.

Her ne kadar Makedonya’nın Gostivar ve Üsküp şehirlerinde az Türk varsa da oranın Müslüman halkının çoğu Arnavut olduğu için oradan dönüşte, hemen Risaleleri Arnavutçaya başladım ve Allahın yardımı ile ve o şahsi ma’nevinin bereketi ile 400 sahifelik derlenmiş Üstad hakkında bir Tarihçe dahil küçüklerden 16 adedini tercüme ettik. Onlarla beraber o milletin derdini bildiğim için 7 tane de  malumatımdan ve derlemelerden faydalanarak;

Materyalist felsefecilere cevap,

Erkek ve hanımın hayati meseleleri,

Müspet ve menfi milliyetçiliğin farkı,

Vecizeler,

İnsan nedir,

Albert Einstein dahil Avrupa’nın 34 Prof’un ne için Allaha inanıyorlar,

İşaratül İ’cazda ki 16 Prof’un Peygamberimizi a.s.m ve Dinimizi nasıl meth ediyorlar ayni kitapta, Fenni buluşların % 60 ını Müslümanlara Allah nasip ettiğini ispat ettik,  ve 54 mevzuda Şiir kitabım da onların dilinde mevcut.

Bu 23 adet kitaptan çok az bir miktarını Sözler Yayınevi sattı. Ondan sonra bu fakir başta hanımla beraber iki aylığına gidip Gostivarda hizmet etmeye çalışırdık. Ondan sonra hanımın rahatsızlığı sebebiyle ben yalınız  her sene ekseri ikişer defa birer aylığına Arnavutluk, Makedonya, Kosova ve Sırbistan’a giderdim. O halk fakir olduğu için ve kendilerinde kitap okuma alışkanlığı mevcut olduğu için Gençleri tercih ederek Üniversite talebelerinden kız ve erkeklerle ayrı toplantı yapıp 1-1,5 saat ders yaptıktan sonra bu kitapları onlara parasız veriyoruz. Bu güne kadar 85.000 kitabımız oralarda dağıldı. Allahın hidayeti ile onlardan bir çoğu namaza başladılar ve kızlardan da on civarında tesettüre büründüler. Hatta bir kızın anne babası örtünmesine engel olduğu için, örtünemediği için hanım kız hayıflanıyordu. Kız nişanlanmış, nişanlısına ben tesettüre bürünmek istiyorum, razı olsan çok memnun olacağım demiş oda kabul etmiş kız bana müjdeli haberim var diyor ve meseleyi anlatıyor.

Bu sefer de yine 7 ile 26 Nisan arasında oralarda idim. Hatta Balkanlarda ki hizmetle ilgili Gostivar’da yapılan Meşverete de çok şükür katılabildim. Meşverete Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Ve oraların her tarafından kardeşler katıldıkları için,  Meşveretimiz çok iyi geçti elhamdülillah. Evet bu fakirin Arapçadan Konuşma pratiğimiz olmasa da % 80’ini bilirim. Bu sebepten orada herhangi camiye gittiğim zaman, ya hocanın beni tanıması ile veya beni camiye götürenin hocaya takdimi ile, hemen Namaz kıldırmaya ve vaaz etmeye çıkarırlar. Allah’ıma çok şükür Osmanlıcayı okuma yazma dahil, Balkanlarda konuşulan farklı dilleri de bildiğim için Hizmetimize faydası oluyor. Daha öncede belki anlatmışımdır. Arnavutluğun Tirana ve İşkodra şehrinde dershanemiz var. Kosova’nın Priştina ve Prizren şehrinde Dershanemiz var. Makedonya’da Üsküp’te iki dershane  mevcut üçüncüsünü kiralamaya karar verildi ve Gostivar şehrinde mevcut dershaneyi bozup yenisini yapma kararı alındı.

Abdulkadir Haktanır

Aşağıda bize gönderilen Bir Prof’un ve bir Tıp Doktorunun yazılarını göndereceğim.

Bu İşkodralı Prof. Yazılarımız ve e-maillerimiz sebebi ile kendisine Allahın hidayeti nasip olan bir Zat

Selamun Alejkum !

I dashur vella Adulkadir
Gezohem qe keni qene ne Ballkan dhe ju falenderoj nga zemre per dhuratat qe keni sjelle ne kete treve, dhe 5000 libra nuk jane pak. Edhe une e kam provuar ne shtepine time, kur keni qene ne Shqiperi…
Ju falenderoj shume per gjerat e bukura qe me dergoni. Jam ne pritje ta masazheve Tuaja
Me nderime dhe respekt
Njazi Kazazi
Shkoder

Prof. Dr. Njazi KAZAZI
Departamenti i Gjuhësisë
Universiteti i Shkodrës “Luigj Gurakuqi”
Shkodër – Albania

Bu da Sırbistan’da yaşayan bir tıp doktoru

Alejkum selam ,

Elhamadulilah qe qenke kethu rehat dhe shendosh, Allahu te shperblefte per librat qe na solle,

Angazhimi juaj qarte po flete se jeni bere kujdestar I denje I ketij populli qe jeton ne keto troje, duke pasur derte qe populli I ktyre trevave te jetoj ne fene e Zotit xh xh, ne Islam.

Me rreskept vella I dashur Lejlani!

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: