Affeden kazanır

Kültürümüzde kırılan kalbin tamirinin mümkün olmayacağına dair bir söylem var. Bu ifade oldukça naif ve hassas olan kalbin gücendiği takdirde kolay onarılamayacağını ifade ediyor.
Zira kalp et ve kandan müteşekkil bir organ değildir, kalp aynı zamanda seven, sevildiğini hisseden, hüzünlenen ve bütün değerleri bağrında taşıyan bir kaptır.

Kalp Allah’ın sevgisini taşıyabilecek kadar büyük bir değerdir. İslam kültüründe kalbe atfedilen değer buradan gelmektedir.
Hiçbir mekâna sığmayan sevgi ve muhabbetullah kalpte kendine yer buluyor. O yüzden büyüklerimiz, kalp kırmayın, yıkılan kalbin tamiri mümkün olmaz sözü ile kalbin önemine dikkati çekmektedirler.

Fakat İslam büyüklerimiz olgun insanı tarif ederken kırmayan ve kırılmayan kişi olarak tarif etmişlerdir. Allah’ın sevgisini bağrında taşıyan bir değeri yıkmak, kırmak, incitmek elbette büyük bir vebaldir. Kırmaya teşebbüs edeni şefkate çağırmak ve kırılmamak ise büyük bir erdemdir.

Dava adamları insana Allah’ın yeryüzündeki halifesi ya da cennet ehli kişi olarak bakmış ve kırılmak yerine bu kişiyi hoş görüp hakka, şefkate davet etmişlerdir.

İnsan hataya meyyaldir, insan zaaf sahibidir, insan zayıf yaratılmıştır. Fakat zaafına yenik düşüp hata yapmışsa, bunun bir telafisi vardır, olmalıdır. Özür dilemek telafi yollarından biridir mesela. Af dileyeni af etmek ise büyük bir olgunluktur.

Son yıllarda Batılı bilim adamları affetmenin faydaları üzerinde duruyor ve bunun kişiyi birçok hastalıklardan koruyacağını haber veriyorlar. Zira öfke güçlü bir bağdır ve kişinin nefret duygusunu tetikleyerek ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara davetiye çıkarır.
Affetmek ise kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar ve onun olumlu duygularını geliştirir.

Affeden kişi üzerinde taşıdığı ağır bir yükten kurtulur, sakinleşir ve muhatabına şefkat duymaya başlar. Bu durum onun ruhunda bir dinginlik ve iyilik haline dönüşür.

Hayat kısa bir yolculuktan ibaret, bu yolculuğu hangimiz hangi vakitte tamamlayacağız bunu bilemiyoruz.
O nedenle öfke beslediğiniz kişileri af edin ve onlar için hayır duada bulunun.

Fatma Tuncer

30-09-19

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: