Avusturyalılar İslam’a Koşuyor

Avusturya’da yapılan son istatistiklere göre son iki yılda ülkede İslam’a girenlerin sayısı yarım milyonu buldu. Avusturyalıların İslam’a koşmalarında en etkin sebeplerden biri ise kilise skandallarından ötürü Hıristiyanlığa güvenlerini kaybetmeleri.

Fransa, İtalya, Hollanda, Belçika gibi bazı Avrupa ülkelerindeki Müslüman azınlıklara karşı düşmanca kampanya, ırkçı tavırlar ve dini özgürlüklerine saldırıların arttığı şu sırada çoğunluğu Katolik olan Avusturya’da yapılan istatistikler ve resmi rakamlar İslam’a girme yönünde daha önce görülmemiş derecede büyük bir eğilim olduğunu gösterdi.

‘Manevi ve imani doza istekli insanlar hayatlarında bir şeyin eksikliğini hissediyor ve kendilerini ahretle bağlantılandıran bir boyut ya da ufuk bulamıyor. Neden yaratıldıklarını ve neden yaşadıklarını bilmiyor…’

İslam’a girdikten sonra Avusturya’daki Müslüman azınlığın basın sözcüsü olan Carla Amina Bagjati ülkesindeki insanların halini işte bu ifadelerle anlatıyor. Bagjati sözlerini şöyle sürdürüyor: ‘İslam’a giren Avusturyalı her vatandaşın hikayesi birbirinden farklı. Ancak biz sonu bir ve ortak olan bir hikaye bulduk. Bu da, vatanları olduğunu iddia edebilecekleri bir yaşam mekanı ve tarzı bulunmasıdır.’

SKANDALLAR BÜYÜK ETKEN OLDU

Muhakkak ki Avusturya’daki Hıristiyan vatandaşlar özellikle Katolik Kilisesi içinde tekrarlanan cinsel taciz skandallarından sonra hayal kırıklığına uğradı ve Hıristiyanlığa güvenini kaybettiğini açıkladı. Bu skandallar Avusturya halkının toplu olarak İslam’a girmesinde büyük rol oynadı. 2005 yıl istatistiklerine göre Avusturya’da yaklaşık 400 bin Müslüman yaşıyor. Yani derin ve güçlü Katolik tarihi olan sekiz milyon nüfuslu Avrupa ülkesinde toplam nüfusun yüzde dördünü oluşturuyor.

Son istatistikler ise yaklaşık yarım milyon Avusturyalının geçen iki yıl boyunca İslam’a girdiğini gösteriyor. Avusturya’da İslam dini uzun yıllardır resmi din olarak tanınmakta ve okullarda okutulmasına izin verilmektedir.

Avusturya Müslümanları 2005 yılında Danimarka’da peygamberimizi (s.a.s.) karalamaya kalkışan karikatürlere cevaben 2007 yılında ülkenin dört bir yanında Hz. Muhammed’e (s.a.s.)’i tanıtma ve Avusturya vatandaşlarına öğretme kampanyası düzenledi. Bu kampanyayı diğer Avrupa ülkelerinde başlatılan benzer kampanyalar izledi. Avusturyalılar bu tür kampanyaların, İslam’ı öğrenmek açısından büyük bir fırsat olduğuna işaret ediyor.

Örneğin Bagjati bu kampanyalara ilişkin şöyle dedi: “İlk İslam’a girdiğimde hayatımda pek fazla bir değişiklik olmadığını hissettim. İleri adım atmalıydım. Bu nedenle de insanlar arasında daha fazla anlayış köprüsü kurmalıydım.”

Ahmet Yılmaz / TIMETURK