Ayasofya’da On Binler Namaz Kıldı!

nadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi binlerce kişi, “fetih” etkinlikleri kapsamında Ayasofya önünde öğle namazı kıldı. Hep birlikte dua eden gençler, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasını istedi.

Yıllardır Ayasofya’nın ibadete açılması için çeşitli eylemler düzenleyen AGD’nin düzenlediği etkinlikte binlerce kişi Ayasofya’nın önünde topladı. Grup, Ayasofya’nın ibadete açılması için “Zincirler kırılsın Ayasofya ibadete açılsın” şeklinde slogan attı. “Ayasofya’ya biletle değil abdest ile girmek istiyoruz” şeklinde pankart açan grup, Fatih Sultan Mehmet Han’ın da Ayasofya ile ilgili bıraktığı vasiyeti dev bir pankarta yazarak üzerine zincir astı. Ülkenin dört bir yanından gelerek etkinliğe katılan vatandaşlar, sık sık ilahiler okuyarak İslami marşlar söyledi. Ayasofya’nın önünü ve çevresini ibadethaneye çeviren binlerce kişi, sık sık Ayasofya’nın ibadete açılması için sloganlar attılar. Namaz öncesinde Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya vasiyeti temsili padişah tarafından okundu.

Daha sonra söz alan AGD Başkanı Salih Turhan, Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra Ayasofya’yı cami olarak açtığını belirterek, “Ayasofya’yı tamir ettiren ve bahçesine medrese yaptıran Fatih Sultan Mehmet Han buranın kıyamete kadar cami olarak kalmasını vasiyet etmiştir. Ayasofya’nın gerçek şahsiyetine ulaşması Fatih’e vefa ve geleceğimiz için şarttır. Ayasofya’nın ibadete kapatılması Fatih’in ve şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Fatih’in vasiyetindeki bedduasına muhatap olmamak için Ayasofya ibadete açılmalıdır. Ayasofya bizlere emanettir. En kıza zamanda Ayasofya üzerindeki oyunların bozulup, hak ettiği değerine kavuşması dua ve beklentimizdir” dedi.

Etkinliğe katılarak Anadolu Gençlik Derneği üyelerine destek veren Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise, “Ayasofya’nın zincirleri kırılacak. Bunu sizler başaracaksınız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından binlerce kişi, Ayasofya’nın önünde saf tutarak öğlen namazını kıldı. Kılınan öğlen namazının ardından grup alandan ayrıldı.

Haber7