Bayram Tebriği ve Endonezya Ramazan Hizmetleri

Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu,

Aziz, Sıddik Ağabey ve Kardeşlerimiz,

Üstadımızın tabiriyle 80 sene manevi bir ömrü kazandırabilen Ramazan ayının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Ramazan münasebetiyle Endonezya’da hizmetimizle alakalı faaliyetleri beray-ı malumat arz ediyoruz.

Geçen sene ramazanda 1000 adet Endonezya Dilinde Ramazan Risalesi bastırmıştık. Geçen seneden kalan risaleleri dershaneye gelip giden talebeler vesilesiyle dağıtma imkânımız oldu.

Ramazan münasebetiyle dershanemizde 3’u Endonezyalılara ve 1’I Türklere olmak üzere 4 iftar programı düzenledik. Perşembe akşamları devam eden derslerimizi iftar öncesine aldık ve daha sonrasında da beraber iftar ettik. Derslere gelen cemaatin hepsine birden iftar vermek için dershanemiz kifayet etmediği için 3 grup halinde çağırdık.

11 ağustos perşembe günü yaklaşık 10 üniversite talebesinin iştirak ettiği iftar öncesinde Ramazan Risalesi’ni Endonezya dilinde okuduk ve müzakere ettik. Daha sonrasında beraber iftar ettik.

18 ağustos perşembe günü bir önceki hafta iftara gelemeyen talebeler ile Ceyhun kardeşin ikamet ettiği Depok bölgesinde derslere iştirak eden cemaatle beraber 15 kişilik bir grupla iftar programımız oldu. İftar öncesi yine Ramazan Risalesi’nden ders okuduk. İftar sonrası cemaatle Teravih namazını kıldık. Derse gelenlere tanıdıklarına vermek üzere daha önce tab ettiğimiz Ramazan Risalesini hediye ettik.

Depok bölgesinde derslere iştirak eden Mahfuz isminde âlim bir zat var. Onun ve arkadaşlarının açmış olduğu fakir çocukların kaldığı bir yer var. Burada da Ceyhun kardeşin vesilesiyle çocuklara iftar verildi ve Ramazan risalesinden ders okundu.

21 Ağustos Pazar günü ise dershanedeki Türkçe derslere iştirak eden kardeşlerle ikindi sonrası ders oldu. Daha önce tanıştığımız fakat dershaneye hiç gelmemiş olan Türkleri de iftara davet ettik. Bu vesileyle 10 Türk kardeşimizin iştirak ettiği bir iftar programı oldu. İftar sonrası çay içilip teravih namazı eda edildi. Teravihten sonra da feyizli bir ramazan dersi oldu. Ramazan Risalesi’nden okuyup son on güne girilmesi hasebiyle leyle-i Kadrin ehemmiyetinden bahsettik.

22 Ağustos’ta üniversite hocalarının iştirak ettiği bir iftar programı oldu. 2 mastır talebesinin katılımıyla 10 kişinin iştirak ettiği bu programda üniversite hocalarına faaliyetlerimizden bahsettik, Ramazan Risalesinden müzakereli ders oldu. Mastır talebelerinden biri Risalelerde eğitim konulu bir tez yazmak istediğini daha önceden söylemişti. Kaynak noktasında kendisine yardımcı olduk. İnşallah kendisi bir tez yazacak.

Türk ve Endonezyalı kardeşlerin iştirakleriyle Kadir Gecesi dershanede ihya edildi. Bir ders yapıldıktan sonra Kur’an tilaveti ve Cevşen’den bazı bölümlerin okunduğu programımızda sahura kadar devam edildi. Cenab-ı Hakk yapılan ibadetleri Dergah-ı ilahisinde kabul buyurur inşallah.

Benim kayınpederin Cakarta’da ameliyat olması münasebetiyle ameliyat olduğu hastanedeki doktorlara ve hemşirelere Hastalar Risalesi hediye etmek nasip oldu ve risalelerden bahsettik. Bu hastane Cakarta’daki büyük hastanelerden biri. Hastanenin “manevi rehberlik” bölümü olduğunu öğrendik. Bu bölümün elemanları hastalara gelip nasihatta bulunuyor. Doktor ve hemşirelere İslam’a göre hastalara nasıl muamele edilmesi gerektiğini seminerler şeklinde anlatıyor. Bu bölümün yetkilileriyle görüşerek Risalelerden bahsettik, özellikle de Hastalar Risalesinin tesirinden bahsettik. Kendilerine Endonezya Lisanında Lem’alar, Sözler, ramazan Risalesi ve bir kaç tane de Hastalar Risalesi hediye ettik. Okuduktan sonra bizimle irtibata geçecekler. Cenab-ı Hakk tesir halkeder inşallah.

Ramazan’ın manevi mahsulatını toplamaya vesile olan Ramazan Bayramınızı tebrik eder, umum nur talebelerine hem de alem-i islama hayır ve bereket getirmesini Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederiz.

Endonezya Nur Talebeleri namına

Hasbi

www.NurNet.org