Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur Görsel/İnteraktif Kitap

İngilizce ve Türkçe Olarak Yayınlandı 

Sizlere İngilizce ve Türkçe, Metin ve Görsel/İnteraktif olarak dört ayrı versiyon olarak yayınlanan “Genişletilmiş Özel Versiyon Yeni Tarihçe”yi takdim etmeden önce, kitap çalışmasıyla aynı metin içeriğine sahip seminer programımızın ikinci bölüm duyurusunu ve birinci bölümün de video adresini aşağı alacağız.

  1. Vefat Yıldönümü Bediüzzaman Semineri 2.Bölüm Seminer Duyurusu
  2. Bölüm Video Adresi: https://youtu.be/eBmoYJMOF-A

Her yerde bulamayacağınız bilgiler ışığında, bambaşka ve şiir tadında bir anlatım eşliğinde sunulacak seminerin ikinci bölümü, “Hayranlık Uyandıran Bir Dehanın Şaşırtıcı ve Sıradışı Hikayesi: Bediüzzaman Said Nursi’nin Hayatı ve Risale-i Nur, Manevî Bir Okulun İhtişamlı Faaliyeti” ifadeleriyle takdim ediliyor.

20 Nisan 2019 14.30-16.30 Cumartesi KorkutReis Mah. Cihan Sok. 11/1 Sıhhiye/ANKARA (Enerji-Sa karşısındaki Sürmeli Otelin karşı çaprazı)

Seminerimizin detaylarına https://risaleinuregitimprogrami.com  adresinden ulaşabilirsiniz.

Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur Görsel/İnteraktif Kitap Ücretsiz İndirme Sayfası: (Pdf, Word, Google Books ve Google Play linkleri)

https://risaleinuregitimprogrami.com/2019/03/28/bediuzzaman-said-nursi-ve-risale-i-nur-gorsel-interaktif-kitap-yeni-tarihce/

(Yukarıdaki adreste İngilizce görsel versiyon linki de mevcuttur. Ayrıca sitedeki “Metin Kitaplar”, “Görsel/İnteraktif Kitaplar” ve “English Section” menülerinden kitabın İngilizce ve Türkçe, Metin ve Görsel/İnteraktif versiyonlarına ulaşılabilir.)

Yeni Tarihçe’nin Farklılığı ve Böyle Bir Çalışmaya Neden İhtiyaç Olduğu Hakkında:

1- Öncelikle diğer tarihçelerin hacimce çok büyük olması ve dilinin de eserlerle yeni tanışan ve Bediüzzaman’ın hayatını okumak isteyen biri için çok fazla sayıda Osmanlıca kelime içermesi nedeniyle, herkesin kolay ulaşabileceği ve rahatça okuyup bilgi sahibi olabileceği günümüz Türkçesiyle yazılmış ve hacimce daha küçük bir tarihçeye ihtiyaç muhakkaktı.

2- Bu tarihçe özel olarak inşa edilmiştir. Sadece internette yayınlanan genişletilmiş bu özel versiyona mahsus olarak kitabın yaklaşık yarısına yakın bir bölümü, Bediüzzaman’ın M.Kemal hakkındaki kanaatlerinin çok farklı bir yaklaşımla ve entellektüel bir bakış açısıyla ele alındığı zengin bir içeriğe ayrılmıştır.

3- Tarihçe arkasındaki özel bir ek bölümde Risale-i Nur okumanın ve Risale-i Nur derslerine gitmenin önemi çok etkili bir biçimde ele alınmıştır. Bu bölümde genel olarak İslam alimlerinin ve cemaatlerin gerekliliği ve güzelliği üzerinde durulmuştur.

4- Sadece Üstad’ın eski Said dönemindeki hayatı anlatılmakla kalmamış, vefatına kadarki hayat safhası, çeşitli kaynaklardan bir araya getirilen klasik tarihçe-i hayatta bulunmayan çok özel bilgilerle zenginleştirilmiş ve Risale-i Nur hizmetinin anlatıldığı geniş bir yer ayrılmıştır.

5- Yeni tarihçenin metni, dili sade fakat etkili ve ruha ve akla beraber hitap edebilecek edebî ve yürekten kopup gelen özel bir üslubla inşa edilmiştir.

6- Netice olarak, sayılan özellikler nedeniyle bu yeni tarihçe çalışması gerçekten çok fonksiyonlu bir hizmet aracı olarak karşınıza çıkmıştır. Ahirzamanın önemli şahsiyetlerinin tanınmasında, Risale-i Nur’un okunmasının ve derslerine gidilmesinin öneminin anlatılmasında her düşüncedeki insanı rahatlıkla ikna edebilecek kadar sağlam bir kurgusuna sahip olan bu küçük ama kabiliyeti büyük çalışmayı, Risale-i Nur’a gönül veren herkesin kuvvetli bir hizmet aracı olarak kullanması gerektiğine inanıyoruz.

7- Son olarak, bu mahiyetteki bir tarihçenin dünya dili olan İngilizce’ye çevrilmesinin ne derece önemli olduğunu vurgulayalım.

Kitap Takdimi:

Gerek Risale-i Nur’a gönül vermiş düzenli okuyucularına, gerek Bediüzzaman ve Risale-i Nur hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere, bu yeni tarihçeyi hararetle tavsiye ediyor ve önemli bir kaynak eser olarak takdim ediyoruz.

Bu kitap, hem ahirzaman insanı olan bizleri, varlığından ve mahiyetlerinden haberdar olmamız gereken en önemli şahsiyetlerle ve hakikat rehberi eserlerle tanıştıracak; hem de cennetin manevî zevkini bu dünyada tattıran ve “Risale-i Nur Dershanesi” denilen, eşine rastlanmaz bir manevî âleme elimizden tutup götürecek bir yol arkadaşı ve kuvvetli bir hizmet aracı olacak.

Kitabın kısa versiyonu, “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur İzah Metinleri” isimli kitap çalışmamızın sonuna eklenen bir bölümdür.

Bu çalışmanın genişletilmiş özel versiyonunda bulunan ilave metinler, sadece burada yayınlanmıştır.

Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatının anlaşılır, akıcı ve şiir tadında bir üslubla ve farklı bir tarzda yeniden kaleme alındığı bu kitabı okuyanlar, eserleri dünyayı dolaşan bu büyük insan ve davası hakkında çok ciddî bilgi sahibi olacaklar. Bu eser, hacminden çok daha fazlasını vaad eden zengin ve orijinal içeriği ile sizi bambaşka bir dünyanın içinde hayalen gezdirecek.

Yaşantısıyla hayranlık uyandıran bir dehanın şaşırtıcı ve sıradışı hikayesini, farklı kaynaklardan bir araya getirilen ve her yerde okuyamayacağınız bilgiler ışığında okuyacaksınız.

Toplum olarak muhtaç olduğumuz zihinsel dönüşüme ciddî katkılar sağlama kabiliyetinde olan ve maddeten vücut bulmamış manevî bir okulun ihtişamlı faaliyetiyle; “Manevî Medresetüzzehra”yla tanışacaksınız.

Risale-i Nur eserlerinin hangi elverişsiz şartlar içinde, tarihte eşine rastlanmamış bir eğitim seferberliğiyle, her kesimden insanı nasıl karşı koyulmaz, büyüleyici etkisi altına aldığını ve okuyucularını yeni baştan inşa eden, kendisini bir ömür boyu okutan ve insan eliyle yazılmış kitaplar arasında tarihin emsalini kaydetmediği bir toplumsal vakıa ve hakikat rehberi olarak ilim ve irfan sahasına atıldığını öğrenecek ve büyük bir heyecan ve hayret duyguları içinde kalacaksınız.

Ayrıca, bu genişletilmiş özel versiyonda, Bediüzzaman’ın siyasete ve hükümet icraatlerine temas eden fikirlerinin ve M.Kemal hakkındaki kanaatlerinin çok farklı bir yaklaşımla ve entellektüel bir bakış açısıyla ele alındığı zengin bir içerik bulacaksınız.

“Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur İzah Metinleri” kitap çalışmamızın, “Yolculuğunuz Daha Yeni Başlıyor!” isimli son sözü, Risale-i Nur’un okunmasının ve Risale-i Nur derslerine katılmanın önemi hakkında kalbin derinliğinden samimiyetle kopup gelen duygulu, çarpıcı ve etkileyici tespitler içerdiğinden, bu çalışma içine alınmıştır.

Görsel destekli ve akademik nitelikli “Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı”mızın takdim, tarihçe ve takip sayfası: http://risaleinuregitimprogrami.com/egitim-programi/

(www.kesifyolculuklari.com veya www.risaleinuregitimprogrami.com  adreslerinden eğitim programını sistematik olarak takip edebilirsiniz, eğitim programının ders müfredatı olan metin ve görsel/interaktif kitaplarımıza ulaşabilirsiniz.)

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin