Biz, Hepimiz Allah’ın Askerleriyiz

Bizi yoktan var eden, sadece var etmekle kalmayıp taş, toprak, bitki veya hayvan değil de varlık âleminin en mükemmeli insan cinsinden olarak var eden, bize ebedî Cennetini vaad eden Allah, bu vaadi için bizi muvakkat dünya imtihanına hergün yaklaşık üçyüz bin kişilik guruplar halinde gönderiyor ve o rakkama yakın guruplar halinde de bu dünya imtihanından terhis ediyor.

Onun bizden, telafisi, tekrarı olmayan bu en mühim dünya imtihanımızda beklediği: Sıfatlarının gördüğümüz âlemdeki akisleri vasıtasıyla Onu tanımak ve “amentü”de özet olarak bildirilenlere de iman ettikten sonra en mühim olanı, “bir mü’minin miracı” hükmünde olan günde beş vakit namazla huzuruna çıkmayı ihmal etmemektir.

Askerliğin esası itaattir; biz Allah’ın askeriyiz ve ona itaatle mükellefiz. Askerlikte en mühim vazife, günlük ictimalarla usulüne göre kumandanın karşısına çıkmaktır; askerlikte bunu yapmayan cezalandırılır.

Bütün kumandanlardan çok daha büyük ve en kudsî kumandan (Kumandan-ı Âkdes) olan Allah, biz askerlerini günde beş defa huzurunda içtimaya çağırıyor, ezanlar bu içtima davetini ilan ediyor. Beşer (insan) kumandanın içtima davetine bir defa bile gelmeyen asker bundan dolayı cezalandırılırken, “Kumandan-ı Âkdes”in günlük içtima davetlerine ömrü boyunca gelmeyenler, bunun dünya imtihanları bittikten sonra ceza ve mükafat yeri olan âhirette cezasının ne kadar büyük olacağını düşünmeleri gerekmez mi?

Hele dünya hayatları boyunca O “Kumandan-ı Âkdes”i, onun emir ve yasaklarını inkâr hali içinde de yaşayarak imtihan müddetlerini geçirmişlerse…

Mustafa Nutku / NurNet.Org

3 tane yorum yapılmış

 1. Kenan dedi ki:

  2014 TÜİK verilerine göre, dünyada saatte 15 bin bebek dünyaya gelirken, 120 bebeğin hayatını kaybettiğini, Türkiye’de ise saatte 146 bebek doğarken, 2 bebeğin hayatını kaybettiğini açıklıyor.Bu nedenle yukarıdaki doğum-ölü sayıları bilgileriniz yanlış.

 2. Kenan dedi ki:

  Mustafa Hocam!

  Yazınızdaki eleştiriye bir cevabınız olmayacak mı?

 3. Mustafa NUTKU dedi ki:

  Yapılan eleştirinin haklı olup olmadığını, yazıyı dikkatle okuyanlar anlar.

Sende yorum yazabilirsin