Bizim Farzımız Tarzımızdır

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır.(Al-i İmran suresi ,104)

İşte bu ayet bütün yazılarım gibi bu yazının da sebebidir.. Belirtmek istedim kardeşlerim.
Konuya nasıl başlasam bilemiyorum ama şunu söylemeliyim; yıllar sonra tesettür özgürlüğünü kazandık lakin tesettürü kaybettik.. Maalesef ki durum bu.
Elit mekanlara gideyim , marka takılayım.. Aman modern görüneyim derken özümüzü kaybettik. Moda sayfalarında Müslümanlığa yakışmayan kıyafetler boy boy sergileniyor.Asıl acı olan kızlarımızın bu şeytan akımına kapılıp gitmesi. Sosyal medya saçı ve boynu şalından gözüken kardeşlerimizle dolu.Ne acı.. Tarz olayım derken Farz olanı yitirmek..Sakın yargıladığımı düşünmeyin! Haşa.. Bizler yargılamak değil ancak kardeşimizin bu durumundan müteesir olabiliriz. Demek ki nefsi ve şeytan ona ve imanına ne derece hucum etmiş. Bizim derdimiz doğru olanı tebliğ etmektir sadece. Hiç birimiz dört dörtlük değiliz zaten. Bir şeyi doğru yapsak bir şeyi yanlış yapıyoruz işte.. Öyle ya Ahir zaman bu , insanın aklını başından alıyor..
Gelin asr-ı saadete gidelim , Ceziretül Arab’a.. Orada hanımlar nasıldı acaba. Efendimiz’in (sallallahu aleyhi vesselem) kızı Hz. Fatıma annemizin bir elbisesi var yamalı mı yamalı.. Belkide ikinci elbisesi dahi yoktu. Peki neden? İstese olmaz mıydı. Alemler onun babası için yaratılmışken bir fistan istese Cenab-ı Allah ona vermez miydi sizce?.. Tabi ki ayaklarına serilirdi inanın bana. Ama onlar tenezzül etmemişler dünya malına. Çul çaput değil miydi hepsi , cennette ipekten libaslar giydirilecek çünkü ,tahtlarda otutturulacak sevgililer sevgilisinin biricik kızı.. Hiç tenezzül eder mi? Yakışır mı bir sedir üzerinde uyuyan Peygamber kızına..
Neyiz biz kardeşim? Nasıl bir ümmetiz söylesene bana. Özene özene özümüzü kaybettik.Evet nefis var evet biliyorum çok zor tek bir siyah kıyafetle dışarı çıkmak. İnsanlar rengarenk diledikleri gibi giyinirken , senin karalara girmen zor evet. Ama cennete gitmek de ucuz değil bunu bilmelisin..Şeytan sana ”ama herkes böyle giyiniyor” diye fısıldıyor biliyorum.

”Daha gençsin , yaşlanınca örtünürsün” diyor biliyorum.
”Hep böyle gezilir mi , sıkılırsın , sıcaklarsın , insanlar seni artık beğenmez” diyor biliyorum..

Çünkü zamanında aynı sözleri bana da fısıldamıştı. Senelerce onu dinledim , elime bir şey geçmedi. Dünya malı işte , paralar döktüğüm marka kıyafetler hepsi bir bir çöpe gitti.. Emin ol senin de gidecek. Müslüman insan beraberinde kabre götüremeyeceği şeye kalp bağlamaz. Seneler önce ailenden bin bir ısrarla isteyip de aldığın o marka elbisenin akıbetini düşün. Nere de şimdi? Dolabında durmadı değil mi..

Ben sana çok güzel bir marka söyleyeyim mi? Allah namına örtündüğün vakit , Allah için giyindiğin vakit en güzel marka sensin. Gökte melekler alkışlar seni , kainat kucaklar seni..
Bir Saliha hanım olsan bütün Allah dostları anar seni.. Hz. Fatıma , Hz. Hatice , Hz. Meryem konuşur seni. Gelse de bu ahir zaman da mücahide olan kardeşimiz bir hasbihal etsek derler.. Nefsinle nasıl mücadele ettin , şeytanı nasıl yendin hikayeni izlersin cennetten yüzünde tebessümle.. Yanında Hz. Aişe ..
Bunların hepsi sen istersen olabilir. Benden bir şey olmaz deme! Her şey olur senden.. Bir nesile mümine tavrınla örnek olabilirsin. Önüne kırmızı halılar sersinler sen aldırma. Senin önünde serilmiş cennet-i ala.. Topuğunun sesi değil imanının sesi çınlasın kulaklarda . Saçların değerli dağıtma rüzgarlara.. Sen değerlisin , sergi olma haram nazarlara..
Boynunu kapat. Şalından gözüken saçını ört. Kollarını bileklerine kadar açma.. Açık olan ama örtünmek isteyen kardeşlerimizin şevkini kırma. ”Böyle kapanacağıma acık olurum daha iyi” deyip (seni örnek göstererek) nefsini ve şeytanı dinlemiş bir çok kardeşin günahına girme..
Evinde helal dairende süslen püslen. . İslamiyet senden bunları men etmiyor kardeşim. Sadece helal dairen de yap harama gösterme diyor.. Dikkat edelim Efendimizden (sallallahu aleyhi vessellem) 1400 yıl önce bildirilen şu zümreden olmayalım;
‘Cehennem halkından iki sınıf vardır ki bunları ben görmedim.Bunlardan birisi; Başları (saçları) deve hörgücü gibi olan, zarif ve cazibeli, giyinik oldukları halde çıplak kadınlar. Ki bunlar cennete giremeyecekleri gibi onun kokusunu bile alamayacaklardır. Oysa cennetin kokusu nice uzak mesafelerden alınır.” (Kaynak; Ebu Hüreyra(r.a.)
Allah cc. ilk önce bize sonra cümle Muhammedin ümmetine hakkıyla örtünmeyi , örtünün hakkını vermeyi nasip etsin. Hakkınızı helal edin. Selam ve dua ile..
Burcu Ercivan / Risale Ajans