Bu Zamanda İnsan İçin Kurtuluş Çaresi Olan Nur Eserleri

Evet bizleri Risale-i Nur hakikatleri nereden nereye getirdiğini görmek için aşağıdaki hakikatlere bir göz atalım. Ne tevafuk yazıma başlarken, Mehmet kırkıncı Hocamızın bir yazısı elime geçti: “Gençleri terörden kurtarmak için maneviyatlarını güçleştirmeliyiz” diyor. Evet 20 ci asrında fikir istilasına uğrayan bütün dünyadaki Müslümanların hali vaziyeti maddiyyunluğa mağlup  idi. Bilhasa Türkiyede yaşayan vatandaşlar hali onlardan daha berbattı Fakat Allah’ımıza çok şükür ki, dinsizlerin önü çeşitli sebeplerle kesildi. Çünkü fıtrat yalan söylemez prensibi, insanları yavaş yavaş bu gibi fıtrata ters düşen hallerden kendini kurtarmak için Allahın avnu inayeti yetişti! Ve Allah bizlere çok acıdı ki, o fıtrata münasip bir gıda verebilecek Risale-i Nur gibi müessir eserleri yazabilecek Bediüzzaman Hazretleri gibi bir Zatı bize can simidi olarak gönderdi. Cumhuriyetin müthiş devrinde dine karşı yürütülen inkılaplara Başta Bediüzzaman çıktı  Ve buna ilaveten ehli sünnet dahilinde, 1945 te Süleyman Tunahan Bulgaristandan gelip Kur’an davasına hizmete başladı. Ondan sonra Hilmi Işık, yok Mahmud Efendi, yok Adıyaman Şeyhi cemaatleri İslamiyet’e sahip çıkmak için gayret gösterdiler. Daha başka cemaatler de Allahın avnu inayeti ile milletin kurtulması için çaba gösterip yardıma koşmasaydılar, günahların durmadan reklamını yapan medyanın ve materyalist sahte yalancıların altında bu Müslümanların hali acaba ne olacaktı? Bu hakikatler asla inkâr edilmez. Fakat okullarda maddiyyunluk fikri ile imansız kalan gençlerin imanını kurtarabilen ancak Risale-i Nur hakikatleridir. Çünkü Fen hakim olduğu yerde ispat konuşur. Bu vazifeyi de en iyi şekilde yerine getiren Risale-i Nurdur.

Bu sebepten biz Allah’ımıza ne kadar şükretsek azdır. Çünkü uyuşuk ve gayesiz bırakılan ve okulda zehirlenen o babaların evlatlarından bazı gençler uyandılar. Evet bugün kendilerini insanlık şerefi ile şereflendiren, yaratanını bulup Ona minnettarlık alameti olan, hamd ve şükür vazifesini yerine getirmek  için bir şeyler bilme ihtiyacını hissetmeye ihtiyacını fark ettiler bu gençler. Hatta büyük  bir  iştiyakla Kur’ân tefsiri eserleri olan Risale-i Nur eserleri okunan dershanelere koşuyorlar. Oralarda “Kurtuluşa ermiş gibi aradığını bulmuş gibi” kendilerini hissediyorlar. Memleketimizde çok yerlerde  açılmış olan bu dershanelerde okunan Kur’ân  tefsirleri sayesinde, pırıl pırıl nice genç kardeşlerin Allah’a Haşre ve diğer iman esaslarına karşı imanları kuvvet kazanıyor. Onlarda değişen bu hale ne kadar sevinsek azdır.

Bu gençler daha önce onu düşünemediler ama oraya gidince öğrendiler ki, Bir şeyi ilk olarak hiçten yaratmak zor olmakla beraber her şeyi Allah bir kün emri ile yarattıktan sonra, modeli görüldükten sonra, Allah bu insanları haşirde hiç şüphesiz diriltebileceğini bu yavrular dershanelerde öğreniyorlar. Ve o tefsirlerden faydalanmaya çalışan % 80 ni fen  ilimlerini tahsil eden üniversite talebeleri, öğretmenler, doktorlar ve birçok Profesörler hava gibi su gibi gıda gibi o hakikatleri kabul edip zevkle okuyorlar Elhamdülillah.

Ben bütün bu tahsilli erkekleri tebrik ederken, oralarda yolunu bulan hanım kızlar beni daha çok sevindiriyor. Çünkü: Düşmanlarımız şehit dedelerin torunları olan bu kardeşlerimizi reklam aracı ve ticaret malı yapmak gibi yerlerde bu kardeşleri kullanarak onları istismar ediyorlardı. Bu kız kardeşler de düşmanların şerlerinden kurtulup kötü hâle düşmemek için, Kur’ân tefsiri Risale-i Nur dersi alınan yerlere koşup oralarda ders almakla kendilerini düşmanların oyunlarına gelmekten kurtarıyorlar. Ve bu kardeşlerin sayısı Maşaallah her gün artıyor.

Evet, düne kadar onların şeref ve namusunu korumak için çok kanımız aktı. O yolda çok kimse şehid oldu ( Sütçü imamın hadisesini bilirsiniz. Hanım kardeşin namusunu korumak için nasıl camideki cemaati hanım kardeşime laf atan düşmanın peşine koşturmuş.) Evet o dış düşmanlar, kendileri yapamadıkları kötülüğü içimizdekilere yaptırdılar. O kötü ruhlu erkekler memleketimizde daha var ama çok azaldı şükür. Yani çok şükür, o kız kardeşler kendilerini kurtarmak için dershanelerin kapılarını buldular Elhamdülillah. Oralardan aldıkları bilgilerle kendilerine yakışır bir hal vermeleri beni çok sevindiriyor. Ben bu bacılarımı çok tebrik ediyorum. Duyguların değil mantığın dediğini yaptıkları için onlara bin barekâllah diyorum. Onlar cennette, hurî kızlarından daha güzel, meleklerden daha üstün olacaklarını kendilerine müjdeliyorum. Yeter ki onlar nefislerine ve şeytanların desiselerine ve iki ayaklı şeytanlara uymayıp, manevi enerji almak için gittikleri sohbetlere devam etsinler ve oradan aldıkları kuvvetle  Allahın emirlerini yerine getirip, yasaklarından yılandan akrepten kaçar gibi kaçsınlar

Ben fakir o kardeşlerim iki hayatlarını cennet yapmalarını temenni ederek onların iyilikleri için Allah’ıma her an-u zaman dua ederek Allaha yalvarıyorum.

Abdülkadir Haktanır

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: