Büyük Günahlardan Kaçmalıyız

      Evet insan ebedi-sonsuz olan ȃhiret hayatında, cenneti kazanamayıp, cehennem gibi şedit azabla cezalanmasına sebep olan bu dünyada nefis ve şeytanın ve iki ayaklı şeytanlar kendisini aldatarak kazandırdıkları günahlar insana sebeptir. Bunun için akıllı insan Allah tarafından kendisine verilen ana sermaye olan zamanını tüketirken çok dikkatli olmalı, o zamanın tamamını bu geçici dünyaya mı harcıyor yoksa ebedi bir hayatta mutlu olmak için mi çalışıyoruz?

       Acaba  ana sermayesi olan zamanın yirmi dört saatten bir saatini insana ebedi bir mutluluğu kazandıran namaz kılmaya ayırabiliyor mu insan, yoksa geçici hayat için ona verilen yirmi üç saati az görüp o tek saati de ötekilere katıp yalınız geçici aldatıcı dünya hayatına mı harcıyor.

       Pek muhterem ve aziz bu yazımı okuyan kardeşlerim! Âhirete uğurladığımız her meyyit, biz de öleceğimize inkȃr edilmez bir şahittir ki, geride kalan bizler de o mezara girip Allaha hesap vermek için onların gittikleri yere gideceğiz. Mademki daha ölmedik, bize düşen yaptıklarımızdan pişman ve nedamet ile Allaha el açıp yaptıklarımız günahları bağışlamasını dilemektir. Ve bundan sonra, Allaha ciddi yönelip yaptığımız günahları yapmamak şartı ile hayatımıza devam etmeliyiz. Ve büyük günahlara asla yanaşmamalıyız. O büyük günahları saysak, başta şirk, zina, içki ve bunlara benzeyen bir kaç tane daha var.

Fakat bu gün ȃlemi İslam’dan olan bütün müslümanlar için ve bilhassa Türkiye’mizde yaşayan gafil vatandaşlar için çok büyük bir günah olan: Ana babaya isyan etmektir ki o da büyük günahlardan sayılır. Allah Kur’ani Kerim de: “Allaha ve Peygamber a.s.m, a itaat edin ve anne babanıza da iyilik yapın.” diğer Ayeti Kerime de “Anne ve babanızın sözlerine (Of be babacığım, of be anneciğim.) diyerek kötü kelime ile onlara cevap vermeyin” Üstad Bediüzzaman Hazretleri Risale-i Nurlarda diyor: “Anne ve babasına isyan edip onlara ters cevap veren: İnsan bozması canavardır.”

        Düşünün: birden fazla evladı olan anne babanın evlatları, biri diğerine anne ve babayı sen değil ben bakacağım diyecek yerde, sen bak anne babayı, ötekisi yok sen bakacaksın diyebiliyorlar. eğer evlatları varsa, bu zavallılar niye düşünmüyorlar ki yarın öbür gün, sen anne babana yaptıkların kötü muamelenin bin kat daha kötüsüne senin evladın sana yapacaklarından sen hiç şüphe etme. Eğer sen anne babanı huzursuz, huzur evine atarsan oda seni ya huzursuz eve veya sokağa atar. Benim kardeşlerim ne olur, anne babanıza saygı ve hürmet edin ki Allah’ta size iyilikler versin. Aminnn…  

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: