Camiye Çorapsız Girilmezmiş! Yok, Daha Neler!

Bundan birkaç ay önce Tekirdağ / Çorlu’da bulunan Süleymaniye Camii’ne öğle namazını kılmak için gittim. İçeri girdiğimde hoca efendinin cami adabı üzerine cemaate vaaz veriyordu, oturdum ve dinledim. Sırasıyla güzel güzel cami adabını anlatırken, camide cemaate rahatsızlık verilmemesi gerektiğini belirten maddeye sıra geldi. Hoca efendi bunun üzerine konuştu ve sözü camiye çorapsız girilmemesi gerektiğine getirdi, bu maddeyi kendince öyle yorumladı. Gerekçe olarak ta, cemaat çıplak ayaklı olan insanların ayaklarının altını görüp rahatsız olurmuş.. Bunu anlatırken de aynen şu ifadeyi kullandı “bazı mezheplerde çıplak ayakla namaz kılmak daha faziletli olabilir; bu mezhepten olanlar bunu yapacaksanız evinizde yapın” dedi.  Bunu söylerken de öyle sert bir ses tonu ve yüz ifadesiyle söyledi ki Türkçe bilmeyen biri herhalde hoca efendinin, Süleymaniye Camii’nin hemen karşısındaki binaların üzerine bulunan barlara, sefahat yerlerine yahut hemen karşısındaki kumar oynanan yerler üzerine konuştuğunu, onlara kızdığını zanneder.

Hatta Tekirdağ Merkezde (Süleymanpaşa) bulunan Gazi Murat Bey Camiin’de de, ayağında çorap olmayanlara çorap veriliyor. “Lütfen bu çorapları giyin, geri vermenize de gerek yok” deniyor.

Camiye çorapsız girilmemesi gerektiğine inanan hoca ve cemaat tarafından çorapsız olanlara adeta buğz ediliyor ve tepkiler verilerek insanlar rencide ediliyor. Bu tepki ve kötü muamele neticesinde insanlar bu tepkilerin verildiği camilere uğramamaya başlıyor, belki de cemaati terk ediyorlar.

Birçok kaynaktan araştırmalar yaptım. Cami adabında camiye çorapla girilmesi gerektiğini belirtir hiçbir şey bulamadım. Muhtemelen de yoktur. Varsa kaynak göstersin hocalarımız. Eğer yok ise buradan başta Çorlu Müftülüğü ve Tekirdağ Müftülüğü olmak üzere bu uygulamanın yapıldığı Müftülüklere hatta Diyanet İşleri Başkanlığına sesleniyorum, bu uygulamayı camilerimizden lütfen kaldırsınlar. Zira bu uygulama farklı mezhepten olan yada yaz aylarında çorap giymeyi tercih etmeyen Müslümanlara rahatsızlık veriyor. Bu uygulamanın insanları camiden, cemaatten soğutmaya sebep olduğunu düşünüyorum.

Halil İbrahim DEDE – Facebook

25/12/2014 – Çorlu

www.nurnet.org