Çekim Yasası ve Kuantum Düşünce Tekniği Eleştirisi (Risale-i Nur Eğitim Programı-8)

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-8: Çekim Yasası ve Kuantum Düşünce Tekniği Eleştirisi (Sekizinci Söz-Giriş)

Defalarca okunsa tadına doyulmayan, hakikatine tam vakıf olunamayan, çok çarpıcı bir üslupla yazılmış ve her gün içinde yaşadığımız gerçek bir temsilin içine bizi çeken Risale-i Nur’un Sekizinci Söz’ünde; insan için dinin mahiyeti ve kıymeti ne olduğu, eğer gerçek ve doğru bir hak din olmazsa dünyanın yaşanılmaz olacağı ve kâinatın sırrını açan anahtarın kâinat yaratıcısının varlığını bulmakta ve bilmekte olduğu meydana çıkartılıyor ve bu yazımızda 8.Söz’ün giriş izah metniyle çarpıcı bir çözümleme ile başlıyoruz.

Sekizinci Söz (Tavşan Deliğinden İçeri) – Çekim Yasası ve Kuantum Düşünce Tekniği Eleştirisi (Giriş izah Metni)

Tavşan deliği, Alice harikalar diyarı filminde, fantastik bir dünyaya geçiş kapısı idi. Bu tabir, bilinmezlikleri keşfetmek manasında kullanılmaktadır. Sekizinci Söz ile hep beraber bilinmezlikleri keşfetme yolculuğuna çıkacağız.

Yolculuğumuzdan önce “The Secret-Sır” ve “Biz ne bilebiliriz ki? Tavşan deliğinden içeri (What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole)” isimli, belgesel filmleri de çekilmiş olan ve kuantum fiziği ve çekim yasası üzerine meşhur kitaplara bu tabir ile atıfta bulunmak istiyoruz.

Bu kitapta ve piyasadaki söz konusu “Meşhur Çekim Yasası” ve “Kuantum Düşünce Tekniği” kitaplarında, “SIR” olarak ifade ettikleri: “Kâinattan iste, dileğini gerçekleştirsin” veya “Olayları görme ve inanma biçiminiz, gerçeğinizi şekillendirir” tarzındaki “sözüm ona büyük sır” olarak ifade edilen sırrın çok daha anlamlısının, gerçeğinin ve büyüğünün, iman ve İslâmiyetin hakikatinde mevcut olduğunu görüyoruz. Sekizinci Söz, bunun parlak bir şekilde ve fantastik bir misalle sinematik anlatımıdır.

İşte her kapıyı açan anahtar ve her zorluğu halleden kâinatın gerçek büyük sırrı: Seni her an bilen, gören, zarar ve menfaat sadece kendi elinde olan, kudretine nihayet, şefkatine sınır olmayan birini bulmak ve bilmek ve O’na bağlanmak.. İman ve ibadet ile de O’nu bildiğini ve O’na hürmet ettiğini göstermek..

“Çekim Yasası”nda ise, bir şefkati olmayan, sizi tanımayan ve bilmeyen, ne idüğü belirsiz bir “kâinat” kavramının isteklerinizi yerine getireceğinize inanmanız ve âdeta kâinata dua etmeniz (?!) isteniyor.

Hatta “The Secret-Sır” kitabında, bizzat kitap tarafından Alaaddin’in cininden dileğinizi yerine getirmesini beklemenize benzetilen ve “Çekim Yasası” denilen bu yöntemde, işleyişi ve kuralları aslında çok daha farklı olan ilahî gerçekler çarpıtılıyor ve günümüz insanına, -içinde sadece çekirdek kadar bir gerçeklik bulunan- modern bir safsata sunuluyor.

Şöyle ki: “Allah, samimî olarak isteyen bir kuluna, kâfir olsa bile istediğini verir” veya “Kulum beni nasıl tanırsa, ona onunla öyle muamele ederim” kaideleriyle İslâmiyet’te yerini bulan bazı gerçekler, din ve Allah hakikati içinden çıkartılarak, dış görünüşü tantanalı ve câzip, fakat içi boş bir şekilde takdim ediliyor.

Şimdi, bir düşünün: Kendisini tanımayan ve bilmeyen, kulluk etmeyen bir insana, sırf samimiyetle ve ihtiyaç lisanıyla istedi diye istediğini veren kâinatın sahibi ve hâkimi olan Allah; acaba gönderdiği peygamberleriyle öğrettiği tüm isim ve sıfatlarıyla kendisini tanıyan ve seven, indirdiği kitaplarıyla bildirdiği isteklerini bilen ve isteklerine uyan ve diniyle açığa çıkardığı “kâinatın yaratılış maksadı”na uygun olarak şuurlu bir kulluk eden bir insana nasıl muamele eder?

Tüm kâinatı, dünya ve âhireti, şimdiyi ve gelecek ebedî zamanı, o kulunun lehinde nasıl şekillendirir?

Ne derecede o kuluna ikram eder ve ne mertebede o kulunun isteklerini yerine getirir?

Öyle bir mertebede ki, “Ne göz görmüş, ne kulak işitmiş ve ne de şimdiye kadar bir insan kalbinin hatırına gelmiştir” diye peygamberine tarif ettiği bir derecede o kuluna ebedî ikramda bulunur.

Dikkat edin! Çekim yasası, sizi belki bir Ferrari sahibi yapabilir ama Allah’a iman, sizi ebedî hayatın, daimî ve hayal edilemez muhteşem nimetleriyle nimetlendirir ve güzelliği, Cennet’i unutturan bir Zât’ı görme şerefine çıkartır.

İman ve İslamiyet’in devasa hakikatlerine kıyasen, “Çekim Yasası” kavramı, popüler ve ucuz bir oyuncaktan fazla bir kıymete sahip olamaz.

Bir sonraki dersimizde sizleri Sekizinci Söz’ün harika dünyasından içeri girmeye davet edeceğiz inşallah.

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Ders Videosu:

Çekim Yasası ve Kuantum Düşünce Tekniği Eleştirisi (Sekizinci Söz-Giriş )

https://www.youtube.com/watch?v=xhj9qQ2meIQ&index=2&list=PL5bPD7AdvnTxQAgySup9d4qIqN7_HpnGq

Eğitim Programı Bilgilendirmesi: Keşif Yolculukları ismini verdiğimiz ve Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA’da sunulan ve ayda bir kez yapılan, izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın derslerine 1 Ekim 2016 Ct. günü 16.45’de kısmet olursa tekrar başlayacağız. Yeni eğitim döneminin ilk dersi olan “Peygamberlik Hakikatinin İspatı” ve Kasım ayından itibaren ise 5 ay boyunca sürecek olan “Ebedî Hayatın Varlığının İspatı (10.Söz İzahı)” programlarımızla eğitim programımız devam edecek inşallah. Programın tanıtım videosuna, detaylarına ve önceki derslerimize ulaşmak için eğitim takip sayfası: http://risaleinuregitimprogrami.com/egitim-programi/

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin