Cezaevlerine Risale-i Nur Gönderiyoruz!

Burcu Ercivan ve birkaç arkadaşı birçok güzel işlere imza atıyorlar. Sosyal medya aracılığıyla organize olup birçok etkinlik gerçekleştiriyorlar. Şimdilerde ise ‘Kırmızını Gönder Uhuvvetini Göster‘ sloganıyla yeni bir kampanya başlattılar. Kampanya kapsamında gönüllülerin desteği ile Türkiye’nin birçok bölgesindeki cezaevlerine Risale-i Nur gönderiyorlar. Sosyal medya ile duyurulan bu etkinliğe ilgi büyük. Etkinliğe birçok yerden olumlu dönüş aldıklarını belirtiyor “ Kırmızı gönder uhuvvetini göster etkinliğini başlattıktan sonra inanılmaz olumlu dönüşler oldu. Külliyat setleri yollayanlardan tutun da 9 yaşındaki çocuğun bilakis gidip kitap almasına kadar neticeler oldu. Cezaevlerindeki bulunan insanların ailelerinden çok güzel tepkiler, tebrikler geldi. “ Bu bayanlar birçok etkinlik düzenlediklerini ancak bu etkinliğin kendileri açısından bambaşka olduğunu belirtiyor.

Cezaevi çoğu kez gözden kaçırdığımız, unutttuğumuz bir alan. Cezaevlerine yönelik yapılan sosyal sorumluluk projelerinin diğer birçok alana göre daha az sayıda olduğu görülüyor. Burcu Ercivan ve arkadaşları cezaevi alanına da da yönelmek istemişler. ‘Peki neden cezaevi? ‘ sorusuna şöyle cevap veriyorlar: “Said Nursi’de hapishanelerde kaldığı dönemlerde hemen hemen eserlerinin çoğu orada yazdırıldı. Bizim şu anda elimizin altında tüm kitaplar ve imkânlar mevcut , hatta akıllı telefonlara bile şu anda çok kolay bir şekilde indirebiliyoruz. İmkânı olmayan hapishanede bulunan ağabeylerimizin, ablalarımızın, kardeşlerimizin de bu kitapları tanımaya okumaya ihtiyaçları var.

Cezaevinde kalan mahkumlardan birçok mektup da ulaşmış ellerine. Mahkumlar, gelen kitaplara büyük minnet duygusuyla teşekkür ediyor ve hayr dualarda bulunuyorlar. Mahkumlar ayrıca birçok kitap isteklerini de belirtiyor. 

Hiçbir kuruma, derneğe, vakıfa bağlı olmadıklarını ifade eden Burcu Ercivan, “ İlk önce kendim bir şeyler yapmaya uğraşıyordum daha sonra diğer arkadaşımla bir dershane de karşılaştık. Benim hayallerim onun güzel projeleri ile birleşti. Birlikte kısa süre de güzel etkinliklere imza attık” diyor.

Cezaevlerine yönelik bu kampanya hakkında daha fazla bilgiye, sosyal medyada yer alan ‘Kırmızını Gönder Uhuvvetini Göster‘ isimli etkinlik üzerinden ulaşılabilinir.

Zehra Çakmak

TimeTurk