Çocuklar İlk Oruçlarını ve Hissettiklerini Anlattı

Oruç bir talim, bir terbiye. Çocuklarını bu güzel eğitime sokan aileler, çok güzel sonuçlar alıyor. Ailede Ramazan havası yaşanınca çocuklar da bu güzel duyguya eşlik ediyor. 8-13 yaş arasındaki Ozan, Recep, Hasan, Esma, Berfin, Esra, Dilara ve Berkay ilk oruçlarını, kıldıkları teravihleri, hissettiklerini anlattı.

Ramazan’da çocuk olmak ‘tekne orucu‘ tutmaktır. Ön saftaki arkadaşının çorabını herkes secdedeyken çekebilmektir. İmam ‘veleddallin‘ dediğinde hep bir ağızdan olanca gücünle ‘âmin‘ diye bağırmaktır. Aralarda bir yerde ‘tıss’ deyip kıkırdamaktır ve ne kadar çocuk varsa camide onları bu sesin tılsımına çağırmaktır. Sonra otomatik komut almışçasına kikirdemeye devam etmektir.

8-13 yaş arasındaki çocuklara Ramazan’ı sorduk. Onlar teravih namazlarında ufak tefek yaramazlıklar yapsa da Ramazan’ın mutlu edici havasını doya doya soluyor. Kimi arkadaşından kimi de televizyonda gördüğü Kâbe’deki insan manzaralarından etkilenerek oruca başlasa da iftarı, sahuru, teravihi ile çocuklar Ramazan’ı çok seviyor. Önünde mis gibi kokan ve gülen yemekleri iftar saatinde beklemenin anlık tadını, hiçbir dış baskı olmadan, açlığa rağmen sabretmenin büyüklüğünü, her türlü güzellikleri bahşeden Allah’ı tanıyor öğreniyor çocuklar. En önemlisi de yemek bulamayanların acısını tüm benliklerinde hissediyorlar. “Biz ezan okunur okunmaz yemek yemeğe başlıyoruz ya başkaları?” diyorlar.

İlk oruç zor olsa da onlar çok mutlu

Buzdolabındaki yiyeceklere bakıyordum

Ozan Genç (10): İlk defa bu sene oruç tuttum. İlk gün sürekli buzdolabının kapağını açıp yiyeceklere bakıyordum. Çok da susamıştım. ‘Bu orucu tutmalıyım.’ dedim kendime. Ve orucumu tamamladım. Bugün sekizinci orucumu tutuyorum.

O gün aç insanların ne hissettiğini anladım

Recep Özdemir (12): 10 yaşında oruç tutmaya başladım. Arkadaşlarım tutuyordu ‘Anne ben de oruç tutacağım, beni sahurda kaldır.’ dedim. Oruç tutmaya başladım ama bir türlü vakit geçmiyordu, iftar saatine daha çok zaman vardı. O gün aç insanların ne hissettiklerini anladım ve halime şükrettim.

İlk gün çok zor geçti

Hasan Salman (13): İlk gece heyecandan hiç uyuyamadım. Mutfağa gittim sahur için sofrayı hazırladım. Annem bunu görünce çok sevindi. İlk gün çok zor geçti. Ama şimdi alıştım. Namaz esnasında birbirimizi güldürsek de arkadaşlarla teravih namazlarını hiç kaçırmıyoruz.

Oruç panosu hazırladım

Esma Karaman (12): 8 yaşındaydım, arkadaşlarımın hepsi de oruç tutuyordu. ‘Ben de tutmalıyım.’ diye düşündüm. Korktuğum kadar değilmiş, zorlanmadım. O yıl 3 oruç tutsam da her yıl biraz daha fazla tuttum. Bu sene tamamını tutmayı hedefliyorum. Bir pano hazırladım, her oruç için bir artı koyuyorum.

Elimde su bardağı, yarım saat iftarı bekledim

Berfin Yüceli (11): Oruç tutan arkadaşlarımın yanında yemek yiyordum. Bundan artık rahatsız olmaya başlamıştım. Saygısızlık yapıyormuşum gibi geliyordu. ‘Ben de oruç tutacağım.’ dedim. İlk gün çok zorlandım. Yarım saat olmasına rağmen elimde su bardağı ile iftar vaktini bekledim.

Ailecek kıldığımız teravih namazları çok güzel

Esra Kurt (11): Geçen Ramazan’da 3 gün oruç tuttum ama bu yıl hepsini tutacağım. Ramazan’ın en güzel yönü ailece kıldığımız teravih namazları. Dedem, babaannem, annem ve ben evde birlikte teravih kılıyoruz.

Annem ‘yaşın küçük’ dedi, ama ben tuttum

Dilara Karaman (8): Ramazan’ın 4. günü ilk orucumu tuttum. Annem ‘Tutamazsın yaşın daha çok küçük.’ dedi. Çok acıkmış ve susamıştım. Zamanın geçmesi için bütün gün uyudum. Orucumu açarken ‘Allah’ım aç insanlara ve su bulamayanlara yardım et.’ diye dua ettim.

Oruç tutmak için yarışıyoruz

Berkay Cinal (10): Bu sene 9 gün oruç tuttum. Arkadaşlarla yarış halindeyiz. Kim en çok oruç tutar ve teravih namazı kılarsa istediği bir şeyi alacağız. Şimdilik birinci benim.

Zeynep Kaçmaz / Zaman Gazetesi

Sende yorum yazabilirsin