Cuma Duası (Cumanız Mübarek Olsun)

Resulullah(ASM) Efendimizin Hayatından Dualar:

“Allah’ım senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim.” (Müslim, Zikir, 72)

“Allah’ım beni affet, bana merhamet et, acı, beni doğru yola ilet, bana afiyet ve hayırlı rızık ver.” (Müslim, Zikir, 35)

“Allah’ım bütün işlerimin başı olan dinim konusunda hataya düşmekten beni koru. Yaşadığım şu dünyadaki işlerimizin yolunda gitmesini sağla. Dönüp varacağım ahiretimi kazanmama yardım et. Hayatımda daha fazla hayırlar yapmama imkan tanı. Ölümümü her türlü sıkıntılardan kurtuluşa sebep kıl.” (Müslim, Zikir, 71)

“Allah’ım beni doğru yola ilet ve bütün işlerimde beni başarılı kıl ”de, buyurdu. (Müslim, Zikir, 28)

“Allah’ım senden beni doğru yola iletmeni ve o yolda başarılı kılmanı niyaz ederim.” (Müslim, Zikir, 78)

“Allah’ım acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, bunaklık derecesinde ihtiyarlıktan, cimrilikten sana sığınırım. Kabir azabından da sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 50)

“Allah’ım ben kendime çok zulmettim, günahları bağışlayacak olan yalnız sensin. Öyleyse sonsuz bağışlaman ile beni bağışla. Bana merhamet et, acı, çünkü affı sonsuz, merhameti sonsuz olan sadece sensin ”de. (Buhari, Ezan, 149; Müslim, Zikir, 48)

“Allah’ım, günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddi aşarak yaptığım tüm işleri, benden daha iyi bildiğin bütün sırlarımı bağışla. Allah’ım, ciddi ve şaka yollu yaptıklarımı, yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle, bu kusurların hepsi bende vardır. Allah’ım şimdiye kadar yaptığım bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, beni benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle, ilerleten de geri bırakan da sensin. Senin her şeye gücün yeter.”(Buhari,Deavat, 60; Müslim, Zikir, 70)

“Allah’ım verdiğin nimetin yok olmasından, verdiğin afiyetin bozulmasından, ansızın gelebilecek felaket ve musibetlerden ve gazabına sebep olacak her türlü işlerden sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 96)

“Allah’ım, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, bunaklık derecesinde ihtiyarlıktan, kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım, nefsime günahlardan korunma melekesi nasib eyle ve onu her türlü günahtan temizle, onu en iyi temizleyecek sensin. Onun koruyucusu ve efendisi de sensin. Allah’ım faydasız ilimden, ürpermeyen kalbden, doymak bilmeyen nefisten ve kabul olunmayacak duadan sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 73)

“Allah’ım şimdiye kadar işlediğim ve henüz işlemediğim günahların şerrinden sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 65)

“Allah’ım sana teslim oldum. Sana inandım, sana güvendim. Sana yöneldim, senin yardımınla düşmanlara karşı savaştım, her konuda sana başvurdum. Önceden yaptığım bundan sonra yapacağımı sandığım, gizlediğim ve açığa vurduğum tüm günahlarımı affeyle. İlerleten de gerileten de sensin. Senden başka ilah yoktur.” (Buhari, Teheccüd, 1)

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: