Endonezya Üniversitelerinde Said Nursi Köşesi Açıldı

Endonezya’nın 6 üniversitesinde Bediüzzaman Said Nursi köşesi açıldı.

Endonezya Nur Talebeleri’nin bildirdiğine göre 2000 yılından bu yana Endonezya’nın muhtelif eyaletlerde Risale-i Nur’la ilgili 16 sempozyum tertip edildi. Bu sempozyumların üniversite camiasında Risale-i Nurların tanınmasına vesile olduğu ifade edilirken, tez konusı olarak işlendiği vurgulandı: “Endonezyalı akademisyenlerden Türkiye’ye gelip tebliğ sunanlar oldu. Bu akademisyenler hizmete de destek oluyorlar. Şimdiye kadar bizim bildiğimiz, risaleler hakkında 7 lisans bitirme tezi, 7 master tezi ve 2 de doktora tezi yazıldı. Derslere gelip giden talebelere bu cihette teşvikte bulunuyoruz. Çünkü risaleleri okumalarına vesile oluyor.”

Altı üniversitede Said Nursi köşesinin kurulduğu belirtilirken tercümelerin de her geçen gün arttığı açıklandı:
“6 üniversitede Said Nursi Köşesi kuruldu (Åžerif Hidayatullah Üniversitesi, al-Wasliyah Üniversitesi, Kur’an ilimleri Yuksekokulu, Palembang, Makassar ve Metro).

“Elhamdülillah, şimdiye kadar Endonezya Lisanından tercüme edilip tabedilen Risaleler: Lem’alar ve Mesnevi-i Nuriye, Tarihçe, Sözlerin birinci cildi, Ayet-ül Kübra, Hanımlar Rehberi, Hastalar Risalesi, Haşir Risalesi, Tevhid Bahisleri (22 ve 33. Söz), Miraç Risalesi, Küçük Sözler, ve 23. Söz. Mısır’daki Endonezyalı kardeşlerin tercüme ettiği Hizmet Rehberi. Sözlerin tercümesi bitti, tashihatı devam etmektedir. Üstadı anlatan Asrı Güzelleştiren Adam CD’sini Endonezya lisanında bastırdık. Basılan risalelelerin anlaştığımız bir yayınevi vesilesiyle satışı yapılıyor. 10.000 adet İhlas ve Uhuvvet Risalesi bastırdık, medreselere, üniversitelere dağıtılacak.

Elhamdülillah, www.risalahnur.com adresinde Endonezya lisanındaki sitemiz 3 seneyi geçti hizmete başladı. Mevcut tercümeleri siteye koyduk. Bu site vesilesiyle de Endonezyalılarla tanışıyoruz.
Endonezya İslami Radyo Birliği ile radyo programı yapılmaya başlandı. Elhamdülillah 3 kez radyo programı yapıldı. İki haftada bir programa devam edilecek.

risale haber