Eşref-i mahluk olan insan

Bu insan değerlerini kaybetmemeli. 1.300.000 mahlukun üstüne çıkarılan bu insanların gaflet edip aşağılara gümlemeleri insanlara sığmayan bir halettir. İnsanın vücudunu noksansız yapan Allah. Basit ve kara topraktan, Çok çeşit renkli çiçek yapıyor, Elma, armut, şeftali, kaysı, incir, tadına doyulmayan kavun, kış meyvesi değil, yazda insanın vücudun suya çok  ihtiyacı olan 10-20 kilo tatlı suyla içini dolduran karpuzu önümüze seren büyük Allah’a şükretmeyecekmiyiz?

İnsanı idare etmek için çok küçük bir yerde insanın beyninde 160.000.000. hücre koyan ve her hücre vücutta ki değer hücrelere, o hücrelere emrettiren Allah’a hamdü sena etmeyecek miyiz. Dünyamız kendi ekseninde dönmese, ya her zaman gün veya gece olacaktı. Ya güneşin çevresinde dönmese idi: Ya daima  bahar, veya  yaz, veya güz mevsimi  ile kış olacaktı. Bu vaziyette, olan mevsimlerle  mahlukat, bilhassa insan bu durumla yaşayamayacaktı.

Allah insanlar için buradaki amellerine göre hem burada hem öbür alemde mükȃfat veya ceza verecektir öbür alemde insan alacağı karşılıkların her ikisi mükemmel, hem dünyada çok rahat ümitle yaşayacak. Cennette ise sonsuz mutluluğu yaşayacaktır. eğer cenneti kazanamazsa, Allah korusun cehennemde azabı sonsuz olacaktır. Siz söyleyin sonsuz azap olan cehennemden kurtulup,  sonsuz bir mutluluk olan cennet için insan bu insan çabalamayacak mı? Allahın kitabı olan Kur’anı kerimin emirlerine bu insan uymayacak mı? yirmi dört saatten bir saatını abdest ile beraber beş vakıt namaz için ayırmayacak mı? 23 saat dünyevi hayatı için ona az mı gelecek? % 50 değil % 2,5 malının zekȃtını fakirlere vermek çok mu gelecek? Ömründe tek bir defa hacca gitmek ağır mıdır insana?  Onların hayatları için hayatlarını feda eden anne ve babalara hürmet etmeyecekler mi? Eğer onları huzur evine götürseler, yaşlandıkları zaman onları da evlatları bakmayıp huzursuz, huzur evlerine göndermeyecekler mi.

Allah korusun imansızlar ebedi olarak cehennem ateşinde yanacaklar. İmanı olup günahkȃrlar ise günahlarını temizleyinceye kakar cehennem azabını çekecekler.

Ebedi hayat için bir misal vereyim. Kȃinat boşluğu buğday taneleri ile dolu olsa bir tavuk senede bir tane o buğdaylardan  alsa, bu bugdalar mı biter, yoksa ebedi hayat mı biter? Evet kardeşim bugdaylar gelir gün biter. Fakat ebedi hayat hiç bir zaman bitmez…

Abdülkadir Haktanır