Filipinler Risale-i Nur Enstitüsünün Ramazan’a Hazırlık Aktiviteleri

Filipinler Risale-i Nur Enstitüsü, MSU-Iligan Teknoloji Enstitüsünde Ramazan’a Hazırlık Aktivitelerine Öncülük Etti

27 Temmuz 2011

25-26 Temmuz tarihlerinde Filipinler’in Mindanao şehrinde, Mindanao State Üniversitesi – Iligan Teknoloji Enstitüsünde bir dizi aktivite düzenlendi. Filipinler Risale-i Nur Enstitüsünün öncülüğünde gerçekleştirilen faaliyetlere MSU-IIT İdare ve Araştırma Bölümü, MSU-IIT Müslüman İşverenler Birliği (AMMEI) ve MSU-IIT Müslüman Öğrenciler Birliği (MIMSA) da katkıda bulundu. Gerçekleşen faaliyetlerin başlıklarını şöyle sıralayabiliriz:

“Bir İbadet Olarak Orucun Anlaşılması üzerine Dinler arası Sempozyum”; “İslamda Oruç İbadetinin Emir ve Yasakları üzerine kısa bir ders”; “Kitap Satışı ve Sergisi” ve de “Dinler arası İletişim Kafe”.

25 Temmuz sabahı enstitünün mini tiyatrosunda “Bir İbadet Olarak Orucun Anlaşılması” üzerine dinler arası bir sempozyum düzenlendi. Bu etkinlik, sadece MSU-IIT’nin Müslüman temsilcilerinin Mübarek Ramazan Ayını idrak etmelerine değil, aynı zamanda Müslüman ve Hıristiyanlar arasında karşılıklı fikir alışverişine de zemin oldu. Hıristiyanlıktaki oruç ibadeti hakkında bilgi vermek üzere Katolik Kampüs Papazı Father Ilah Agbene ve Cagayan de Oro City Mormon Klisesi Piskoposu Quivido Origines birer konuşma yaptılar. Risale-i Nur Enstitüsünden Olgay Şerbetçioğlu Manila’dan uzun bir yol kat edip, MSU-IIT Müslüman temsilcileri ile birlikte “Ramazanın Hikmetleri” üzerine bilgilerini aktardılar.

Aynı gün öğleden sonra, dinler arası sempozyumun ardından “İslamda Oruç İbadetinin Emir ve Yasakları üzerine bir ders” ile devam edildi. Konu özellikle MSU-IIT’de öğrenim gören genç Müslüman kardeşlerimiz tarafından talep edildi; yöresel geleneklerin perdelemesiyle belirsizleşen oruç uygulamalarındaki ölçüler böylece zihinlerde netleşmiş oldu. MSU-IIT’de gayret gösteren Risale-i Nur talebelerine ciddi destek veren İdare ve Araştırma Bölümü  yöneticisi Alongan Abdulrahman Mangorsi de konuşmacı olarak etkinlikte hazır bulundu.

Ertesi gün, 26 Temmuz’da, Sanat ve Sosyal Bilimler fakültesi öğrenci salonu Müslüman ve Hıristiyan öğrencilerin tanışıp kaynaştıkları güzel bir mekana dönüştü. Hazır bulunan ve salondan geçen öğrenciler bu atmosfer içinde iman ve inanç konularında rahatça fikir alışverişinde bulundular. Konu hakkında derin bilgi birikimi olan Olgay Şerbetçioğlu, Abdulhaleem Baña, Remzi Çalık, Yönetici Alongan Mangorsi, Hadji Ismail Alango ve diğer konuşmacılar İslama ve Müslümanlara ciddi alaka gösteren Hıristiyan öğrencilerden gelen meraklı sorulara cevap verdiler. Diğer etkinliklere nazaran bu faaliyet, İslam’ı daha iyi ve doğru tanıtmak ve bu güzel din hakkındaki asılsız söylemleri ortadan kaldırmak amacına yönelik olarak gerçekleşti. Öğrenci salonundaki serbest konuşmalar sırasında öğrenciler ikram eşliğinde serbestçe sorularını sorma imkanı buldu. Üniversite öğretim üyelerinden Sittie Pandapatan:

 “Öyle sanıyorum ki bu, MSU-IIT tarihinde düzenlenen kendi türündeki ilk etkinlik. Kampüs içinde hiç tartışmadığımız konuları bugün burada serbestçe ve resmiyet olmadan konuşmamız harika bir fikir. Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında karşılıklı bir anlayış geliştirmek için mükemmel bir yol. Öğrenci salonunun rahatlatan ortamı arkadaşça samimi konuşmalar için çok elverişli. Beni ve öğrencilerimi davet ettiğiniz için teşekkür ederim!” dedi.

Yukarıda değinilen etkinliklerden başka Risale-i Nur Külliyatından kitaplar da sunum ve satış için sergilendi. Kitap sergisi ile ilgilenen İbrahim Ağabeyin tesbitine göre iki gün boyunca yapılan satışlar oldukça yüksek olmakla beraber, alıcıların yalnız Müslüman değil Hıristiyan öğrenciler olması da sevince medar oldu. Bu bize gösteriyor ki düzenlenen etkinlikler Müslüman olmayanların da dikkatini çekti ve büyük ihtimalle İslama karşı ilgi ve merakları uyandırdı.

İnşallah Filipinler’in bu bölgesinde de Risale-i Nur İslam’ın nurunu yayacaktır!

Juvanni Yahya A. Caballero / RNIP – Ilıgan Teknoloji Enstitüsü

Bu yazı yoruma kapatılmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: