Gambiya’da Hizmetler Kök Salıyor

gambiya.hizmet2

Bismihi Subhanehu,

Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berakatuhu,

Evvela, Rize Nur Talebeleri olarak mübarek Leyali-i Aşerenizi ve Kurban Bayramınızı tebrik eder, Alem-i İslama ve ve bütün insanlığa hayırlar ve bereketler getirmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Saniyen, Cenab-ı Hakka nihayetsiz şükürler olsun ki, ikinci Gambiya seyahatimizden de şevke medar hizmet haberleriyle dönüyoruz ve duaya vesile olmasını istirham ederek otuz gün içinde müşahade ettiğimiz hizmetleri hülasaten buraya dercediyoruz…

Geçen seneki 15 günlük ilk ziyaretimiz, Risale-i Nurun hem geniş dairede tanıtılmasına hem de Gambiya’da hizmete sahip çıkan abilerimizin daha ziyade şuurlanmalarına vesile olmuştu.

Bizim ziyaretimizden altı ay sonra, Gambiya’da öğretmenlik yapan Wahab ve Modou abimizi Türkiye’ye davet ettik ve burada 15 günlük çok istifadeli bir okuma programı icra edildi.

Wahab abimiz, Türkiye’nin değişik şehirlerinde müşahade ettiği dersane hizmetlerinin şevkiyle, buradaki dersane manasının kendi ülkesinde de teşekkül etmesini rica etti. Biz de dersane manasının vakıfsız çok nakıs kalacağını anlatarak, bu işin şimdilik olamayacağını nazikane anlattık. O da açılacak bir dersanenin çok elzem olduğunu, {Türkiye’den vakıf gelmezse} gerekirse dersanede bizzat kendisinin kalabileceğini söyledi.

Hizmet heyetimiz, bu abimizin bir senedir fedakarane yaptığı hizmetleri göz önünde bulundurarak dersanede vakıf olarak kalabileceğine karar verdi.

Wahab abimiz Mayıs ayında bir kez daha Türkiye’ye davet edilerek 3 aylık yoğun bir okuma programına alındı ve külliyatı kısa zamanda tekrar bitirip, Tesbihat, Dersane Adabı ve Kur’an Dersleriyle {zaten mümtaz bir fıtrata sahip olan abimiz} kısa bir zamanda zahir manada da dersanede kalmaya hazır hale geldi.

16 Ağustos’ta Wahab abimizle beraber Gambiya Hizmet Heyetimizden üç kişi dersanemizi açmak niyetiyle ikinci kez Gambiya’nın yolunu tuttuk. Biz gitmeden önce oradaki ehli hizmet abilerimiz, yoğun bir araştırmadan sonra Brikama şehrinin merkezinde, Gambiya Üniversitesi Kampüsüne 5 dakika mesafede 200 metrekarelik bahçeli güzel bir dersane kiraladılar.

Ziyaretimizin İlk haftasında hızlı bir şekilde dersanemizin tefrişatını bitirdikten sonra, hem okuma programına hem de dersane hizmetlerine başladık. Öncelikle Gambiya Üniversitesi’nde okuyan talebelerden ahvali müsait beş kardeşimizi seçip dersaneye yerleştirdik. Bu kardeşlerimiz tatillerini bırakıp, oradaki öğretmen abilerimizle beraber yirmi günlük okuma programına iştirak ettiler.

Rabbimizin rahmet ve inayetiyle, dersanemizde çok kısa bir zamanda şevke medar külli hizmetler icra edildi.

Öncelikle ilk cumartesi dersimizle beraber dersanemizin açılışını yaptık. Derse gelen kardeşlerimizin ciddi alakadarlığı ve güzel suallerle derse muhatap olmaları sonraki hizmetlerin müjdecisi gibiydi. İkinci haftadan itibaren, cumartesi günleri de çalışan esnaf abilerimiz için pazar gününe ders konuldu. Haftasonları bu iki ders umumi ders manasında devam ediyor… Elhamdulillahi Haza Min Fadli Rabbi…

Hemen hergün üniversiteden gelen talebe kardeşlerimiz ve etraf beldelerden gelen yeni ziyaretçilerimizle hususi dersler okundu ve yüzlerce kitap hediye edildi. Elhamdulillah hizmet öyle bir kıvama geldi ki, artık dersanede tanımadığımız birilerini ders okurken görmek olağan hale geldi.

Yusupha ve Nouha isimli üniversite talebesi kardeşlerimiz, mahallemizdeki çocuklar için haftanın altı günü iki saat Kur’an Kursu ve Risale-i Nur dersleri tertip ettiler. Yirmi beş talebenin katılımıyla çok şevkli bir şekilde devam ediyorlar.

Müteaddit Medrese Hocaları, Gambiya Sağırlar Derneği Başkanı, NSI Kurumu Eski Yöneticisi, “Dava” isimli İslam Cemaati Başkanı, Agamy Gençlik Örgütü Sekreteri ve Gambiya’nın en büyük Festival Organizatörü gibi geniş kitlelere ulaşabilen kardeşlerimiz de dersanemizde bizi yalnız bırakmadılar ve Nurların tesirli derslerinden onlar da istifade edip kitaplarını aldılar.

Dersanemizin bulunduğu Brikama şehrinin Valisini ve Diyanet İşleri Başkanını makamlarında ziyaret ettik. Her ikisi de hem dersanemizin kiralanmasında hem de Derneğimizin kurulmasında bizlere çok yardımcı oldular. Geçen sene oradaki abilerimizin kurduğu Gambiya Risale-i Nur Derneğinin resmi kaydını tamamlayarak, hizmetlerimize inşallah bu isim altında devam edeceğiz. Diyanet İşleri Başkanı İmam Touray’in tam desteği, hem de Vakıflar Müdürlüğündeki tanıdık abimiz vesilesiyle bazen iki sene kadar süren Dernek kayıt işleminin on günde bitmesi şükrümüzü kat kat ziyadeleştirdi.

Öğretmeni, öğrencisi, terzisi, taksicisi, marangozu, organizatörü, medrese hocası, imamı, telefoncusu, elektrikçisi,… Hülasa, yediden yetmişe her türlü kitleyi kendine meftun eden Nurlar anladık ki çok geçmeden Anadolu’da olduğu gibi burada da inşallah bir daha sökülmemek üzere kök salacak.

Cenab-ı Hak’tan Nur Talebesi namzedi olan bu kardeşlerimizin ve icra edilen hizmetlerin inkişafını niyaz ederek, O’nun dergahında bizim niyazımıza bir şefaatçı olması niyetiyle sizlerin de kıymetli dualarınızı istirham ediyoruz. Ve minallahi’t-tevfik…

Gambiya Hizmet Heyeti / Rize

www.NurNet.org