Gıybet Yapacaksan Anneni veya Babanı Yap!

kissaHerkesin İstifade edeceği bir Peygamber kıssası

Peygamberler bizim için birer rehber ve yol göstericidirler. Her bir Peygamberin hayatı bizim için hikmet ve ibret verici olaylarla doludur. Bu olaylar karşısında onların tavrı bize örnek olmakta ve o gibi hadiseler bizim de başımıza gelirse bizde onlar gibi olalım ve öyle davranalım diye onların başından geçen olaylar bize nakledilir. İşte bu ibretli ve hikmetli kıssalardan birisi eski çağlarda beni İsrail peygamberlerinden birisinin başına geliyor ve şöyle bir hadise bize de ders olsun diye rivayet ediliyor.Şöyle ki:

Cenabı Hak bir Peygamberine vahi ile şöyle diyor. Sabah kalkıp dışarı çıkarak yol almaya başla ve yolculuk esnasında karşına çıkacak beş şey olacak. O beş şeyi şu şekilde karşıla ve muamele eyle.

1-Karşına çıkan birinci şeyi yiyip yutacaksın.

2-Karşına çıkan ikinci şeyi de saklayacaksın.

3-Karşına çıkan üçüncü şeyi de koruyacaksın.

4-Karşına çıkan dördüncü şeyi üzmeyeceksin.

5-Karşına çıkan beşinci şeyden de kaçacaksın.

O nebi bunları dinledikten sonra Bismillah der ve yola çıkar. Yolda giderken yol onu bir dağa götürür ve karşısına birinci olarak koca bir dağ çıkar.

O nebi bunu görünce şaşırır ve kendi kendine der.

Allah Allah bu dağ nasıl yenilir ve yutulur. Sonra olsun dedi madem Rabbim böyle emretti mutlaka bunda bir hikmet bir sır saklıdır. Ben bana söyleneni yapayım der ve koca dağı yemeye niyet ederek dağa doğru ilerler. O dağa doğru yemek için gittikçe dağ küçülür. Nihayette dağ bir lokma kadar olur. O da onu alır ve yer. Yerken de o dağ tatlı bir yiyecek gibi olur.

Yoluna devam eden nebinin önüne bu sefer altından bir leğen çıkar. Bunu görünce dedi. Bunu saklamam söylenmişti. O leğeni aldı ve toprağa gömerek sakladı. Yola devam ederken döndü geriye baktı. Gördü ki, o leğen sakladığı yerden çıkmış. Tekrar geri döndü ve o leğeni yine sakladı. Yoluna devam ederken yine geriye baktı. Yine o altın leğenin çıktığını görünce “ Fesubhanallah”  dedi  ve tekrar döndü o leğeni sakladı. Leğen yine saklandığı yerden çıkınca o nebi. Ben üzerime düşeni yaptım ve sakla denen şeyi sakladım. Fakat o sakladığım yerden hep çıktı. Vardır bunda da bir hikmet dedi ve yola devam etti.

Yolculuğuna devam eden nebinin bu sefer karşısına atmacadan kaçan bir serçe çıktı. Serçe korkmuş bir şekilde nebiye sığındı. Ve ne olur bana yardım et atmaca beni yakalarsa yer dedi. O nebi biraz düşündü ve üçüncü karşıma çıkanı koru denmişti. Serçeyi aldı ve koynuna koyarak onu sakladı. Derken dördüncü olarak atmaca yanına geldi ve o nebiye şöyle dedi.

Sen Allahtan korkmaz mısın?  Neden benim rızkımı elimden  aldın. Nebi. Bana öyle emredildiği için serçeyi sakladım dedi. Atmaca.

Peki, şimdi ben ne yapayım, aç karnımı nasıl doyurayım. Nebi biraz düşündü ve  Bana dördüncü şeyi üzmemem söylenmişti.

O zaman yanındaki yiyeceğinden bir parça kopardı ve atmacaya vererek Al bu da senin nasibin diyerek atmacaya verip yoluna devam etti.

Yola devam ederken önüne kokmuş bir leş çıktı. Kokusu çok rahatsız ediciydi. Hemen aklına beşinci şey geldi ondan da kaçacaktı.  O da hemen oradan hızla kaçarak uzaklaştı. O nebi gideceği yere gitti. Yol bitince dinlendi sonra ellerini açarak şöyle bir niyazda bulundu.

Ya Rab sen her şeyi hakkıyla gören ve bilensin. Her işinde hikmet ve güzellikler bulunduransın. Yolculuğumda benim başıma gelen bu beş şeyin hikmet nedir. Bunu bana bildir. Ta ki bende o hikmetleri ümmetime bildireyim dedi. Ve semadan bir nida geldi ve ona dedi.

-Ey nebi, yolda gördüğün o beş şeyin hikmet ve tabiri şudur.

Birinci olarak önüne çıkan dağ öfkeye işarettir. Öfkeni yenmek istiyorsan ondan korkma ve kaçma. Öfkeni dışa çıkarma ve onu yut. Öfke yutuldukça küçülür ve zararsız olmaya başlar. Hele öfkenin dediği yapılmaz da yutulursa sonu tatlı olur. Öfke şeytandandır. Şeytan da ateştendir. Ateşi su söndürür. Bu bakımdan ateşe körük olmamak su olmak gerekiyor. İş hayatında, aile hayatında bir taraf öfkeli ise öbür taraf su gibi olmalıdır ta ki öfke ateşi sönsün. Eğer su değil benzin olma seçilirse ateş yani öfke büyür ve zararlı olur.

İkinci olarak bulduğun altın leğen senin güzel amellerindir. Onlar altın gibi kıymetlidir. Onları saklamak lazımdır. Eğer o güzel amelleri başkasına anlatırsan kıymeti düşer. Belki gurura ve kendini beğenme tehlikesine düşme ihtimali vardır. Bundan sakınmalı ve güzel amelleri gizlemeliyiz. Fakat sen saklamakla beraber başkaları onu dışarı çıkarsa bunda da sana zarar yok, başkalarına ise yarar çoktur.

Üçüncü olarak saklaman gereken şeydi. Bu da sana teslim edilen ve verilen emanetlerdir. Emanete hıyanet etmeyip onu koruman gereklidir. Sana verilen en büyük emanet iman ve insaniyettir. Hayatımız, gençliğimiz ve diğer sahip olduklarımız birer emanettir. Yani geri alınmak üzere verilen şeylerdir ve zamanı gelince de alınmaktadır. Sende görüyorsun ki kimsenin elinde bırakılmıyor. Emanetin sahibi emanetini geri alıyor ve alacak. Öyle ise senin görevin Rabbinin emanetini korumaktır.

Dördüncü olan şey üzmemen gereken şeydi. Senin üzerinde hakkı olanlar vardır. Bunlardan birincisi Allah’ın hakkı, ikincisi Peygamberin hakkı, üçüncüsü anne ve babanın hakkı, dördüncüsü diğer kullar ve canlıların hakkıdır. Allah’ın hakkı emirlerini yapıp yasaklarından da kaçmaktır. Peygamberin as hakkı Ona tabi olmak ve Onu örnek ve rehber kabul etmektir. Anne ve babaya helal isteklerine itaat etmektir. Eşimiz, çocuklarımız ve diğerlerinin üzerimizdeki haklarını saygı duyup onları korumaktır. Bu hak sahiplerini üzmeyerek onların hakkını korumaktır.

Beşinci olarak gördüğün kokmuş et gıybete işarettir. Onu nerde görsen mutlaka ondan hep kaçan olmalısın. Gıybet yapılan güzel amelleri bozan bir şeydir. Zor kazandığın sevabı kolay harcamaktır. Gıybet zehirli bal gibi dışı tatlı içi öldüren zehirdir. Gıybetten kaçan ve sakınan olmalısın. Eğer illa gıybet yapacaksan anneni veya babanı yap ki sevapların onlara gitsin. Niye sevmediğin birini gıybet edip de en kıymetli sevabını ona veresin.

Gıybet ateş gibidir. Ateş nasıl odunu yakar bitirir ise, gıybette senin Salih ve güzel amelleri öyle yakar ve yiyerek bitirir. Bu kıssadan bize de düşen bir hisse olmalıdır. Rabbim bizi de hisse alanlardan ve öfkesini yutup gıybetten de kaçanlardan eylesin.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: