Gönlünüz imanla, kalbiniz Kur’anla, fikriniz islamla dolsun

Es-selamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu…

Hazreti Yusufun kuyuda, Hazreti Musanın Tur dağında, Hazreti Yunusun balık karnında, Hazreti Muhammedin a.s.m. Hira dağında yaptıkları bütün dualar üzerinize olsun KADİR geceniz ve önünde bayramınız mübarek olsun.

Ya Gaffar! Mağfiret, Ya Rezzak! Helal rızk, Ya Rezzak helal rızk, Ya Allah rızanı rüyetini istiyoruz bizi mahrum etme, sevdiklerini sevdir bize, Kadir gecesini sebep eyle kavuşalım rahmetinize, Amin. 

İslamın Nurlu güneşi kalbine dolsun. Makamın cennet, Hazreti Muhammed a.s.m. komşun olsun, günlerin mutlulukla gönlün saadetle dolsun KADİR geceniz mübarek olsun.

Gönlünüz imanla, Kalbiniz Kur’anla, fikriniz islamla dolsun. Yuvanıza muhabbet kalbinize Hazreti Muhammedin a.s.m. aşkı dolsun, Dualarınız kabul olsun Kadir geceniz mübarek olsun.

Binlerce çiçek var ama gül başka milyarca insan var ama dost başka, milyonla gece var ama KADİR gecesi başka.

Cevahir varken pul neye yarar, Rabbını bilmeyen kul neye yarar, herkes tutturmuş gider; Allaha gitmeyen yol neye yarar…Kadir geceniz mübarek olsun.

Allahın nimetinin zevalinden, afiyetin hastalığa yer vermesinden, azabın aniden gelmesinden ve gazaba neden olan şeyleri yapmaktan Sana sığınırım Kandilin mübarek olsun.

Yüzünüzde Nur, Aklınızda ilim, kalbinizde Allah, gönlünüzde Muhammed Resulullah eksik olmasın, Vücudunuza şeytan ve nefis hakim olmasın Kadir gecenizin sevapla dolu geçmesi için hiçbir engel olmasın.

Yere inen her melek duacın olsun, okuduğun her ayet ilacın olsun, kabirde Kur’anın siracın olsun Bu mübarek gecede yaptığın dualar sebebi urucun olsun kardeşim.

Allahı tanımayanın dünya dolusu  başında bela vardır. Allahı tanıyanın dünyası Nurla ve manavi sürurla doludur. Derecesine göre, iman kuvvetine göre hissedilir. Kandiliniz mübarek olsun.      

Pek aziz ve muhterem Kardeşim! Üç aylar ve Ramazanı mübarek ve KADİR gecesine geldik derken, ne kadar çabuk geldi değil mi? Sanki dün oruca başladık. Bir gün ömrümüzün sonu da geldimi ah ne çabuk geçti diyeceyiz. Yalnız en mühimi olan şu ki: Bizi ölü atomlardan Hulasa-i mevcudat ve Kâinatın şuûrlu meyvesi  yaratan Rabbimize çok dua edelim ki bizleri ve bütün müslümanları kendi rızasına yünelik bir şuura isal etmekle önce menhiyyattan (Yasaklardan)kaçabilmeyi, bâ’dehu (ondan sora) ameli salihaya sarılmakla bizi ve bütün âlemi islami hakiki Bayrama kavuşturmuş olsun. Amin Amin Amin, Böylece Bu mübarek gecenizi ve Bayramınızı tebrik ettikten sonra, siz kardeşimi müslümana yakışmayan şeylerden pâk ve nezih olduğunuzu bilerek, o kıymetli vaktini benim gibi boşa harcayan birine benzeyen biri ile yaptığım sohbeti dinlemeye biraz vakit harcamanızı da’vet ediyorum. Sen bizim sohbetimizi kenardan seyret:

Aziz kardeşim sende benim gibi günahla karışık bir ortamda hayat yaşadığın için seninle rahat sohbet edip dertlerimi dökeceğim.

Nasıl ki bir insan çok mal alırken senet imzalayarak hiç ödemeden alırsa, onun aklı başında ise ödeyinceye kadar rahat olamaz, aynen onun gibi: Bu insanın hizmetine bütün mahlukat verilmiş ve bu kadar çeşit ni’metler önüne serilen bu insan dahi Yaratıcısına karşı vazifesini yapmazsa. Bunun hakkında mantığımız bize diyor ki: Bu adam ya Allaha inanmıyor her şeye  tabiîdir rastgele kendi kendine oldu diyor ve öldükten sonra hesap vereceğine inanmıyor, da rahat yaşayabiliyor. Veyahut bu adam büyük bir rahatsızlık içinde endişeli bir vaz’iyyette hayatına bir çizgi atmak için kendini zorlayıp o çizgiyi atarken  de takvime bakarak kendine hakaret ederken bre herif! Bugüne kadar yaptığın yeter der!

Haydi bugünden sonra Allahın kanununa uyan bir insan olacaksın diyerek geçmişe son verir ve rahat olur. (Bende sende böyle yapmalıyız) Yoksa Allahla savaşırcasına her gün Allahın kanunlarına karşı gelerek Kur’anda 114 yerde zikredilen namaz ve o namazı kılmamıza 70 yerde emrediyor ve Allah bizden Namaz için yirmi dört saatten 1 saati istiyor. Oruç için 12 aydan 1 ayı. Zengin isek Ümrümüzde 1 sefer Hac yapmamızı ve 80 gram altından fazla parasını olan parasını hesaplayarak yekününden %2,5 Zekat olarak vermezsek aceba hayatımızın sonunda ki çığlıklarımızı bugün tasavvur edebiliyormuyuz. Söyle bakalım evlatlarını yetiştiremeyen o anne babaların halini ve o evlatları  idareyle mükellef olanların hali mezarda ne olacak?

Yalnız maddi saâdetini temin etmekle uğraşıp ma’nevi tarafına hiç kulak vermeyerek evladları hakkında ötede onların hali ne olacak onlara Allahın en güzel hediyesi olan evlatlarının halleri. Bilhassa kız evlatların  nahoş hallerini silah yapıp gençlere saldırtırsalar bu gafiller kendine büyük bir zulum etmiş olmuyorlar mı. Allahım bunlardan ıslahı kabil olanları ıslah eyle olmayanları da bir an evvel cehenneme gönder ki başkaları onlardan kötü örnek almasın.

Evet! Mu’cize olarak yaratılan ve bu olumsuz vaziyete düşen mazlum ve isyana teşvik edilen bacılarım hakkında gözlerimizden göz yaş yerine kan akması icab ederken, bu vaziyeti biz acaba nasıl karşılıyoruz. Benim gibi dertli kardeşim! Düşün ki herkes oruçlu iken aleni oruç yiyen müslümanın acaba hali ne olacak ve bu herifin Şehit veya Gazi dedesi 23.000.000 km kareye islam kültürü götürürken, böyle olmamız için mi can verdi? O evlat acaba şehit kanıyla yoğrulan bir toprakta yaşadığının farkında mı.

Bunun için benle sen hakiki bayram yapmak için gireceğimiz o dar mezarı düşünerek önce yaptığımız kusurlar için pişman olalım, o kusurlara düşman olalım, kılmadığımız namazların kazasına hemen başlayalım, kendimize ve âile efradımıza ciddi sahip çıkalım, yok elimizden fırsat kaçtı ise her kıldığımız namazda evlatlarımızın hidayeti için Allaha yalvaralım. Aile efradı elinden gitmiş caminin ön safında kimseye yer vermeyen kimse gibi, yani, hareket eden mezarlar gibi olmayalım, maneviyata karşı solmayalım, yarın bize çok pahalıya patlayacak günahlara dolmayalım, ki bayramımız hakiki bayram ola hadiselerden gözlerimiz ağlasada içimiz sevinçle dola. Ah ne mutlu onlara ki genç yaşta maddeten terakki etmeye çalışırken Nurlara sarılarak ma’neviyatından fire vermez ellerini değil ben onları tebrik edeceğim. Tekrar tekrar sohbet ettiğim kardeşin dışında sen ve sen gibi nezih ve temiz yaşayan tüm kardeşlere ve ahbaplarınıza dilu canımdan KADİR gecenizi ve Bayramınızı tebrik ederek deruni hislerimle Es-selamu aleyküm diyerek size selam ve dua eder makbul dualarınızı beklerim.           

Kusurlardan kurtulmaya çalışan kusurlu  kardeşiniz 

Paylaşıyor: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: