Görkemli Sinema Salonu      

(Risale-i Nur Eğitim Programı-52) 

Yazımız, Risale-i Nur Eğitim Programı’mızın “Öldükten Sonra Dirilişin ve Ebedî Hayatın Varlığının İspatı” isimli bölümünün bir parçası ve  Onuncu Söz-Haşir Risalesi’nin 4., 5. ve 6. “Suret”inin izah metnidir.

Yazımızı okumakla beraber; sunulan hakikatlerin tam olarak hissedilerek pekiştirilmesi için, eser metnini de içeren görsel destekli ders videosunu da yazının sonundaki adresten izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Görkemli Sinema Salonu (Onuncu Söz-Haşir Risalesi İzahı-Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-52)

Çok büyük ve görkemli bir sinemaya davetliyiz. İçeriye girdiğimiz ilk andan itibaren sinemanın ihtişamı her taraftan bizi sarıyor.

Aklınıza gelen ilk şey sinemanın çok kaliteli olduğu ve böyle bir yerin kurulumu için ne kadar yüksek masraflar yapıldığı. Sinema biletinizi alırken de hatırı sayılır pahalılıkta bir ücret ödüyorsunuz.

Devasa bir alana kurulmuş sinemanın seyir salonlarına götüren yolların her köşesinden çıkan rengârenk aydınlatmalar, duvarlardaki işlemeler, iç mekândaki pahalı tablolar, LCD ekranlar ve deri koltuklar; göz alıcı tasarımlarıyla bambaşka bir sinema deneyimi yaşayacağınızı vadediyorlar her hâlleriyle.

İçinizi bir heyecan kaplıyor. Film gösteriminin yapıldığı seyir salonunun ise en son teknolojiyle donatılmış olduğunu okumuştunuz. Bu sinemada gösterime giren üç boyutlu filmlerin, insanı içindeymişsiniz gibi hissettiren gerçekçilikteki bir görüntü kalitesinde ve en mükemmel dijital ses kalitesine sahip, çevresel ses etkisi veren hoparlörler eşliğinde, dünyanın en büyük sinema perdesine sahip salonlarda sunulduğunu duymuştunuz.

Şimdi bu dev ekranlı salona büyük bir iştiyakla oturuyorsunuz ve gösterim başlıyor. Gerçekten de oldukça etkileyici görsellere sahip sahneler birbiri ardına gösteriliyor. Bu görüntülerin farklı filmlere ait tanıtım videoları olduklarını fark ediyorsunuz. Bu kısa fragmanlarda filmlerin en pahalı ve en etkileyici ve merak uyandıran sahnelerinin bir araya getirilmiş olduğunu görüyorsunuz. Yaklaşık 15 dakika böyle seyretmeye devam ettikten sonra, birden sahne kararıyor ve ses kesiliyor. 

Bu aşamadan sonra ne olacağını düşünürsünüz? Acaba daha henüz akılları tam gelişmemiş saf veya haylaz, huysuz çocuklardan başka herkes, kısa tanıtım filmlerinin bittiğini, artık gerçek filmin tüm ihtişamıyla başlamak üzere olduğunu bilmez mi? (Saf veya haylaz, huysuz çocuklar; âhiretin geleceğini düşünmeyen veya inkâr edenlere işarettir.)

Hiç ihtimal verilir mi ki, bu kadar masrafın yapıldığı devasa bir sinema salonu, sadece o kısa tanıtım filmlerini izleyip bir şey anlamadan çıkıp gitmek için inşa edilmiş olsun? Hiç akıl kabul eder mi ki, tek başına anlamsız olan o fragman filmlerinde görünen, 5-10 dakikalık ve maliyeti çok yüksek sahneler, kendilerinin uzun metrajlı, “asıl” filmlerinden seçilmiş “numune” sahneler olmasınlar ve yalnızca kendilerinden ibaret olsunlar?

Gösterim için yapılan masraf, verilen emek, ortaya koyulan sanat, mekânın kalitesi ve o mekânda bulunmak için ödenen bedel, böyle bir ihtimali tüm kuvvetiyle reddetmez mi?

İşte her gün gözlerimizi açtığımız mucizeler diyarı olan bu görkemli âlem, üç boyutlu ve yüksek çözünürlüklü dev bir ekranda gösterimi süren ilahî bir sinemadır.

Düzenli ve sanatlı olarak şekil verilen tüm eşya ise, az bir zaman için burada durmaları, sürekli değişip yenilenmeleri ve kendi kıymetlerini karşılamayan büyük bir masrafla yapılmış olmalarıyla, kendilerinin yalnızca kısa tanıtım filmlerinden ibaret görüntüler olduklarını dikkatli gözlere göstermektedirler.

Bu misalimizi ve önceki yazılarımızda geçen misallerimizi eser metnindeki dördüncü, beşinci ve altıncı surette geçen meselelere değişik yönlerden ve farklı şekillerde tatbik edebilirsiniz.

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Ders Videosu: (Görkemli Sinema Salonu) 

https://youtu.be/CrceyrLKdrg

“Öldükten Sonra Dirilişin ve Ebedî Hayatın Varlığının İspatı” Bölümünün Oynatma Listesi Adresi:

https://www.youtube.com/watch?v=-C2bFanrwfQ&list=PL5bPD7AdvnTww3tXaldadsIbpfggLp9Sf

(Bu listede bölüme ait tüm ders ve fragman videolarını bir arada bulabilirsiniz.)

Seminer Duyurusu:

Risale-i Nur Eğitim Programı Ek Bölümler-6

Tarih/Saat: 3 Ağustos 2019 Cumartesi 17.00-19.20

Adres: KorkutReis Mah. Cihan Sok. 11/1 Sıhhiye/ANKARA (Enerji-Sa karşısındaki Sürmeli Otelin karşı çaprazı)

İletişim: edizsozuer@gmail.com / 0 (505) 506 76 61 (Ediz SÖZÜER)

Programımız, kadın ve erkek ayrı olacak şekilde belirlenen oturum düzenine ve ders ciddiyetine riayet etmek şartıyla herkese açıktır. Zamanında gelinmesini ve çocuk getirilmemesi rica edilmektedir. Mekân ulaşımı çok rahat bir yerdedir. Sürmeli Otelin karşı çaprazındadır. Program saatinden bir parça erken gelirseniz müzikli ve animasyonlu tanıtım videolarımızı izleme fırsatı bulabilirsiniz. Sizleri bekliyor olacağız inşallah.

Program Takdimi ve Konu Başlıkları:

1- “Meşru Demokrasi” Ruhu Şeriattandır; Hayatı da Ondandır!

Saat: 17.00-17.50

Bazı radikal düşünceye sahip insanların, hatta Risale-i Nur birikimine sahip olan bazı kesimlerin, demokrasiyi sanki çok kötü bir şey veya küfür rejimi gibi göstermeye çalışmaları ve bunu Üstad Bediüzzaman ve Risale-i Nur üzerinden yapmaları nedeniyle bu çok önemli sunum içeriğini hazırlama ihtiyacı hissettik. Deniliyor ki “meşrutiyet başka, demokrasi başkadır ve Bediüzzaman demokrasiyi savunmamıştır. Şeriata uygun olan yalnızca meşrutiyettir.” Meselenin en temel noktadan akademik olarak ele alınarak çözümlendiği sunumumuzda, demokrasiyi istemenin insaniyeti ve medeniyeti istemek olduğu ve kendi medeniyet değerlerimizle yeniden tanımlanan ve meşru (yani şeriat dairesindeki) demokrasinin yüksek İslam medeniyetinin inşasında en kuvvetli bir araç ve vesile olacağı parlak bir şekilde ortaya koyuluyor.

2- Ayasofya’nın Bilinmeyen Büyük Önemi ve Bağımsız Türkiye

Saat: 18.00-18.30

500 sene boyunca cami olarak vazife gören Ayasofya’nın bu mukaddes vazifesine geri döndürülmesi ve Âlem-i İslâm’ın tamamını ve hatta bir kısım Hristiyan devletlerini de (ibadet mahalli olması noktasında) memnun etmek yerine, bazılarınca “iki tarafı da memnun edecek ve ‘insanî ve medenî ve adil’ formüller” olarak zikredilen “müze tarzında ziyaretinin, ibadethane olarak kullanılmasıyla beraber olması veya kilise-cami birlikteliğinin düşünülmesi” meselesi hakkındaki kanaatimizi sizlerle paylaşacağız. Ayrıca Ayasofya’nın herkesçe bilinmeyen veya (her nasılsa bilinse bile bazılarınca takdir edilemeyen) büyük önemini ve ifade ettiği manayı ele alacağız ve bunun bağımsız bir ülke olabilmemizle ne gibi bir ilgisi olduğunu ve eğer Ayasofya açılırsa, bu hadisenin bizlere ne anlatacağını ve neyi bildireceğini açıkça ortaya koyacağız. Ayrıca seminerde “Lozan’ın İçyüzü” ve “İnkılapların Mahiyeti” açık bir biçimde ve makuliyet temelinde ele alınacaktır.

3- Evrim Mekanizmaları, Yaratıcıya Olan İhtiyacı Ortadan Kaldırır Mı?

Saat: 18.30-19.00

Evrimi yaratılışın alternatifi, karşıt görüşü ve rakibi olarak görerek, doğrudan reddetmeli miyiz? Yoksa farklı kategoride olan meseleleri doğru yerlerine yerleştirip, meselenin inceliklerini ortaya koyan akademik bir yaklaşımı mı esas almalıyız? Evrimi doğru görmekle ilgisi olmayan böyle bir yaklaşımla, ateistik evrimin gerçek mahiyeti deşifre edilip, etkisizleştirilebilir mi? Bu soruların cevaplarını bulacağınız seminerimizin, evrim lehinde veya aleyhinde değil, sadece akademik ve kategorik bir değerlendirme olarak görülmesi uygun olacaktır. Evrimin gerçek bile olsa, ancak canlı oluşumunun bir mekanizması olabileceği ve yaratıcının varlığına alternatif olamayacağını açıkça ortaya koyarak, devamını sunumumuza havale ediyoruz.

4- Bambaşka Bir Din Eğitimi Programı Hayal Ediyorum

Saat: 19.00-19.20

Bambaşka bir din eğitimi programı hayal ediyoruz… Bu hayalimize lütfen siz de eşlik edin… Bu program içinde neler var ve ne gibi kazanımlar sağlayacak derseniz… Görsel destekli ve yenilikçi bir eğitim yaklaşımına sahip… Çok fonksiyonlu bir toplumsal dönüşüm projesi mahiyetinde… Başlı başına bir kişisel gelişim programı niteliğinde… Modern ve akademik nitelikli bir eğitim programı…

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin