Hanımlar Taifesi

Bütün Peygamber’lerin, sahabinin, evliyanın anneleri hanımlar!

Kuranı Kerimde , erkekler için ayrı bir isimle süre bulunmadığı halde , hanımlar hakkında hususi  ,”Nisa” isminde , haklarının ve sorumluluklarının bildirildiği bir süre bulunan hanımlar!

Cennet babaların değil , annelerin ayağı altında olduğu haber verilen hanımlar!
Anneniz ve babanız aynı anda çağırırlarsa, önce annenizin çağrısına cevap verin denilen hanımlar!
Dini nikah sırasında , filana vardın mı? deye , evlilik rızası , erkekten önce , kendilerinden alınan hanımlar!

Daha bunun gibi , bir çok konuda , mukaddes dinimizce , onurlandırılan hanımlar!(tatbikatta yanlış muameleye maruz kalmaları Müslümanlığın değil, İslamın zarafetinden uzak erkeklerin kusurlarındandır)

Bütün bunlarla birlikte bazı hadisi şeriflerde,bazı dualarda ” Min şerrinnisai, Min belainnisai, Min fitnetinnisai” Denilerek , şerlerinden , Allah’a sığınılan hanımlarda da var. Kuranı Kerim , Cennetlik hanımlara binbir zulüm ve tehdid altında , İmanının icabını yerine getiren , firavunun zevcesi Asiye validemizi örnek gösterirken “imraeti nuhin vemraetu lut” deyerek , Allaha isyan edenlerle beraber olan ve , mübarek Peygamber’ler olan beylerine , isyan eden cehennemlik kadınlarında da olduğunu haber veriyor.

Hz Bediüzzaman güzel şeylerin bozulduklarında basit şeylerden daha zararlı olduklarını , yağın ve yoğurdun bozulup taaffün ettiklerinde , yağın , adeta zehir haline dönüştüğünü bozulmuş yoğurttan daha kötü olduğunu , örnek olarak gösteriyor. Elbette Allah’ın kulluğundan uzaklaşmış , iffetli hayata sırtını dönmüş, insanları baştan çıkarmada şeytani rol üstlenmiş kadınların şerrinden , bela ve fitnesinden Allah’a sığınmak , şeytanın ve şeytani güçlerin kadınları kullanarak , aile hayatlarını mahvetme tehlikesinden , Allah’a sığınmak gerekir.Aslında, sadakat ve şefkat kahramanı olan ve yavruları için her zaman hayatlarını feda eden , ya anne, ya eş, ya da bacı olarak düşünülmesi gereken hanımları , şeytanın hizmetkarı haline sokan komiteleri , Allah kahhar ismi ile kahr eylesin Amin.

Ne mutlu o zevceki dindar hanımını örnek alarak o da dindar olur. Ne mutlu o zevceyeki dindar kocasına bakarak o da dindar olur.
Ne mutlu o karı kocayaki elele vererek Cenneti kazandıran bir hayatı beraber paylaşırlar ne kadar bedbahttır o karı koca ki birbirini günahlara teşvik ederek elele cehenneme atlarlar.

Abdülhamit Oruç

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: