Hindistan Haydarabat Osmaniye Üniversitesi’nde Bediüzzaman’ın Barışa Yaptığı Katkılar Tartışıldı

Haydarabat Hindistan’ın orta güney kısmında kalan 11 milyon nüfuslu, Müslüman nüfusun nispeten yüksek oranda yasadığı bir şehir. Osmaniye Üniversitesi bir devlet üniversitesi olup Hindistan ölçeğinde büyük ve eski sayılabilecek bir Üniversite.

haydarabat osmaniye üniversitesi nursi konferansıOsmaniye Üniversitesi, Hindistan Arapça Öğretim Üyeleri Cemiyeti ve İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın 4-5 Şubat 2013 tarihlerinde ortaklaşa organize ettiği, konusu “Nursi: A Messenger of Peace and Harmony” (Bir Barış ve Huzur Elçisi Olarak Nursi) olan konferansta İngiliz Dili ve Yabancı Diller Üniversitesi de destek veren kuruluşlar arasında yer aldı.

Konferansa başta Türkiye olmak üzere Ürdün, Suudi Arabistan ve Hindistan’ın muhtelif eyaletlerinden akademisyen ve araştırmacılar katıldı.

Türkiye den Prof. Dr. İbrahim Özdemir(Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü ),Doç. Dr. Ensar Nişancı, Doç. Dr. Ahmet Yıldız ve Prof. Dr. Yunus Cengel, Risaleleri Arapçaya Tercüme eden Ihsan Kasım ve Ali Katıöz Hoca Efendi de birer tebliğle katıldılar. Ürdün’den Prof. Dr. Memun Cerrar, Suudi Arabistan’dan ise Seyyid Nebul Baz katıldı.

Konferansta Hindistan’ın çeşitli eyaletlerinden birçok üniversiteden katılan 40’ın üzerinde akademisyen tebliğ sundu. Arapça ve İngilizce dillerinde sunulan tebliğler dinleyiciler tarafından büyük ilgi gördü.

Kapanış konuşmasında ise bütün taraflar Bediüzzaman Konferanslarının Hindistan’da bütün İslami Üniversitelerde düzenlenmesi gerekliliği üzerinde durdular ve gelecekte düzenlenecek yeni konferansların hazırlıklarına şimdiden başlanmasını önerdiler.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı