‘Hür Adam’a muhteşem gala

‘Hür Adam’a muhteşem gala

Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatından kesitlerin aktarıldığı ‘’Hür Adam-Bediüzzaman Said Nursî’’ filminin galası yapıldı. Maslak TİM Show Center’da gerçekleştirilen galaya çok sayıda sanatçı, siyasî ve Bediüzzaman’ın hizmetinde bulunan talebeleri katıldı. Gala gösteriminden önce Said Nursî’nin hayatı hakkında bilgi verildi.
Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatını konu alan ‘’Hür Adam’’ filminin galası, Maslak TİM Show Center’da yapıldı. Filmin gala gösteriminden önce Said Nursî’nin hayatı ve kişiliği hakkında bilgi verilerek, hayatı boyunca cehaletle mücadele ettiği aktarıldı.
Filmde Said Nursî’yi canlandıran baş rol oyuncusu Mürşit Ağa Bağ, ilk zamanlarda rolü canlandırmakta zorlandığını, ancak zamanla alıştığını söyledi. Titiz bir çalışmayla çekimleri sonuçlandırdıklarını belirten Bağ, filmin beğenilmesini gönülden arzu ettiğini söyledi.
Senaryosunu Ahmet Çetin, Mehmet Uyar ve Mehmet Tanrısever’in yazdığı, yönetmenliğini Mehmet Tanrısever’in yaptığı ‘’Hür Adam’’ filminde, Bağ’ın yanı sıra Tarık Tanrısever, Engin Yüksel, Mesut Çakarlı, Bülent Polat, Halil İbrahim Kalaycıoğlu ve İsmail Hakkı gibi isimler rol alıyor.
Film, hayatı iman hakikatlerini anlatmakla geçen, Bediüzzaman Said Nursî’nin hayat seyri ve dâvâsı ‘’Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam’’ sözünden yola çıkarak anlatıyor. Dramatik biyografi olarak hazırlanan filmde, Said Nursî’nin, Eski Said-Yeni Said ve üçüncü Said olarak bilinen üç dönemi anlatılıyor. Film, Said Nursî’nin Tek Parti iktidarı tarafından sürgün olarak gönderildiği küçücük bir belde olan Isparta Barla’dan başlayarak bütün dünyaya yayılan eserlerinin zorlu yolculuğundan kesitler taşıyor. Bugüne kadar pek çok ilmî ve edebî çalışmaya konu olan Bediüzzaman’ın hayatı, maruz kaldığı baskı ve eziyetler, merak edilen ve karanlıkta kalan birçok yanıyla filmde yer alıyor.
Türkiye’de yarın vizyona girecek film, 13 Ocak’ta da Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, İsviçre, Fransa, İngiltere ve Danimarka’da izleyiciyle buluşacak.
Bu arada, galadan önce Maslak TİM Show Center’ın önünde toplanan Ulusal Parti üyesi bir grup, filmi protesto etti. Ellerinde Türk Bayrakları olan ve çeşitli pankartlar açan göstericiler, bir süre sonra dağıldı. Gala sırasında salonda bulunan bir kadın ile yanındaki kişi de slogan atmak istedi. İki protestocu güvenlik güçlerinin müdahalesiyle dışarıya çıkarıldı.
Sanat ve siyaset dünyasından birçok ünlü ismin katıldığı galada Bediüzzaman’ın hayattaki talebelerinden Mehmet Fırıncı, Abdullah Yeğin, Abdülkadir Badıllı, Said Özdemir, Muhsin Konevi ile gazetemiz imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular da hazır bulundu. Film sonunda yapımcı ve oyunculara plâketleri ağabeyler tarafından takdim edildi.
TANRISEVER’DEN ELEŞTİRİLERE CEVAP
Gala öncesi konuşan yapımcı ve yönetmen Mehmet Tanrısever, filmle ilgili yapılan eleştirilere cevap verdi. Tanrısever, “Meyvesi olan ağaç taşlanır derler ya demek ki güzel bir şey yaptık ki tartışılıyor. Demek ki bazı gerçekler meydana çıkıyor ki tartışılıyor. Tartışmalardan güzel şeyler olur, tartışılmadığı zaman korkun, çünkü orada demokrasi yoktur” dedi. Yaklaşık 20 senedir film yapmadığını hatırlatan Tanrısever, “2011 yılı benim için yeni bir çağ gibi oldu. Bakıyorum ki Türkiye’de demokratik bir diriliş var.
Bu filmde Türk–Kürt sorunu dünya barışına çok büyük katkı olacak” şeklinde konuştu. Filmin yapım maliyetinden de söz eden Tanrısever, “En pahalı film ne kadara yapılmış ise bu onların 2 katı diyebilirim. Bu filmde bin 50 figürasyon var, 2 bin 500 obje var, 8 haftada çekimleri bitti. Film, hem Osmanlı, hem Cumhuriyet dönemlerinde geçiyor ve siz düşünün ne kadara mal olduğunu” ifadelerini kullandı.
BEDİÜZZAMAN’I YAŞAMAYA ÇALIŞTIM
Filmde Bediüzzaman Said Nursî’yi canlandıran oyuncu Mürşit Ağa Bağ, filme hazırlık süreci boyunca 19 kilogram verdiğini söyledi. Bağ, “Elden geldiği kadar ne kadar yapsam bile kendisi kadar olmaz, mutlaka onun gibi yaşamaya çalıştım. Yememek, sabaha kadar namaz kılmak, bol bol yürümek, tabiî okumak. 4 ay kadar Mehmet Bey’in fabrikasında kaldım ve okudum. Proje öncesi 88 kiloydum ve en son çekimler esnasında 69 kiloya kadar düştüm” diye konuştu.