İnsan İçin Faydalı Şeyler

Saygı değer Kardeşlerim!  umarım ki yazımdan memnun kalırsınız.

Değerli Kardeşim! Benim merhametim insan oğluna karşı her zaman üstün bir seviyededir. Zalimler dışındaki insanların mutlulukları beni sevindirdiği gibi, onların üzücü halleri de beni  üzer, hatta bazen ağlatır. Hele o insan benim vatandaşım ve din kardeşim ise, o benim ilgimi daha fazla üzerine çeker. Çünkü soyumun güzel adetlerinden bana miras kalan merhamet, beni egoist-bencil olmayı müsaade etmiyor. Bakın, bugünkü fenni tespitlere göre, Yaratılan, insanları Allah bir milyon üç yüz bin çeşit yaratıkların üstüne çıkartmış. Böyle olunca, insan için en mühim iş o seviyeden düşmemesidir.

Şimdi, bu insan en değerli yaratık olduğu halde, acaba neden  bir serçe kuşu kadar bile mutlu olamıyor? Hatta olamayacaktır da. Çünkü buraya mutla yaşamak için gönderilmemiştir de ondan. Belki onun gönderilmesinin tek sebebi, bu kısacık hayatta imtihanını vermektir.  Şimdi bir düşünün, üstün seviyede yaratılmış olan bu insan, bu geçici hayatta çeşitli dertlerle sıkıntılarla yaşayıp, tarihi belli olmayan bir günde ona bir mezar yap ve şerefli yaratık olan o insanı içine at, üzerine bir ton toprak at ve işini bitir. Oldu mu? Bu kıymetli yaratığın hali bu kadarla mı kalacak? Bu mümkün mü? Hayır kesinlikle hayır. Bu durum mantaliteye sığmıyor. Bunu akıl kabul etmiyor. İnsanın başındaki akıl, önündeki ölümü gördüğü için, o onun en tatlı lezzetlerini acılaştırıyor. Peki bu işin sonu ne olacak? Ne olacak mı? Öldükten sonra tekrar bir diriliş olacak ve insan burada  neyi hakketti ise, orada onu karşısında bulacaktır kardeşim. Bunun neticesi, sonsuz bir hayatta ya mutluluk, imansızlara karşı sonsuz ve görülmemiş bir ceza, inanı olup günahkarlara  karşı ise günahlarını temizleyinceye kadar azap sonra onlarda cennetlik olacaklar.

Bazı zavallılar mezarda insanın et ve kemiklerinin çürüyüp, hücrelerindeki molekülleri nötron ve protonları yılan çıyan ve otlara gıda olduğunu görünce ilk meydana geldiğini unutup, onlar nasıl dirilir demek le aldanıyor, onun canı çürümediği için ikinci varoluşu çok daha kolay olacağını düşünemiyorlar. Bu hal sebep oluyor onun için yasak olan işleri yapabiliyor.

Halbuki dikkat etsek göreceğiz ki, O Yaratanın müsaade ettiği zevk ve lezzetler, eğlenceler insanın keyfine yeter ve artar bile. Kötü duygularımızın isteklerine kanıp ta insana yakışmayan yerlerde zevk ve lezzet almaya çalışmak, neticede insan için çok pahalıya patlayacak bir husustur; o lezzetler burada lezzet verse de, onun neticesi ah oh edip pişman olmaktır. Biz yapıp ne yapıp mezar kapısından geçtikten sonraki mutlu hayatı unutmayalım. Kâinatın hulasası ve şuurlu meyvesi olan bu insana bakınca bize: Allaha itaat eden insan sonsuz cennete mazhar olacağını gösteriyor Türkiye’mizde ki 75.000 cami, bize bunu gösteriyor. 600 sene dünyaya hakim olan dedelerimizin ölümden korkmamaları bize  bunu gösteriyor.

Fakat ne yazık ki ölümü ve bu gerçekleri düşünmemek için en güzel cihazımız olan aklı uyuşturmak için alkolü ve türlü türlü uyuşturucuları ve sayılamayacak kadar insanı insanlıktan çıkaran kötü eğlenceleri icat etmişler. Düşmanların kültürünü alanlara bu sözler ters gelir ama. Aklı başında olan şehit dedelerin torunları bunları ciddi düşünmeleri lazım. Bütün bunlar mantıki açıklamalardır. Evet öyledir benim kardeşlerim.

Paylaşan: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: