İnsanın Farklılığı-Risale-i Nur Eğitim Programı-13

İnsanın Farklılığı  (Risale-i Nur Eğitim Programı-13)

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-13: İnsanın Farklılığı (23.Söz, 1.Mebhas, 4.Nokta)

Kısa Takdim: Eğitim programımızın 3.Keşfi olan Risale-i Nur’un 23.Söz’ünün incelendiği bölümde; insanın sahip olduğu yüksek değeri ve kâinatın gerçek mahiyetini ortaya çıkartıp görünür hale getiren imanın güzellikleri, şimdiye kadar eşine rastlanmamış bir üslupla ve insaf sahibi herkesin kabul edeceği bir netlikte gösteriliyor. Bu yazımızda ise, insanın hayvandan farklı olarak neden sürekli öğrenmeye ve kendini geliştirmeye muhtaç olduğunun derin sırrı, saklı olduğu yerden ustalıkla dışarı çıkarılıyor. Sunulan hakikatlerin tam olarak hissedilerek pekiştirilmesi için yazımızın sonundaki görsel destekli ders videosunu da izlemenizi tavsiye ediyoruz.

23.Söz, 1.Mebhas, 4.Nokta (İnsanın Farklılığı) – İzah Metni

İnsanın hayvanla kıyaslandığında göze çarpan en temel farkı, eser metninde ustalıkla analiz edilerek ortaya koyulmuştur. İnsan, maddî ve manevî donanımları her yönden çok gelişmiş, üst düzey bir canlıdır. Hayvanların ise, sadece bazı özel ihtiyaçları için, bir veya bir kaç kabiliyetinin insanınkine nispeten daha gelişmiş olduğu görülür.

Bununla birlikte, çok ilginç ve düşünmeye değer özellikleridir ki, en basit bir hayvan, hayatına lazım olan şartları (yani öğrenmesi ve kendini geliştirmesi gereken ne varsa) çok kısa bir sürede ve ustalıkla öğrenir ve mükemmelen yerine getirir, sonra da bu anlamda sıkıntı çekmez. Hatta bazılarını (sanki dünyaya gelmeden önce başka bir âlemde öğretilmiş gibi) doğar doğmaz bilir ve uygulamaya başlar. Ördek yavrusu doğar doğmaz yüzer, ceylan yavrusunun ayakları titrese bile yürür.

Ama insan yavrusu öyle mi? Aile ve toplum desteği olmadan, yaşamı için gerekli şartları ve öğrenmesi gerekenleri kendi kendine sağlayamaz ve işin esas düşündürücü tarafı da, tüm yaşamı boyunca da öğrenmeye devam etmesidir. Bu neden böyledir, o niye öyledir?

İşte yaratıcının hikmetiyle, insanın yapısı böyle şekillendirilmiştir ki, bu sayede bilinçli olarak kulluk yapabilmesi için yol açılsın. Gerek Allah’ı tanıma ve bilme, gerek acizliğini ve ihtiyaçlarını sürekli olarak görüp hissederek O’na iltica etmek noktasında, devamlılığı mümkün ve sürekli gelişmeye müsait bir kulluğun kapısı açılmış.

İnsanın hayat boyu öğrenmeye devam edebilmesi ve kendini geliştirebilmesi mümkün kılınmış. Evet, insan eksiktir ve sürekli öğrenmeye ve kendini geliştirmeye muhtaçtır. Fakat bu sayede hem maddî hem manevî anlamda üst sınırı koyulmamış bir gelişim imkânı, sadece insan denen türe bahşedilmiştir.

Acizliğine ve ihtiyaçlarına bir son olmadığı halde, bütün kâinatın kendi emrine verilmesini kendi kudret ve ilminden bilen insan ise, kendi yaratılışına ihanet ettiği gibi, Karun gibi “Ben kendi ilmimle ve kendi iktidarımla kazandım” derse, onun gibi azap çekmeyi de hak edecektir.

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Görsel Destekli Ders Videosu:

İnsanın Farklılığı (23.Söz, 1.Mebhas, 4.Nokta)

https://youtu.be/X4Z_QZYBGsw

Eğitim Programı Bilgilendirmesi: Keşif Yolculukları ismini verdiğimiz ve Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA’da sunulan ve ayda bir kez yapılan, izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın derslerine 1 Ekim 2016 Ct. günü 16.45’de kısmet olursa tekrar başlayacağız. Yeni eğitim döneminin ilk dersi olan “Peygamberlik Hakikatinin İspatı” ve Kasım ayından itibaren ise 5 ay boyunca sürecek olan “Ebedî Hayatın Varlığının İspatı (10.Söz İzahı)” programlarımızla eğitim programımız devam edecek inşallah. Programın tanıtım videosuna, detaylarına ve önceki derslerimize ulaşmak için eğitim takip sayfası: http://risaleinuregitimprogrami.com/egitim-programi/

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin