İsabet etmezsek biz öyle oluruz

Efendimiz, ümmetim beğenmediklerine münafık demesin diye , Hz.Huzeyfeden başka kimseye isim isim münafıkları haber vermedi , sadece sıfat ve davranışlarını nazara verdi.

Hatta Hz Ömer bile ondan sorardı , şimdi ise , değil açık nifak ehline , Bediüzzaman ihlas risalesindeki ikinci düsturda , bu hizmette bulunan kardeşlerini tenkit etmemek buyurduğu halde nur talebelerine, hizmet ettiklerini ve nuru savunduklarını sanan bazı kardeşlerin , sellemehusselam , olsa olsa usulüyle , kafir, münafık, zındık gibi tabirlerle itham etmesi , ciğer yakıcı ve kan dondurucudur.

Şahsi görüşlerimize göre , kusur gördüğümüz şeyleri , dikkat ve insaf dışına çıkmadan da , tenkit edebilecekken, birbirimizi bu kadar tahrib etmekle , bu güne kadar kazandığımız hizmeti kuraniye ve imaniye , ne kadar zarar görüyor , düşünebiliyormusunuz ?

Hazreti Bediuzzaman son vasiyet konuşmasında “Bana zindanlarda yer hazırlayanlara beni kasaba kasaba dolaştıranlara vs. hakkımı helal ettim diyor. Kanaatimce en büyük sorumluluklarımızdan biri , hizmet etmek yerine , kendimizi mahşer muddei umumisi yerine koyarak başkalarını , hatta rüku secde ehlini dahi tekfir etmektir. Allah muhafaza eylesin.

Abdülhamid ORUÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: