Kader Ve İradenin Hakikati-2 ve Eğitim Programı Finali

(Kadere İman Esasının İspatı-Kader Risalesi İzahı)

 

“Keşif Yolculukları” adı altında, herkese açık ve ücretsiz olarak Ankara Kızılay’da sunulan, izahlı ve görsel destekli Risale-i Nur Eğitim Programı’nın final dersine davetlisiniz. Ayda bir kez olmak üzere Türkiye Yazarlar Birliği’nde sunulan programın içeriğini hazırlayan ve sunan eğitimci yazar Ediz Sözüer, 6 Mayıs 16.45 Cumartesi günü sunulacak final programını şöyle takdim ediyor:

Kader ve irade meselesinin (ve Kader Risalesi’nin), daha önce hiçbir yerde rastlanmamış anlaşılırlıkta yapılan izahına ve final dersimize davetlisiniz!

6 Mayıs 2017 16.45 Cumartesi / Türkiye Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat: 4 Kızılay/ANKARA

Harika müziği, göz alici ve düşündürücü görselleriyle 3 dk. 50 sn.lik tanitim videosunu tam ekran ve hd izleyin: Fragman Video Adresi: https://youtu.be/w39UDGhdgPI

Keşif Yolculukları-26 (Akademik Nitelikli Risale-i Nur Eğitim Programı)

Önemli Bilgilendirme: Eğitim programımızın son dersi olan ve “Yolculuğunuz Daha Yeni Başlıyor!” isimli final bölümünde, Risale-i Nur’un okunmasının ve Risale-i Nur derslerine katılmanın önemi hakkında kalbin derinliğinden samimiyetle kopup gelen duygulu, çarpıcı ve etkileyici tespitlerle karşınıza çıkacağız. Uzun ve heyecanlı yolculuğumuz, 26 adet Keşif Yolculukları dersleri ve 7 adet Tabiat Risalesi Açılımları ile beraber toplam 33 adet derste tamamlanmış oluyor. Sunumumuz ve eğitim programımız, bu son dersle tamamlanacak inşallah. Önceki derslerimize aşağıdaki eğitim takip sayfasından ulaşabilirsiniz.

Eğitim Programı Sayfası: http://risaleinuregitimprogrami.com/egitim-programi/

 

Eğitim Programı Tarih ve Adresi: 
6 Mayıs 2017 16.45 / 19.00 Cumartesi

Türkiye Yazarlar Birliği Eğitim Salonu, Sümer 1 Sok. No: 11/9 Kat: 4 Kızılay/ANKARA
İletişim: edizsozuer@gmail.com / 0 (505) 506 76 61 (Ediz SÖZÜER)

Eğitim programımız, kadın ve erkek ayrı olacak şekilde belirlenen oturum düzenine ve ders ciddiyetine riayet etmek şartıyla herkese açıktır. Zamanında gelinmesini ve çocuk getirilmemesini rica ederiz. Aynı katta mescit ve bir arka sokakta otopark mevcuttur.

PROGRAM TAKDİMİ:

Risale-i Nur eğitim programımızın “İman Hazinesinin Varlığını Delillerle İspatlamak” isimli ikinci ana bölümündeki altı adet “hakikatin”, Altıncı Hakikati olan ve Risale-i Nur’un 26.Söz’ü olan Kader Risalesi’ne ait dersin ikinci bölümüdür. Risale-i Nur Eğitim Programı’mızın dördüncü ve sonuncu eğitim dönemi, birer ay arayla iki parçada sunulan “Kader ve İradenin Hakikati (Kader Risalesi İzahı)” ile tamamlanıyor inşallah.

Risale-i Nur’un “26.Söz”ü olan “Kader Risalesi” üzerinde geliştirilmiş bir izah çalışması olan bu programda;

“Kader ve iradenin birbirinden nasıl ayrılacağı” meselesi ve “her şeyin Allah’ın takdiriyle olduğu”nun delilleri ele alınıyor.

Ayrıca kadere imanın insana bir ağırlık ve sıkıntı vermediği, tam tersine mükemmel bir hafiflik ve rahatı temin ettiği ve “dünyada gördüğümüz musibetlerin çirkinliği” ile “kaderin her şeyinin güzel olmasının” nasıl uzlaştırılacağı gibi konularda, şimdiye kadar İslam tarihinde görülmemiş ustalıkta cevaplar veriliyor.

Sa’d-ı Taftazanî gibi büyük bir âlimin kırk elli sayfada, Mukaddemât-ı İsnâ Aşer ismiyle meşhur kitabında ancak hallettiği ve fakat halk tabakasının anlayabileceği bir seviyeye indiremediği aynı meseleler, bu risalenin İkinci Mebhas’ında sadece iki sayfada ve herkesin anlayabileceği bir tarzda tam manasıyla anlatılmıştır.

Eğitim programımızın bu dersinde kader ve iradenin mahiyeti, birbirleriyle nasıl uzlaşabilecekleri, kadere iman etmenin insan hayatına ne anlam ifade ettiği ve kaderin varlığının delilleri konularında daha önce hiçbir yerde görmediğiniz anlaşılırlıkta izahlarla karşılaşacaksınız.

Ayrıca ikna edici, billur gibi açık ve akıcı bir üslubun, aklı ve kalbi tatmin eden mantıkî çıkarımlarla ahenkli arkadaşlığına şahit olacaksınız.

Kader Risalesi’nin bu derece anlaşılır ve billur gibi bir netlikte bir izahını nasip eden Rabbimize binlerce kere şükür ediyoruz. Herkesten önce bu hakikatlere bizzat talipli olan biri olarak bu tarzdaki bir Kader Risalesi izahına rastlamadığımı ve bunun ancak ilahî bir ikram olduğuna kesin bir inançla itikad ettiğimi ifade etmek, üstüme bir borçtur.

1.BÖLÜM: 16.45-17.45

* Her Şeyin Allah’ın Takdiriyle Olması Ne Demektir?

* Kaderin Herşeyinin Güzel ve Hayır Olması Ne Demektir?

SUNUM ARASI: 17.45-18.00

2.BÖLÜM: 18.00-18.30

* Yolculuğunuz Daha Yeni Başlıyor! (Eğitim Programı Kapanış)Eğitim programı takdiminin ve önceki ders videolarının yayınlandığı, sunum dosyalarının dosyalarının ve E-Kitapların yüklü olduğu zengin içerikli renkli internet sitesinin adresleri ise şöyle: http://www.kesifyolculuklari.com ve www.risaleinuregitimprogrami.com

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin