Kendisi gibi engellilere Kur’an-ı Kerim öğretiyor!

Yaz Kur’an kurslarının açılmasıyla camiler çocuk sesleriyle doldu. Bazı engellerinden dolayı camiye gidip Kur’an öğrenemeyenler de bu sevince ortak oluyor. Erzurum’da engelliler için açılan Kur’an kursunda 18 engelli vatandaş, Allah kelamını kendisi de engelli olan müezzin Metin Şengül’den öğreniyor.

Erzurum’da engelleri sebebiyle camiye gidemeyen ve Kur’an-ı Kerim öğrenemeyen vatandaşlar, azimleriyle örnek bir tavır sergiliyor. Kur’an öğrenmek için kurs talep eden 18 engelli vatandaşın isteğini Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi karşıladı. Derneğin açtığı Kur’an kursuna Palandöken Müftülüğü, kendisi de engelli olan müezzin Metin Şengül’ü görevlendirdi.

Kursa katılanlar arasında 63 yaşındaki Necati Yılmaz ile 55 yaşındaki Selami Karabağ da bulunuyor. Kamyon şoförlüğü yaparken geçirdiği kaza sonucu bacaklarını kaybeden Selami Karabağ, çocukluğundan beri arzuladığı halde öğrenemediği Kur’an okumayı bu kursta başaracağını söylüyor. Necati Yılmaz da, “Bu kursun açılması için biz talepte bulunduk. Daha önce Kur’an okumayı biliyordum ama tecvitle okumayı çok istediğim için bu kursa geldim. Bu sayede kendimi geliştireceğim, bilmeyen arkadaşlarımız da bu güzel kelamı öğrenmiş olacak.” diyor.

Erzurum Yunus Emre Camii’nde müezzinlik yapan yürüme engelli Metin Şengül ise camilerin sadece engelsiz vatandaşların kullanımına uygun olarak düzenlenmesinden dert yanıyor. Merdivenlerin kendileri için büyük bir engel olduğuna değinen Şengül, bundan dolayı Kur’an kursunu camide düzenleyemediklerini dile getiriyor. Dernekteki fiziki şartların daha uygun olmasından dolayı engellilere Kur’an dersinin burada verileceğini aktaran Şengül, “Camiler sadece sağlıklı insanlar için ibadet yeri değil. Engelli insanların da buraları kullanmaya, buralarda Kur’an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenme hakkı var.” ifadelerini kullanıyor. Şimdiye kadar yüzlerce çocuğa Kur’an-ı Kerim okumayı öğrettiğini ifade eden Şengül, bunların arasında hiç engelli bulunmadığını söylüyor ve ekliyor: “Bundan dolayı gönüllü olarak, kendim gibi engellilere ders vermeyi kabul ettim. İlk kez engelli öğrencilerim olmasından dolayı da mutluluk duyuyorum.”

Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Sadullah Efe de daha önce farklı alanlarda birçok kurs düzenlediklerini fakat Kur’an-ı Kerim kursunun diğerlerinden farklı bir anlam taşıdığını belirtiyor. Efe, talep edilmesi halinde engelli bayanlar için de kurs açacaklarını ifade ediyor.

Osman Yakut / Zaman