Kur’an’ı kısa zamanda nasıl öğrenebiliriz?

‘Kur’an öğrenmek zor’ düşüncesi çok sayfalı Elif-Ba’larla başlıyor. Çocuklar yaz kurslarında bir türlü Kur’an’a geçemiyor. Bilinçaltına yerleşen ‘zor’ düşüncesi pekiştiriliyor. Halbuki Kur’an’ı öğrenmek kolay ve çocuklar kısa sürede Kur’an’a geçebiliyor.

Çevremizde ‘Kur’an öğrenmek zordur, ancak 4-5 ayda Kur’an’a geçilebilir‘ gibi sözleri çok duyarız. Ayrıca yaz Kur’an kurslarının kısa sürmesi de anne-babaların çocuklarının Kur’an okumayı öğrenemeyeceği düşüncesini daha da artırır. Psikolog Ayşe Özden, çocuğun bilinçaltına yerleşen olumsuz cümlelerin öğrenimini etkilediğini belirtiyor. Özden, “Öncelikle biz ve çevremizdekiler, kafamızdaki ‘Kur’an zor öğrenilir‘ düşüncesini atmalıyız. Çocuklar da olumsuz ve sabit fikirlerimiz gibi düşünmeye ve hareket etmeye başlıyor. Çocuk, Kur’an’ı çok çabuk öğrenebilme becerisine sahip olsa dahi, bilinçaltındaki o olumsuz algılar nedeniyle Kur’an’ı öğrenmek istemiyor.” diyor. Kur’an öğrenmeye eleştirici sözlerle yaklaşılmaması gerektiğini dile getiren Özden, çocuğun motive edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Özden, “Bundan 10-15 sene önce Kur’an öğrenimi birtakım uygulamalardan dolayı daha zordu. Çevremizdeki bazı insanlar da hâlâ bu psikoloji içerisinde ve bu düşünüş, karşısındaki kişiyi de etkiliyor. Oysaki çocuğa Kur’an’ın kısa sürede öğrenilebileceği düşüncesi hissettirilmeli, sevdirici yönü gösterilmeli. Öncelikle Kur’an öğrenmenin hikmetini, mahiyetini anlatmalıyız, eğlendirerek de öğretirsek çocuk çok kolay Kur’an öğrenebilir.” dedi.

Müftü Ali Yekta Camii İmamı Emin Arıcan, sevgi ve çeşitli eğitici oyunlar ile çocukların kısa sürede Kur’an’a geçtiğini ifade etti. Birçok çocuğun bir hafta içerisinde Kur’an’a geçtiğini söyleyen Arıcan, “Eskiden hocalardan korkulurdu ve ezberci bir sistem vardı. Eski Elif-Ba cüzleri de çok detaycıydı, bu da çocukları bezdiriyordu. Şimdi tercih ettiğimiz Elif-Ba cüzleri ise daha pratik ve çocukların öğrenme şevkini artırıyor. Çocuklarının kısa sürede Kur’an’a geçtiğini gören anne-babalar da Kur’an öğrenmenin zor olmadığını görmeye başladılar.” diyor. Kur’an öğrenmenin asla zor olmadığını söyleyen Kur’an kursu yöneticisi İmam Cemil Toker ise Kur’an öğreniminde Elif-Ba cüzlerinin önemli olduğunu ifade etti. Toker şöyle konuştu: “Kolay anlaşılan ve detaya kaçmayan Elif-Ba cüzleri tercih edilmeli. Harfleri, harekeleri çocuğu sıkmadan ve çocuğun anlayabileceği şekilde izah etmeliyiz. Kur’an’ı sevdirmeliyiz. Böylece çocuk, Kur’an öğrenmenin hiç de zor olmadığını görecek.

Kur’an’ı kısa zamanda nasıl öğrenebiliriz?

Çocuklara öncelikle niçin Kur’an öğrenilmesi gerektiği ve önemi anlatılmalı.

Çocuk, ‘Kur’an’a kolaylıkla geçebilirsin’ denilerek motive edilmeli.

Detaylı değil, pratik ve çocuğun seviyesine uygun Elif-Ba cüzleri tercih edilmeli.

Eğlendirerek Kur’an eğitimi verin. Bilgi yarışmaları, sosyal aktiviteler düzenleyin.

Harflerin tanımı ve çıkarılış şekillerini Kur’an CD’lerinden takip edin. Böylece okuma hızlandırılır.

Kur’an öğreten kişi çocukla iyi bir iletişim içerisine girmeli. Çocukla arkadaş gibi olunmalı, Kur’an sevdirilmeli.

Zeynep Kaçmaz / Zaman Gazetesi

10 tane yorum yapılmış

 1. haice dedi ki:

  selamun alevkum

  ben 41 aşındaım hala Kur’anı Kerim okuamıorum. bu benim için nasıl bir azap anlaamam. iki sene her gun duzenlı ders çalışlım ama malesef kafama girmedi. çok sıkı bir işim var.gunduz çalısıorum.Kuran’ı Kerimi okumavı nasıl basarabilirim bana vardımcı olursanız çok huzur bulcam insallah. Allah simdiden razı olsun.

 2. ggggggggggggggggggggghhhhhhhhh dedi ki:

  ben okumaya yeni başladım 13 yaşındayım şu anda ötredeyim üstünde 2 nokta olan harfleri karıştırıyorum bu yüzden burayı geçemedim lütfen onları daha kolay ayırt edebileceğim bir taktık varsa yazabilirmisiniz

 3. neşe yalçın dedi ki:

  14 yıl önce öğrendim çok şükür 1 ay kadar kursa gittim 18.ci hatmime devam ediyorum Allah’a çok şükür okuyabiliyorum. Şimdi de ablama öğretmeye çalışıyorum fazla tekrar yapmadığı için ablama bitürlü öğretemedim.

 4. tuana dedi ki:

  çoçuklar nasıl namaz kılmayı ve kuran okumayı öğrenir

 5. melisa dedi ki:

  Ben kuran ı bir türlü ögrenemiyom çünkü arkadaşlarım benden daha önde gidiyo ben bir türlü ezberliyemiyom ALLAH RIZASI İÇİN BANA BİYARDIM YOLU BULUNUZ …..

  • bilal dedi ki:

   Sevgili kardeşlerim harfleri ezberlemeyin öğrenin mesela harfi şekline göre o harf benzeyen bir eşyayı düşünün öyle hafizanizda da çabuk kalır ve arkadaşlarınıza ayrı günlük 1 saat kendinizi sikmadan sadece öğrenmek amaçlı vakit ayırın göreceksiniz ki biranda kuran ogren misiniz

  • kadir dedi ki:

   mrb kardeşim öncelıkle azımlı ve kararlı olmalısın işte o zaman kuranı ezberlıyebılırsın..bn arkaadaşlarımdan çok gerıyım onlara yetişmem ımkansız deme,alah kuran okuyanla beraberdır onlara yetışeceksın sna ınanıyorum senınde kendıne ınanman lazım kı başarasın kardeşm allah senı kazdan bütün kötü şylerden korusun aminn

 6. abdullah dedi ki:

  cok güzel bir anlatım yazanın eline koluna sağlık

Sende yorum yazabilirsin