Macaristan’da ilk defa ‘Kur’an Günleri’ etkinliği düzenlendi

Türkiye, Makedonya ve Almanya’dan gelen hafızların katılımı ile Macaristan’da ilk defa Kur’an Günleri etkinliği düzenlendi.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de 11. bölge belediyesine ait Zsombolyai utca TIT Konferans merkezinde yapılan etkinlikte 3 ülkeden gelen hafızlar Kur’an ziyafeti sundu. Kur’an Günleri’ne farklı millet ve devletlerden akademisyenler, işadamları ve entellektüeller katıldı.

Fatih Camii Başimamı Osman Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Davut Kaya, Makedonya’dan Hafız Abdullah Şakiri, Almanya Hamburg’dan hafız Osman Çeliker, hafız Hüseyin Yıldız ve hafız Yunus Emre Demirci, Macaristan’da unutulmaz bir gün yaşattı.

16 gündür Balkanlar ve orta Avrupa’da Kur’an ziyafeti sunan grup, Macaristan’a Romanya’dan geldi. Kur’an bülbüllerinin en küçüğü 11 yaşındaki hafız Yunus Emre Demirci, hem Müslümanlara hem de Macarlara farklı duyguları bir arada yaşama imkanı sundu. Üç saat süren Kur’an-ı Kerim ziyafeti, Macaristan’da bir ilk oldu. Her hafızın okuduğu Kur’an ayetlerinden sonra, Macarlar tarafından Macarca meali de yapıldı. Etkinlik 3 gün sürdü. Salavat, tekbir, tesbihat, kelime-i tevhid ve ilahilerin de okunduğu geceye katılanlar bu etkinliğin her yıl yapılmasını istedi.

Merasimin ardından, Macaristan’daki Türk işadamları gelen heyete akşam yemeği verdi. Yemekte gelecek sene yapılacak programın takvimi konuşuldu. Macaristan’da Kur’an ziyafeti sunan grup, daha sonra Sırbistan’a geçti.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: