Mantık İlminde Bir Şaheser Olan “Ta‘lîkât”ın Türkçe Çevirisi Yayınlandı

Üstad Bediüzzaman’ın mantık konusundaki eserlerini merak edenler için çok müjdeli bir haberimiz var. Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin mantık ilminde bir şaheser olduğu bilinen ve fakat tercümesi yapılmadığı için Arapça bilmeyenlerin ulaşamadığı Ta‘lîkât isimli eserin Arapça’dan Türkçe’ye çevirisi yapıldı ve internet üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı.

Ücretsiz İndirme Sayfası: (Pdf, Word, Google Books ve Google Play linkleri)

https://risaleinuregitimprogrami.com/2018/10/23/talikat-bir-mantik-saheseri-arapca-orijinali-ve-turkce-tam-metin-tercumesi/

Eserin çevirisinin finansmanını karşılayan, yayına hazırlayan ve kitaptaki ek bölümlerin yazarı olan Ediz SÖZÜER; yapılan çalışmayı şöyle takdim ediyor:

“Büyük İslam âlimi Bediüzzaman Said Nursi’nin mantık ilmi konusunda bir şaheser olarak Arapça olarak kaleme aldığı ve yaklaşık 110 küsur sene önce telif edilmiş ve ilk defa tam metin olarak Türkçe’ye tercüme edilen Ta‘lîkât isimli kıymetli eseri insanlarımıza ulaştırmaya muvaffak olduk. Maksadımız Bediüzzaman’ın ne kadar büyük bir dimağa sahip bir mantık dehası olduğunun dünyaya duyurulmasıdır.

Çalışmamız, Risale-i Nur’u ilan ve takdim etmek ve okunmasını sağlamak ve Üstad Bediüzzaman’ın ilmî kimliğini ve büyük dehasını insanlığa tanıtmak idealimizin neticesinde ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle, aynı ideale hizmet eden Ta‘lîkât çevirisine; Risale-i Nur ve Üstad Bediüzzaman’ı gerçek anlamda tanımak ve anlamak isteyenler için bir köprü vazifesi görmesi ve önemli bir rehber niteliğinde olması için bazı ek bölümler eklenmiştir.

Çeviriyi, İslâmî ve ilahiyatla ilgili çeviri konusunda alan uzmanı tabir edilen çevirmenleri ve sıkı bir kontrol ekipleri bulunan ve Osmanlı arşivlerini de çeviren, akademik hassasiyete sahip bir profesyonel çeviri firmasına yaptırdık. Bununla beraber çeviriyi gözden geçirip tashih etmek arzu edenler, çeviri üzerinde diledikleri gibi çalışabilirler.

Ayrıca Risale-i Nur Eğitim Programı’mız içerikleri için geçerli olan serbest kullanım hakkı bu çalışmamız için de aynen geçerli olduğundan, isteyen her teşebbüs sahibi bu çalışmayı basabilir.” (Bununla ilgili detaylar kitap çalışmasındadır.)

Ediz Sözüer

1 tane yorum yapılmış

  1. Ediz SÖZÜER dedi ki:

    Kızıl İ’caz ve Ta‘lîkât’ın basılı veya elektronik halini temin etmek isteyenlere:

    Ta‘lîkât’ı şu aşamada verdiğimiz adresten indirip, çıktısını alıp kendiniz ciltlettirebilirsiniz. Kızıl İ’caz isimli eser ise, Türkçe çevirisi tamamlanarak sınırlı sayıda basılmıştır. Muhammed Numan kardeşimiz ilgileniyor ve size bu kıymetli eseri ulaştırıyor. Biz kendimiz de bu kardeşimizden temin ettik. Elektronik ortamda elimizde mevcut değil. Yine aynı kardeşimiz Ta‘lîkât’ı da baskıya hazırlıyor. Telefonununu bizden aldığınızı söyleyebilirsiniz.

    İrtibat Numarası: 0555 6529597 ve 0354 217 14 88 Maili: yozgatnur66@hotmail.com

Sende yorum yazabilirsin