Medresetüzzehra Projesi Artuklu Üniversitesi’nde Hayata Geçiyor

medresetuzzehra-projesi-artuklu-universitesinde-hayata-geciyorMardin Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslar arası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu’nda konuşan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedar Bedii Omay çok önemli açıklamalarda bulundu.Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin 100 yıllık Medresetüzzehra projesini Artuklu Üniversitesi’nde bir şube açarak gerçekleştireceklerini belirten Omay; “Bu projenin 100 yıl içinde çok çeşitli sosyal politik siyasi sebeplerle bugüne kadar akim kaldı.

Üstadı çok seven ve onun fikirlerine son derece ehemmiyet veren bizler, şimdiki üniversite mensupları olarak Üstadın bu fikri mirasını yerine getirmekte mükellefiz.” İfadelerine yer verdi.

Bediüzzaman Hazretleri’nin 100 yıl önce bölge için verdiği reçeteyi tartıştıklarını belirten Omay, bu fikirler ışığında Medresettüzzehra Projesi’nden çok faydalandıklarını belirtti.
Artuklu Üniversitesi’nde 5 yıldır bu projeyi uyguladıklarını belirten Omay; “Kürtçeye önem veriyoruz. Türkçe ile eğitim veriyoruz. Arapça’ya ehemmiyet veriyoruz. Bu lisanlarla ile ilgili filolojik çalışmalar yapan enstitüler araştırma merkezleri bölümleri açıyoruz. Teolojiye önem veriyoruz. Aslında rahmetli üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin bu fikri mirasını da üçüncü jenerasyon yeni üniversiteler olarak başta acizane olarak kendimiz olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunun tarih olarak vurgulamak çok şart değil, 5 yıldır yaptığımız ve uyguladığımız aslında üstadın bu proje ile ilgili olarak risalede söylediklerinin ışığında uygulamalar yapmaktır. Dolayısı ile sadece fikren değil hem ruhen hem maddeden aslında faaliyete geçmiştir Medresetül Zehra medresesi projesi her adımda üniversitenin kılcal damarlarında uygulamalarında tezahür etmeye devam edecektir. Medresetü’z Zehra’nın bir şubesinin de üniversitemizin bünyesinde olabileceğini ifade ediyor ve bunun imkanları için çalışıyoruz.” diye konuştu
Risale Ajans