Milyonlarca İmzayla Ayasofya Açılsın Diye Haykıracağız

salih.turhanAnadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, “İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Ayasofya Caminin açılmasını istiyoruz” dedi.

AGD Başkanı Salih Turhan, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Merkezinde, İstanbul’un fethinin 560. yıl dönümü dolayısıyla yapacakları Fetih ve Gençlik Şöleni ile ilgili bilgilendirme toplantısında, İslam’ın bu coğrafyadaki varlığının teminatının, genç neslin yüreklerine yerleştirilmiş fütuhat anlayışı olduğunu söyledi.

“Ayasofya Camisi İstanbul’un fethinin sembolüdür” diyen Turhan, şöyle devam etti: “Bu cami, İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim işaretidir. 1934’te Bakanlar Kurulu kararıyla müze haline getirilen Ayasofya, yıllardır mahzun haldedir. Ayasofya’nın açılması talebinin, ne Sultanahmet ne de Firuz Ağa camilerinin cemaate yetip yetmemesiyle ilgisinin olmadığını, bu coğrafyada tarihe duyarlı herkes bilmektedir. İstanbul’un fethinin yıl dönümünde Ayasofya Caminin açılmasını istiyoruz. Bu yılki kutlamalarda, milletimizin taleplerini de içeren milyonlarca imzanın da desteğiyle hep birlikte ‘Zincirler kırılsın Ayasofya açılsın’ diye haykıracağız.”

Risale haber