Muhteşem Bir Güven Duygusunun Kaynağı (Risale-i Nur Eğitim Programı-12)

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-12: Muhteşem Bir Güven Duygusunun Kaynağı (23.Söz, 1.Mebhas, 3.Nokta)

Kısa Takdim: Eğitim programımızın 3.Keşfi olan Risale-i Nur’un 23.Söz’ünün incelendiği bu bölümde; insanın sahip olduğu yüksek değeri ve kâinatın gerçek mahiyetini ortaya çıkartıp görünür hale getiren imanın güzellikleri, şimdiye kadar eşine rastlanmamış bir üslupla ve insaf sahibi herkesin kabul edeceği bir netlikte gösteriliyor. Sunulan hakikatlerin tam olarak hissedilerek pekiştirilmesi için yazımızın sonundaki görsel destekli ders videosunu da izlemenizi tavsiye ediyoruz.

23.Söz, 1.Mebhas, 3.Nokta (Muhteşem Bir Güven Duygusunun Kaynağı) – İzah Metni

İman, kâinatı güzel ve parlak gösterdiği gibi, bu kâinatı idare eden sonsuz bir kudreti, şefkati ve hikmeti olan birinin varlığını bildirdiği için, muazzam bir kuvvet kaynağıdır da aynı zamanda. Frenleri patlamış ve şoförsüz, son sürat giden bir otobüsün içinde olduğunuzu düşünün. Korkarsınız değil mi? Malınızı ve canınızı emniyette hissetmezsiniz ve müthiş bir korunma ihtiyacı tüm benliğinizi kaplar. Peki, gayet tecrübeli bir şoförün sürdüğü emniyetli bir belediye otobüsünün içinde giderken neden aynı şekilde korkmazsınız acaba? Bunun nedeni nedir? Şoföre ve araca güveniyorsunuz sanırım. Çünkü şoför, aranan özelliklere göre seçilmiş, eğitimli ve tecrübeli bir devlet memurudur. Araç da, devlet malı olduğu için, her çeşit kontrolleri ve bakımı düzenli yapılan bir araçtır. Haklısınız.

Şimdi, uzay boşluğunda freni patlamış bir otobüs gibi hızla giden dünyanın dizginini ve idaresini elinde tutan şefkatli ve kudretli birinin varlığını bilmemenin ne kadar endişe verici bir duygu olduğunu anlamaya başlıyoruz. O’nu gerçek anlamda tanımanın ve bilmenin ne kadar büyük bir güven duygusu verebileceğinin sınırına uzaktan uzağa yaklaşmaya da başladık. Bu dünyanın içinde başımıza ne hadise gelirse gelsin, madem O’nun izni ve kontrolü altındadır, o halde bu kontrole ve idareye olan güvenimiz ve inancımız ölçüsünde, o hadiselerin baskısından kurtulacağız demektir. Muhteşem.

Yalnız, O’na güvenmek demek, O’nun bu dünyada koyduğu kurallara riayet etmeyeceğiz demek değildir elbette. Madem o idareci, her şeyi bir sebep-sonuç ilişkisine bağlamış. Buna uyacağız. Bir neticenin olmasını bir sebebe bağlamışsa, bu sebebe teşebbüs edeceğiz. Meyve elde etmek için, bir tohumu toprağa atacağız, su vereceğiz, güneşe çıkartacağız. Ancak, o sebeplerden bilmeyeceğiz neticeleri. O sebeplerin, bir perde gibi olduklarının ve o perdenin altında ilahî kudretin çalıştığının farkında olacağız. Teşebbüsümüzün, davranışımızla yaptığımız bir dua hükmünde olduğunu itikat edecek ve neticeleri O’ndan bileceğiz. Dolayısıyla O’na minnettar olacağız ve teşekkür edeceğiz.

Eserdeki temsilde gemiye yükünü bırakmayan ve belinde taşıyarak muhafaza etmeye çalışanın hem ahmak, hem gururlu olduğu ve gemi idaresi tarafından bu davranışının iki türlü anlaşılacağından bahsediliyor: Ya “Delidir!” veya “Haindir, bizle alay ediyor, hakaret ediyor!” denir. Hakikaten, bu ağır hayat yükünü, tevekkül ile Allah’ın kudret ve hikmetine emanet edip bırakmamak, kalbinde ve aklında taşımaya ısrar etmek, ahmaklık mıdır, gurur mudur? Yoksa delilik midir? Veya Allah’ın kudretiyle alay edip, hikmetine hakaret etmek anlamına mı gelmektedir?

Maalesef, bu tarzdaki bir davranış içinde bulunmamız, tüm bu manaları içeriyor. Bu dünya gemisinin haşmetli kaptanı olan Allah’ın kudret ve hikmetini bilip de, O’na tevekkül etmemenin ne anlama geldiğini ve O’na tevekkül etmenin ise, ne kadar büyük bir rahatlık ve nimet olduğunu, temsili bir defa daha dikkatlice okuyarak anlamaya çalışabilirsiniz.

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Görsel Destekli Ders Videosu:

Muhteşem Bir Güven Duygusunun Kaynağı (23.Söz, 1.Mebhas, 3.Nokta)

https://youtu.be/qraLGpNaIcw

Eğitim Programı Bilgilendirmesi: Keşif Yolculukları ismini verdiğimiz ve Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA’da sunulan ve ayda bir kez yapılan, izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın derslerine 1 Ekim 2016 Ct. günü 16.45’de kısmet olursa tekrar başlayacağız. Yeni eğitim döneminin ilk dersi olan “Peygamberlik Hakikatinin İspatı” ve Kasım ayından itibaren ise 5 ay boyunca sürecek olan “Ebedî Hayatın Varlığının İspatı (10.Söz İzahı)” programlarımızla eğitim programımız devam edecek inşallah. Programın tanıtım videosuna, detaylarına ve önceki derslerimize ulaşmak için eğitim takip sayfası: http://risaleinuregitimprogrami.com/egitim-programi/ 

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin