Müslüman Dini Liderlerden Diyanet’e Teşekkür..

STAR gazetesi muhaberi Mustafa Meydan’ın, haberine göre Latin Amerika’nın Müslüman önderleri, “Bu toplantı için Türkiye hükümetine ve Diyanet İşleri’ne teşekkür ediyoruz. İslam’ı yaşamak için model olan Türkiye’de bulunmak büyük bir şanstı” diye konuştular.Türkiye’ye teşekkür ediyoruz

Açılışını önceki gün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in gerçekleştirdiği İstanbul Conrad Otel’de düzenlenen “Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi”nin katılımcıları Türkiye izlenimlerini şu sözlerle anlattı:

-Dominik Cumhuriyeti İslam Merkezi Direktörü Dr. Mohammed İrfan Khan:“Türkiye’de herşey çok güzel. Bu toplantıyı organize eden Türk hükümetine minnettarız. Latin Amerika ülkeleri olarak bizleri birbirimizle kaynaştıran Türkiye’ye çok teşekkür ederiz. Bu konferansla bir araya gelerek sorunlarımıza çözüm bulma imkanına kavuştuk.”

-Ekvator İslam Merkezi Başkanı Dr. Juan Francisco Suguilla Carrera: “Benim altıncı gelişim Türkiye’ye. Davet için teşekkür ederiz. Türkiye iki kıtayı birbirine bağlayan mucizevi bir ülke. Böyle bir girişimle birlikte olmak ayrı bir güzellik. Bu konferans sayesinde bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduk. Türkiye bizim için İslam’ı yaşamak için model alınması gereken bir ülke. Latin Amerika ülkelerinin Türkiye’de bir araya gelmesi hem çok faydalı hem de çok manidar oldu.”

Çalışmalarımızda örnek alacağız

-Venezuela İslam Merkezi Başkanı Kassem Mohammed Tayjan: “Biz Venezuela İslam Merkezi olarak Türkiye ile sürekli iletişim içindeyiz. İslam’ın globalleştiği bir dönemde bizde globalleşme sürecindeyiz. Bu konferans sayesinde İslami çalışmaların Türkiye’de nasıl yürütüldüğünü gözlemledik. Bizde ülkemizdeki faaliyetlerimizde bu çalışmalardan örnek alacağız.”

Biz bir araya getirememiştik

-ABD’den katılan Islamic Circle of Nort America (ICNA) temsilcisi Naeem Mohammed Baig: “Bu toplantı bizim için çok önemli. Latin Amerika’daki Müslüman azınlıkların bir araya gelmelerine vesile oldu. Biz Amerika’da bir araya getirmek istiyorduk ama başaramadık. Bu nedenle çok önemli bir proje.

İslamiyet özgürce yaşanıyor

-Arjantin’den İslami cemaat temsilcisi Jose Luis Colombo Lagos: “Türkiye İslam’ın özgürce yaşanabileceği en güzel ülkelerden biri. Çok geniş bir kültüre sahip, farklı mezheplerin bir arada bulunduğu bir ülke ve İslami hoşgörüye sahip. Geçmişinden dolayı batı ve doğu dünyası Türkiye’ye farklı gözlerle bakıyor. Bu toplantı sayesinde küçük küçük, değişik değişik ülkeler biraraya gelerek fikirlerini paylaşma fırsatı buldu.”

Kaynak : Mustafa Meydan / stargazete.com

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: