Mutlu Bir Evlilik Mi İstiyorsunuz?

Kenan, avucunu açmış kendisine doğru elini uzatan adama ters ters baktı. Elli yaşlarında gösteren adam, görmeye alıştığı hırpani kıyafetli dilencilere benzemiyordu. Üzerindeki giysiler eski fakat temizdi. Eli yüzü temiz ve sağlıklı görünüyordu.

Sapa sağlam adam gidip çalışacağına dileniyor, belki benden daha zengindir” diye düşündü. Zaten canı çok sıkkındı, birde sinirlenmişti.

Alaycı bir ses tonuyla:

“Ekmek parası mı istiyorsun?” diye sordu.
Hayır, çikolata parası lazım!

Kenan’ın kızgınlığı şaşkınlığa döndü. Espri yeteneği olan dilencinin hali de başka oluyor, diye düşündü.

“Niye siz ekmek bulamayınca çikolata mı yiyorsunuz?
“Hayır. Ekmek bulamadığımız günler genellikle bulgur pilavı yeriz, onu da bulamadıysak aç yatarız.”

Kenan adamın ciddi mi konuştuğunu yoksa dalga mı geçtiğini anlayamamıştı.

“Bu gün karnınız doydu üstüne tatlı mı istedi canınız?”
“Fakirin canı mı olur ki, tatlı istesin beyim.”

“Bu bir kamera şakası mı yoksa sen iş bulamamış stendapçı mısın?”

“Hiçbiri değil. Sadece fakirim. Bugün karımın doğum günü, ona çikolata götürmek istiyorum.”

“Doğum gününde yaş pasta alınır bildiğim kadarıyla.”

“O bizim için değil zenginler için. Otuz yıllık evliliğimiz boyunca ona bir kez bile yaş pasta alamadım. Ama her doğum gününde mutlaka çikolata götürdüm. Çikolatayı çok sever.”

Adamın söyledikleri Kenan’ın dikkatini çekmişti. O akşam karısıyla kavga etmiş, kapıyı çarpıp kendini sokağa atmıştı. Arabasına da binmemiş sahile kadar yürümüştü. Denizi seyretmek de onu rahatlatmamıştı. Oysa eskiden denizi seyrederken çok rahatlardı.

Dalgalar sıkıntısını alıp götürürdü. Fakat karısının evde ağlıyor olduğunu bildiği için olsa gerek, hiçbir şey onu rahatlatmıyordu. Dilenciyle konuşurken biraz kafası dağılmıştı.

“Acaba söyledikleri gerçek mi, yoksa uyduruyor mu” diye düşündü.

“Cebinde bir çikolata alacak para yok mu şimdi?”

Kenan’ın sorusu üzerine adam ceplerini boşalttı, bir nüfus cüzdanından başka bir şey çıkmadı.

Ben dilenci değilim. İşim yok. Günlük çalışırım, ne iş bulursam yaparım. Fakat bu gün bütün gün iş aradım, aksilik bu ya, hiçbir iş bulamadım.

Kenan oturduğu bankı işaret ederek yer gösterdi.

“Oturun biraz dertleşelim bari dedi. Adam çekingen çekingen oturdu yanına.”
“Yok, mu eşin dostun, borç alacak akraban?”
“Fakirin akrabaları da fakir olur beyim. Bulurlarsa kendi karınlarını doyururlar.”
“Dilenecek kadar çok mu seviyorsun karını?”
“Hem de çoook. Otuz yılımı aydınlattı o benim.”
“Hımmmm. Aşk hem de otuz yıl süren aşk. Hayret doğrusu! Aşkın ömrü en fazla üç yıl diyorlar oysa. Sen otuz yıldan bahsediyorsun.”
“Evet. Geçen yıllar sevgimi azaltmadığı gibi artırdı.”
“Söyle o zaman nedir evlilikte mutluluğun sırrı? Söylediklerine bakılırsa sen mutluluğun formülünü bulmuş gibisin.”
“Ben ilkokulu bile bitirmedim. Öyle formül falan bilmem beyim!”
Formül dediysem kimya formülü sormuyorum canım. Bende altı yıllık evliyim. Sevdiğim kadınla evlendim, fakat mutlu değilim. Sürekli kavga ediyoruz. Daha iki saat önce kapıyı çarptım çıktım. Evimiz, arabamız, işimiz, gücümüz, her şeyimiz var, ama mutlu değiliz. Senin hiçbir şeyin yok, ama mutlusun. Para mı acaba bizi mutsuz eden?
Hiçbir şeyim yok mu? Hayır, benim her şeyim var. Benim karım her şeyim, eşim, arkadaşım, hayat yoldaşım. Hayatımı paylaştığım insandan daha değerli ve daha önemli ne olabilir ki dünyada? Sizin ev, araba, iş diye her şey dediğiniz şeylerdir aslında hiçbir şey olan.
“Öyle deme, şu kadar varlığın içinde bile karım her şeyden şikâyet ediyor. Bir de fakir olsam kim bilir ne olur?”
Altın tasın, kan kusana faydası yoktur beyim. Sen kadın ruhunu hiç anlamamışsın. Hiçbir kadın iyi bir evde oturduğu, her gün çeşit çeşit yiyecekler yediği için mutlu olmaz. Bir kadın, kocasının her şeyi olduğunu bildiğinde ancak mutlu olur.
“Sizin mutluluğunuzun sırrı bu mu?”
“Olabilir. Ben karıma değerli şeyler alamıyorum ama ona benim için ne kadar değerli oldu unu hissettiriyorum. O da çok mutlu oluyor.”
“Bir kadına değerli olduğunu nasıl hissettirilir?”
“Küçük kızı severek.”
“Küçük kız mı? Hangi küçük kız?”
Yaşı kaç olursa olsun her kadının içinde hiç büyümeyen bir küçük kız vardır. O kızı ne kadar çok sever, ne kadar çok mutu edersen, o kadını da o kadar mutlu edersin.
“Nasıl yani?”
Küçük kız neleri sever, nelerden hoşlanır bir düşünün. Küçük kızlar hep beğenilmek, ilgi görmek isterler. Güzel olduklarını duymaya bayılırlar. Kendilerine prensesmiş gibi davranılmasını beklerler. Küçük kızlar hep prenses olmayı hayal ederler. Sürprizlerden hoşlanırlar. Biraz şımartılmak isterler. Sevilmek ve sevildiklerini hep duymak isterler. İltifata doymaz küçük kızlar. Öyle değil mi?
“ Haklısın. Benim dört yaşımda bir kızım var. Adı Aylin. Her akşam boynuma sarılır “babacığım beni ne kadar seviyorsun?” diye sorar. Giysisini değiştirdiği zaman etrafımda “Baba güzel olmuş muyum?” diye sorar durur.
“Güzelsin demem de yetmez ona. Harikasın prenses gibi olmuşsun” demeliyim. “Dünyanın en güzel kızı” demeliyim.
İşte kadınlar bir ömür boyu bunu duymak isterler. Ben elli yaşındaki karıma böyle davranıyorum. Ömrümüz olurda seksen, doksan yıl da yaşarsak ben ona böyle davranmaya devam edeceğim.” Ona “bebeğim” diye hitap ediyorum çok hoşuna gidiyor. “Bebeğim bana bir çay yapar mısın?” dediğimde çay yapmak için nasıl koşturduğunu görmelisiniz.
“Hiç kavga etmez misiniz siz?”
“Kavga evliliğin tadı tuzudur. Arada biz de tartışırız. Küsüp barışmanın tadı ayrıdır. Benim karım bir keçi kadar inatçıdır. Onunla barışmak için uğraşmak ayrı bir keyif verir bana.”
“Benim eşim çok ciddi kadındır. Hiç küçük kız havası yok onda.”
“Küçük kızlar büyüdükleri zaman artık sevgi, ilgi istemeye utanırlar. En ciddi ya da en yaşlı kadının bile o küçük kız mutlaka vardır. Yeter ki sen o tatlı kızı sevindirmeyi, mutlu etmeyi bil. Ve o küçük kızı asla aldatma. Yoksa bir daha sana güvenmez ve ne yaparsan yap hep kuşkuyla bakar. Küçük kızlar hem çabuk mutlu olurlar hem de çabuk kırılırlar. Çok narindir onlar. Hoyrat elleri sevmezler. Yumuşak dokunuşları severler.”
“Bu tavsiyeni deneyeceğim. Fakat her zaman yapabilir miyim bilmiyorum. Bazen işlerim çok yoğun oluyor o zaman eve çok yorgun gidiyorum.”
“Bu sadece bir bahane. O küçük kızı mutlu etmek dünyanın en kolay işi. Çoğu zaman birkaç tatlı söz yeterli olur. Sen o küçük kızı mutlu ettiğinde karşılığını fazlasıyla alırsın. Artık o seni rahat ettirmek için elinden gelen gayreti gösterir. Karısı mutlu olmayan erkek mutlu olamaz. Mutlu olmak isteyen erkek önce hayat arkadaşını mutlu etmelidir. Düşünsene somurtkan, mutsuz, sürekli söylenen biriyle yolculuğa çıksan ne kadar mutlu olabilirsin.”
“Haklısın da bende bütün gün ailem için çalışıp yoruluyorum.”
Yine para, yine dış sebepler. Evet, para önemli ve gerekli ama kadınlar para için erkekleri sevmezler. Para geçici mutluluklar verir. Kadınlar hediye almayı severler. Paran varsa hediye al tabi. Ama hediyeyle mutlu olmasını bekleme. Hediyenin yanına sevgini katmazsan hediyenin bir anlamı yoktur. Benim hiçbir zaman çok param olmadı. Günlük kazandım günlük yedik. Bazen aç kaldığımız günler oldu. Hiçbir zaman karımın kulaklarına altın küpe takamadım ama her zaman aşk sözleri fısıldadım. Hiçbir zaman boynuna pırlanta gerdanlık alamadım ama hep öpücüklerle sevdim boynunu. Hiçbir zaman ona ipek elbiseler giydiremedim ama kendi bedenimle ipek elbise gibi yumuşacık sardım bedenini ve mutlu ettim onu.

Adam ayağa kalktı.

“Bana müsaade, artık gitmeliyim, karım merak eder. Sende git evine küçük kızın gönlünü al, belki o küçük kız şimdi evde ağlayıp duruyordur.”

Kenan de ayağa kalktı. Kuvvetlice elini sıktı.

“Sizi tanıdığıma çok memnun oldum.”

Elini bıraktı koluna girdi. Yolun karşısındaki pastaneyi gösterdi.

“Hadi gel eşin için şuradan çikolatalı pasta alalım” dedi.

Pastayı aldılar. Adam hayatında ilk defa karısına yaş pasta götürmenin mutluluğuyla, bin bir teşekkür ederek evinin yolunu tuttu.

Kenan de pastanenin yanındaki manavdan karısının en sevdiği meyvelerden aldı.

Evine geldiğinde karısı şişmiş gözlerle mutfak masasında oturmuş su içiyordu. Kenan hiç konuşmadan meyveleri büyükçe bir tabağa döküp yıkadı, sonra eşinin önüne koydu.

“Bunlar dünyanın en şanslı meyveleri” dedi. Belma hiç konuşmadı.
“Sorsana, niye diye.

Belma kızgın:
“Niye?” diye sordu.
Çünkü dünyanın en güzel ve en tatlı kadının midesine gidecek” dedi gayet ciddi bir ses tonuyla. Belma şaşırmıştı. Bir anda yüzünün ifadesi yumuşamıştı.
“Bunlar senin sevdiğin meyveler, senin için aldım.”
“Hayret bir şey! Her zaman kendi sevdiğin meyveleri alırdın. Benim hangi meyveleri sevdiğimi iyi hatırlamışsın. Aslında bu her zaman beklediğim, istediğim bir şeydi. Ama şimdi kıymeti yok. Çünkü sana çok kırgınım, meyve alarak gönlümü alamazsın.
“Özür dilerim seni kırdığım için.”
Sonra Kenan yere diz çöktü.
“Cezam neyse razıyım. Ama bir tek şey istiyorum senden. Seni delice seven bu adamı senden mahrum etme.”
Kenan yere çömelmiş, boynu bükük bir vaziyette çok komik görünüyordu.

Belma kıkır kıkır gülmeye başladı.

“Affetmek o kadar kolay değil. Bakalım hangi cezalara katlanabileceksin” dedi.

Kenan işte o zaman ona muzip muzip bakan eşinin içinde sakladığı küçük kızı gördü. Bundan sonra her şey daha farklı olacak diye düşündü.

Altın ne oluyor, can ne oluyor,
İnci mercan da nedir?
Bir sevgiye harcanmadıktan
Bir sevgiliye harcanmadıktan sonra…

Mevlana

Uzm. Dr. Kenan Taştan / NurNet.Org / Evliliğinizin Kaçıncı Kilometresindesiniz Kitabından Alıntıdır…

4 tane yorum yapılmış

 1. DİLEK DÖNER dedi ki:

  ÇOK DUYGULANDIM .UZUN ZAMANDIR AĞLALAMIŞTIM AĞLADIM .O YAŞLI ADAM VE KADINIDA KISKANDIM DOĞRUSU.KADINLARI ANLATMAK BU KADAR GÜZEL OLURDU TEŞEKKÜRLER EMEĞİ GEÇEN HERKEZE.

 2. Mustafa NUTKU dedi ki:

  Romantizm adına çok güzel bir hikaye.. Fakat, mutluluğun formülü olarak mesele bu hikayenin verdiği mesajdan ibaret değil. Evli bir erkeğin karısını mutlu etmek için “Sen benim herşeyimsin” demesinin manevî tehlikesi de Risale-i Nurlar’dan alınan derslerle düşünülmelidir. Bâtın-ı kalp, âyine-i Sameddir ve O’na mahsustur” cümlesi ne demektedir? Bu romantik hikayenin telkin ettiği mutluluk formülü dışında başka daha iyi bir formül bulunamaz mı? Evli çiftler birbirlerini Allah için sevmeye ve böyle bir sevgiyle ebedî arkadaş olmağa yönlendirilemez mi? Kadınlar yaşlanırken içlerinde olduğu söylenen küçük kızları olgunlaştırmaya da niye çalışmasınlar? Evlenecek kızlar, aşk-ı mecazî romanları, magazin basını ve televizyonun verdiği seküler eğitimler yerine, küçük yaştan itibaren büyük İslâm kadınları kendilerine model olarak gösterilerek evliliğe hazırlansalar, evlenen erkek ve kadın -şehvanî sevmekleri hariç- Risale-i Nur’daki muhabbetle alâkalı bahisler iyi ders verilip hazmettirilerek yetiştirilseler ve evliliğe bu şekilde hazırlansalar daha iyi değil mi? İçinde ahlâk bozucu fuhuş edebiyatı da yapılan aşk-ı mecazî romanlarını okuyarak evliliğe hazırlanmakla değil; Hz.Hatice’nin, Hz.Ayşe’nin, Hz.Fatıma’nın evliliklerindeki mutluluk formülleri keşfedilse ve bunlar neşredilmeğe ve taklid edilmeğe çalışılsa daha faydalı olmaz mı? Üstad “Fâniyim, fanî olanı istemem” şeklinde başlayan sözleriyle ne demek istemiştir, bunun dersini almak ve vermek, lakayt alınacak bir tavsiye midir?

 3. Necati dedi ki:

  Neden kadınlarımızın kendilerine örnek alması gerekenler bir zamanlar yaşamış olan Arap kadınlarıdır? Arap ülkelerinde medeniyet almış başını gitmiş de haberimiz mi yok?… Peygamberimiz Hazreti Muhammed, ilim Çin’de bile olsa gidip alın demiş. Biz kalkıp hala geçmişte yaşamaya bakıyoruz. Son sorum: Neden Avrupa’daki okullar bir bilim yuvasına dönüşürken, bizdeki medreseler yerinde saymıştır???… Artık uyansak ve biz de bir yandan ibadetimizi yapıp, öte yandan dine dayalı olmaksızın çalışmayı, öğrenmeyi de ihmal etmesek. Aklımızın ve vicdanımızın süzgecinden geçirerek…

  • Mustafa NUTKU dedi ki:

   DÜZELTİLMİŞ
   ————————————————
   Burada söylenmesi gereken bir doğruyu söylemem icabederse, maalesef “Necati” ismiyle yazılan yorumun hem tezatlı ve hem de o yorumu yazanı manen tehlikeye atan ifadeler ihtiva ettiğine dikkati çekmeliyim. Benim daha önce yaptığım yorumumdaki ‘Hz.Hatice’nin, Hz.Ayşe’nin, Hz.Fatıma’nın evliliklerindeki mutluluk formülleri keşfedilse ve bunlar neşredilmeğe ve taklid edilmeğe çalışılsa daha faydalı olmaz mı?’ cümlemin, onu cevaplayan “Necati” ismiyle yazılmış yorumda; “Neden kadınlarımızın kendilerine örnek alması gerekenler bir zamanlar yaşamış olan Arap kadınlarıdır?” cümlesiyle hafife alınmasının ve tenkit edilmesinin, bunu yapanı içine soktuğu manevî tehlike ehl-i takvâ ve ehl-i ilim kişilere sorulup bu hatalı ifadeler o hatayı yapan tarafından burada tashih edilmelidir. Hz.Hatice (r.a.) ve Hz.Ayşe (r.a.) peygamberimiz’in (a.s.m.) zevceleri, Hz.Fatma (r.a.) peygamberimiz’in (a.s.m.) sevgili kızı ve bunlar müminlerin anaları ve kendilerine örnek alacakları rehber şahsiyetlerdir. Bir mümin olarak onları böyle bilmek ve kadınlarımıza, kızlarımıza örnek göstermek gerekirken; o yorumda “Neden kadınlarımızın kendilerine örnek alması gerekenler bir zamanlar yaşamış olan Arap kadınlarıdır?” ifadelerinin kullanılması, çok fâhiş bir hatadır. Ayni kişinin söz konusu yorumunun devamında; “Biz kalkıp hâlâ geçmişte yaşamaya bakıyoruz” cümlesiyle de gene, sahabe erkek ve kadınların örnek alınmasına karşı çıkmaya devam edilmiştir. Yorum yazarken, bir yandan İslâm’dan da bahseden kelimelerle cümleler kurmağa çalışıp bir yandan da İslâm edebine ve geleneğine aykırı şeyler yazmaktan önce, sahabelerin İslâm’daki yerinin ne olduğu öğrenilmelidir ki, böyle fâhiş hatalar yapılmasın.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: