Mutluluk

Bir başarı, bir kazanç, bir keyf ve lezzetten meydana gelen Mesruriyetin adı, mutluluktur.

Ne varki, arkası gelmeyen, sona eren, elden giden Mesruriyet, gerçek mutluluk değildir. Onun içindir ki dualarda, vaaz ve nasihatlarda daima EBEDİ SAADET-EBEDİ MUTLULUK DİLE GETİRİLİR.

Yani, bitmeyen Zaman’la sınırlı olmayan mutluluk, asıl mutluluktur. Yoksa, biraz sonra, tavaya girecek olan balığın, zokanın ucundaki yemi kapmasındaki veya farenin kapana konulmuş kaşar peynirini dişlemesindeki birkaç saniyelik keyf, gerçek mutluluk değildir.

Geçici bütün mutluluklar böyledir. Bundan dolayıdır ki, bu fakir kardeşiniz, mutluluk kelimesinin, mebzul miktarda kullanıldığı evlenme merasimlerinde, zaman zaman yaptığım sohbetlerde, basit bir hesaptan bahsediyor, evlenen gençlerin ve orada olanların zihnini, gerçek mutluluğa, haddim olmayarak, yönlendirmeye çalışıyorum.

Şöyle; ALLAH SİZE, İNŞAALLAH YÜZ SENE ÖMÜR VERSİN! diyorum. Çok hoşlarına gidiyor. Sonra diyorum ki, bu durumda, yaşınıza göre, bunun yirmibeş senesi gitti. Kaldı yetmişbeş sene, bunun da hemen hemen yarısı uykudur. Uyku, hayattan çok ölüme benziyor, onun kardeşidir. Kaldı otuzyedi buçuk sene, onun da yirmi senesi, seksenden yukarısı olduğuna göre, şeker, tansiyon, kireçlenme, nefes darlığı vs.ile, mutluluğu ihlal eden durumları getirdiği için, sayılmaz.

Kaldı, takriben onbeş sene, bunun da tamamı Bala’yı gibi geçmeyeceğine böre, ey gençler! Gelin akıllı olun! Böyle onbeş senelik, (bir üzüm yedirip on tokat vuran ) fani, geçici, yalan mutluluğa razı olmayın.

EBEDİ MUTLULUĞA TALİB OLUN! BUNUN YOLU DA, KURDUĞUNUZ BU YUVADA, İMANLI, İBADETLİ, AHLAKLI, MEŞRU BİR HAYAT YAŞAMAKTIR.

ŞERİATİ İSLAMİYE VE SÜNNETİ MUHAMEDİYE UYGUN HAYAT YAŞAMAKTIR.

Bu ölçülerin dışında, (zahiren , mutanttan , batınen kof ) mutlulukların, nasıl saman alevi gibi sönüğünü, o güzel başlangıçların, nasıl hüsrana dönüştüğünün binlerce örneğini her gün görmekteyiz.

ALAH CÜMLEMİZİ HEM DÜNYADA HEM UKBADA MUTLU EDEN DİNİ MÜBİNİ İSLAMA GÖRE YAŞAMAYA EBEDİ MUTLUĞUMUZU KAZANMAYA MUVAFFAK EYLESİN

Abdül Hamit Oruç

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: