Namazda Şike!

Namaz her türlü kötülükten alıkoyup koruduğu bizat Yüce Allah tarafından belirtilmekdedir. Yıllar yılı görünüşte namaz kıldığı halde hala kötülüklerden çekinmeyen bir kimsenin namazında bir aksaklık olmalı.

Mevlana (kuddise sırruhu), namazla elde edilen sevabı tahıl türü bir gıda maddesine, namaza manen zarar veren onu zedeleyen nefis ve şeytanı da fare ve haşerelere benzetir. Ambara bugdayı doldurmadan önce, delik ve gedikleri iyi kapatmalı, haşere ve parazitlerin buğdayımıza ulaşıp zarar vermesine, namazımızdan doğan manevi nur ve feyizleri birer birer söndürmelerine izin vermemeliyiz. Bunun İçin yüce Allah’ın himayesine sığınmalı, O’ndan yardım dilemeliyiz.

Ey Hak talibi can! Önce ambara giren fareden kurtulma çaresini ara, ondan sonra buğday toplamaya çalış. Büyüklerim büyüğü olan, gönüllere gönül kesilen sevgili Peygamberimiz’in (sallallahu aleyhi vesellem), Namaz ancak kalp huzuru ile tam olur‘ hadisini hatır da nefisten ve şeytandan kurtulmak için kalp huzuru ile namaza başla.

Eğer ambarımızda hırsız bir fare bulunmasaydı, kırk yıllık ibadet buğdayı nereye giderdi? Her gün azar azar da olsa, candan ve sevgi ile sadıkane yapılan ibadetlerdan, iyiliklerden hasıl olan iç rahatlığı ve huzur neden gönlümüzde hissedilmiyor?

Çakmak demirinden birçok kıvılcım şıçradı. İlahı aşkla yanan gönül onları çekti aldı. Fakat karanlıkta gizli bir hırsız var. Kıvılcımları söndürmek için üstlerine parmak basıyor. Dünyada manevi bir çerağ uyanmasın diyei o karanlıktaki hırsız kıvılcımları söndürüyor.

Allahım, senin inayetin, merhametin bizimle beraber oldukça, şeytandan, o alçak hırsızdan (nefs-i emmare) ne korkumuz olur? Sen, bizimle beraber olup bizi korudukça ayak altında yüz binlerce tuzak olsa da önemi yoktur.

Prof. Df. Abdülaziz Hatip / Aşıkların Namazı