Otobüs Seyahatlerinde Namaz

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2014 yılında yaptırılan “Türkiye’de Dini Hayat Araştırması” hakkında gazetecilere bilgiler verildi. Araştırmaya göre nüfusunun yüzde 99,2’si Müslüman olan Türkiye’de her zaman vakit namaz kılanların oranının yüzde 42,5 olarak belirlendi, hiçbir zaman vakit namazı kılmayanların oranın ise yüzde 16,9 olduğu kaydedildi.

On iki günlük Zonguldak, Ankara, Kars, Bingöl, Sivas,İstanbul seyahatimde otobüslerin özellikle namaz için durduklarını görmedim, oysa mola yerlerinde çok güzel mescitler ve abdest alma yerleri yapılmış , mola saati namaz saatine denk geldiyse namazınızı kılabiliyorsunuz.

Burada dikkat etmek istediğim husus, namaz kılma oranının yüzde 42,5 olduğu ülkemizde böyle bir talebin karşılanmamasından ziyade otobüs yolcularının böyle bir talepte bulunmadıklarını gördüm. Rakamlara bakınca yolculardan yarıya yakını namaz kılıyor fakat namaz vaktinin çıkması pek kimseyi rahatsız etmiyor. Talep olmayınca arz da yapılmıyor.

Zaman zaman bu talepleri yapan yolcular olmuyor değil , fakat bu durumda bile ben namaz kılacağım , beni beş dakika beklermisin? Diyen yolcuya destek veren ne şoför ne muavin nede yolcuya rastlamak pek mümkün değil.

İstanbul’dan Kırklareli’ne giden otobüsten akşam namazı için Lüleburgaz terminalinde inen yolcuyu şoför beklemeyince saatte geç olduğu için yolcu Kırklareli’ne otobüs bulamadı geceyi Lüleburgaz’da geçirmek zorunda kaldı. Namazın önemini kavramış kazaya bırakmamak için o kadar sıkıntılara katlanan bir genç ve sadece beş dakika bile beklemeyen şoför ona sahip çıkmayan bir otobüs dolusu Müslüman.

Çetin KILIÇ