Öyle bir nesil yetiştirelim ki…

Özel okullar başladı, devlet okulları da önümüzdeki hafta başlayacak eğitim ve öğretime…

2014-2015 eğitim öğretim yılı, yaklaşık 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen ile Ülkemizin en önemli meselesi olmaya devam edecek.

Bir eğitimci olarak baktığımda, ülkemizin ana damarını teşkil eden gençliğimizi bekleyen tuzaklar ve olumsuzluklar karşısında öncelikle kale gibi bir imana ve düzgün bir akideye sahip olmaları lazım ki, kendilerini bekleyen tehlikelere karşı duyarlı, uyanık ve kararlı bir duruş sergileyebilsinler.

Öyle ise nasıl bir gençlik ve gelecek bekliyoruz?

Ne istediğini bilen, ama asla bilmişlik taslamayan, vakarlı, mütevazi bir gençlik.
Hedefi gözüne kestiren ve oraya doğru durmadan, yorulmadan koşan, gayret eden, ama asla bir yarış atı olmayan.

Müspet ve dinî ilimlerle donanmış, iki kanatla uçmasını başarabilen, iki günü birbirine eşit olmayan bir nesil istiyoruz.

Her zaman barıştan yana olan, ama zulme ve zalime karşı duran, zalimi alkışlama gafletine düşmeyen, daima mazlumdan yana olan bir gençlik. Siyonizm’in girdabında ezilen milletlerin ve İslâm Âlemi’nin sorunlarının ve dertlerinin farkında olan, buna karşılık Kur’ândan ve köklü kültürümüzden çareler üretebilen bir gençlik…

Kendi öz değerlerine sahip, başka kültürlerin esiri olmayan, farkındalık anlayışıyla küresel oyunların farkında olan ferasetli bir nesil…

Teknolojiyi kullanan, ama asla ona esir olmayan, günlük meseleler içerisinde boğulmayan, sanal alemin esiri olmayan, ne yaptığının, ne kadar yapacağının farkında olan bir gençlik…

Değişimin, gelişimin farkında olan, kendi çıkarları için haksızlıklara göz yummayan, millî-mânevî değerleriyle varlığının devamına inanan, estetiğe önem veren, sanatın farkında olan, ruh ve gönül dünyasında bu incelikleri dokuyabilen, turist gözüyle değil, mütefekkir bir seyyah anlayışıyla çevresine ve olaylara bakabilen bir gençlik…

Meseleleri, Kur’ân ve Sünnet çerçevesinde yorumlayan, okuyan, düşünen ve çözüm üreten bir nesil istiyoruz.

Tarihiyle barışık, Kur’âna âşık, zikre alışık bir nesil…

Ahlâk, edep, terbiye, haya ve iffet kavramlarını özümseyip hayat prensibi olarak benimseyen…

Eğitim ve öğretimin analitik düşünme, samimiyet, araştırma ruhu, bilgi ağı sistemiyle takip, mes’ûliyet şuuru, adalet ve kalite anlayışıyla takibinde hassas bir gençlik istiyoruz.

Eğitim kadrosunun da; gençliği bu hedeflere ulaştırabilecek kalite, anlayış, birikim, inanç, amaç, hedef ve ideal duygularıyla dop dulu olması gerekmektedir.

Bu inanç ve anlayışla ancak nesiller kurtarılabilir, milletin geleceği huzur, barış ve güvenle inşa edilebilir.

Gerisi laf-ı güzaf…

Yeni eğitim ve öğretim yılının tüm ülkemize, milletimize, velilerimize, anne-babalara ve tüm İslâm Âlemine hayırlar, bereketler, başarılar getirmesini yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

İsmail Aksoy

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: