Picasso’nun Tablosu-Risale-i Nur Eğitim Programı-10

Picasso’nun Tablosu (Risale-i Nur Eğitim Programı-10)

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Dersleri-10: Picasso’nun Tablosu (23. Söz, 1.Mebhas, 1.Nokta)

Eğitim programımızın 3.Keşfi olan Risale-i Nur’un 23.Söz’ünün incelendiği bu bölümde; insanın sahip olduğu yüksek değeri ve kâinatın gerçek mahiyetini ortaya çıkartıp görünür hale getiren imanın güzellikleri, şimdiye kadar eşine rastlanmamış bir üslupla ve insaf sahibi herkesin kabul edeceği bir netlikte gösteriliyor. Sunulan hakikatlerin tam olarak hissedilerek pekiştirilmesi için yazımızın sonundaki görsel destekli ders videosunu da izlemenizi tavsiye ediyoruz.

  1. Söz, 1.Mebhas, 1.Nokta (Picasso’nun Tablosu) – İzah Metni

Bir sanat eserinin, mesela bir tablonun kıymetini ortaya çıkaran şey nedir? Elbette öncelikle onun bir sanat eseri olduğunun ve manasız nakışlar olmadığının bilinmesidir.

Daha da önemlisi, onun büyük bir ressamın eseri olduğunun bilinmesi ve onun ismi ile teşhir edilerek değer görmesidir.

Yoksa çerçevesi ve üstündeki boyaların maddî değeri bir kıymet ifade etmeyeceği gibi, o maddeler bize bir şey de anlatmayacaktır. Ama “Bu tablo Picasso’nun orijinal tablosudur” dendiği anda, milyonlara paha biçilecektir.

İşte maddesi, her an dağılmaya ve çürüyüp gitmeye müsait olan, bir et ve kemik yığınından başka bir şey olmayan insana, bundan öte bir kıymet verecek olan nedir diye soruyoruz.

Elbette, sanatkârına, yaratıcısına bağlılığı ifade eden iman ile o insanın ilahî bir sanat harikası olduğunun bilinmesidir. Ve üzerinde binlerce ilahî isimlerin manalı nakışlarının görünmesi ile asıl kıymeti ortaya çıkacaktır.

Sanatkârın unutulması ve akla getirilmemesi ise, o sanatkâr ile sanat arasındaki bağın koparılması ve sanatkârla bağlantılı tüm manaların anlaşılamadan kalması demektir.

Kâinatta aziz bir misafir ve yaratıcıya akıllı bir muhatap olan insanın, yaratıcı ile olan bağını kopararak, kıymetini maddeden ibaret hale getiren inkâr, insanın bu yüksek kıymetini baş aşağı düşürür ve kıymetsizleştirir. Tesadüflerin ve tabiatın eseri olarak görülen ve kısa bir zamanda az bir istifade ederek hayat geçirdikten sonra çürüyüp gidecek insanın kıymeti, elbette hiç hükmündedir.

Hâlbuki inanılmaz bir sanat güzelliğiyle yaratılmış şu muhteşem kâinat, ilahî sanatın en nadide parçası olan insanın hizmetinde koşturulmaktadır. Demek insanın o sanatkârdan dolayı aldığı yüksek değer, elbette paha biçilemez olacaktır.

Öyle yüksek bir kıymeti kazanmak ise, ancak O’nunla olan bağın bilinmesiyle, yani iman ile mümkün olacaktır.

Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı Ders Videosu:

Picasso’nun Tablosu (23. Söz, 1.Mebhas, 1.Nokta)

https://youtu.be/qoxqwJctfMc

Eğitim Programı Bilgilendirmesi: Keşif Yolculukları ismini verdiğimiz ve Yazarlar Birliği Sümer-1 Sok. No: 11/9 Kat:4 Kızılay/ANKARA’da sunulan ve ayda bir kez yapılan, izahlı ve görsel sunumlu Risale-i Nur Eğitim Programımızın derslerine 1 Ekim 2016 Ct. günü 16.45’de kısmet olursa tekrar başlayacağız. Yeni eğitim döneminin ilk dersi olan “Peygamberlik Hakikatinin İspatı” ve Kasım ayından itibaren ise 5 ay boyunca sürecek olan “Ebedî Hayatın Varlığının İspatı (10.Söz İzahı)” programlarımızla eğitim programımız devam edecek inşallah. Programın tanıtım videosuna, detaylarına ve önceki derslerimize ulaşmak için eğitim takip sayfası: http://risaleinuregitimprogrami.com/egitim-programi/

Ediz Sözüer

Sende yorum yazabilirsin