Prens Charles’a Risale-i Nur Hediye Etti

Şemsettin Türkan Abiyi çoğumuz duymuşuzdur. Yurtdışı hizmetler denince hemen onun adı hatıra gelir. Kendisiyle biraraya gelme ve hatıralarını dinleme fırsatımız oldu.

– Hocam, Prens Charles(Çarls)’a Risale-i Nur verdiğiniz ve onun da risaleleri alıp okuyacağına dair sözler söylediği anlatılıyor. Bu hadiseyi ilk ağızdan yani sizden dinlemek isteriz.

– 1988 yılıydı. Prens Charles, İngiltere’de okumakta olduğum Eastern Üniversitesini ziyarete gelmişti. Üniversite rektörü ve dekanlarla beraber üniversiteyi geziyorlardı. Haliyle de etrafında bir koruma ordusu vardı. Yaklaştım ve korumalarına, Prens Charles’a bir hediye vermek istediğimi söyledim. Hediyenin ne olduğunu sorunca, kitaplar ve dergiler olduğunu belirttim. Olumlu karşıladılar ve sonra Prens Charles(Çarls)’ın yanına yaklaştım.

Tokalaştık, ona hediye vermek istediğimi söyledim. Ne hakkında olduğunu sorunca, kültürüm ve dinim hakkında olduğunu söyledim. Ayakta olduğumuz halde verdiğim kitapları açtı ve incelemeye başladı. Ardından, “Söz veriyorum, bunları okuyacağım.” Dedi. Akşam eve gittiğimde ev sahibim David, bana telefon olduğunu söyleyince telefonu açtım. Telefondaki arkadaş bana, hemen BBC’yi açmamı, ana haberde beni verdiklerini söyledi. Gerçekten de BBC televizyonu, Prens Charles’a Risale verişimizi gösteriyordu. Ertesi gün üniversiteye gittiğimde de, aynı hadisenin fotoğrafları üniversite tarafından çekilmiş ve koridorlara asılmıştı. Böyle güzel bir anıydı bizim için tabi.

 – Prens Charles ile ilgili şahsi düşünceleriniz nelerdir?

– Zaten o yıllarda da müslüman olduğu ile ilgili bazı şeyler duyuyorduk. 2001 yılında İkiz Kulelere yapılan saldırılardan sonra, kendisi bazı islami kuruluşları ziyaret etti. Bu ziyaretten sonra yaptığı açıklamalar kamuoyundaki tansiyonu bir anda düşürdü. Ayrıca, Oxford Üniversitesinde kurulan İslami Araştırmalar Bölümünün fahri başkanı da Prens Charles’tır.

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: