Prova Sahnesi İngilizce Görsel/İnteraktif Kitap

10.Söz-Haşir Risalesi İzahı 

Sizleri Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı’nın bir parçası olan ve öldükten sonra dirilişin ve ebedî hayatın varlığının ispatının çok parlak bir şekilde yapıldığı “Prova Sahnesi” isimli kitap çalışmasının İngilizce metin ve görsel/interaktif versiyonlarıyla tanıştırmak istiyoruz.

İngilizce takdim metnine, aşağıdaki ücretsiz indirme sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden Tabiat Risalesi Açılımları ve 10.Söz izahı olan Prova Sahnesi’nin hem metin hem de görsel versiyonlarının bulunduğu 4 adet İngilizce kitabı hem indirebilir, hem de örnek sayfaları inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz İndirme Sayfası: (Pdf, Word, Google Books ve Google Play linkleri)

https://risaleinuregitimprogrami.com/english-books/

Rehearsal Scene Visual/Interactive Book (Evidence for Eternal Life)

– New Perspectives from the Treatise of Resurrection –

Journeys of Discovery Risale-i Nur (The Treatise of Light) Training Program

Daha önce hiç olmadığı kadar farklı bir şekilde ebedî hayatın gerçekliğini hissetmek için..

 

Âhiretin varlığını kesin olarak ispatlayan Risale-i Nur’un Onuncu Söz’ünü daha önce hiç anlamadığınız kadar bambaşka bir düzeyde anlamak, zevk etmek ve muazzam bir manevî hazla keyifle okumak için….

Sizleri etkileyici bır görsel tasarım eşliğinde muhteşem bir zihinsel yolculuğa çıkacağınız, şaşırtıcı keşiflerle dolu interaktif bir kitaba ve bambaşka bir deneyime davet ediyoruz. Risale-i nur’u okumak hiç bu kadar keyifli ve zevkli olmamıştı.

Kendi alanında dünya çapında bir ilk olan, etkileşimli görsellerin kullanıldığı bu etkileyici çalışmada toplam 373 görsel ve 33 video kullanıldı. Ek bölümlerle birlikte bu sayı 538 görsel ve 50 videoya ulaştı.

KİTAP TAKDİMİ:

Ebedî bir hayatın var olduğunu kesin olarak bilseydiniz ne yapardınız? Sonsuza kadar yaşayacağınızı bilmeniz hayata bakışınızı nasıl etkilerdi? Peki ya ebedî hayatınızdaki rahat ve mutluluğunuzun bu geçici dünya hayatındaki davranışlarınıza göre belirleneceği bilgisine -geceden sonra gündüzün, kıştan sonra baharın geleceğinden emin olduğunuz ve iki kere ikinin dört ettiğini bildiğiniz kesinlikte- sahip olabilseniz, acaba hayatınızda neler değişirdi? Kıymetine paha biçilmez böyle bir hakikatin bilgisine, sadece elinizde tuttuğunuz kitabı dikkatle okuyarak ulaşabileceğinizi size haber verseydik, heyecanlanmaz mıydınız?

Sizlere takdim ettiğimiz ve Risale-i Nur’un Onuncu Sözü olan Haşir Risalesi üzerinde geliştirilmiş bir izah çalışması olan “Prova Sahnesi”, tüm bunları ve daha fazlasını vaad eden ömürlük bir eser. Yani hayat boyu usanç vermeden tekrarla okunabilen ve okunmasına olan iştiyakın hiç azalmadığı canlı bir kitap.

En büyük bir dâhî kabul edilen İbn-i Sina’nın “Akıl buna bir yol bulamaz” dediği ve anlamasında aczini itiraf ettiği ve bu meşhur âlimin dehâsıyla yetişemediği diriliş meselesinin hakikatlerini herkese ve çocuklara bile bildiren ve kâinatın iki büyük tılsımından ikincisinin kapısını açan ve anahtarını elimize teslim eden Haşir Risalesi’nden içeriye merakla girelim ve bakalım bizleri neler bekliyor görelim. Ne dersiniz?

Risale-i Nur’un “10.Söz”ü üzerinde geliştirilmiş bir izah çalışması olan bu kitapta;

* Kıyametten sonra diriliş o kadar kesin bir şekilde ispat edilmiştir ki, bu konuda eserin müellifi şöyle der:

“Eğer, öldükten sonra dirilişin gelmesini, gelecek baharın gelmesi gibi, kesin bir şekilde anlamak istersen; haşre (dirilişe) dair ‘Onuncu Söz’ ile ‘Yirmi Dokuzuncu Söz’e dikkat ile bak, gör! Eğer baharın gelmesi gibi inanmaz isen, gel parmağını gözüme sok!”

Kitabı bitirdiğinizde, ölümden sonra bir ebedî hayatın gelmesinin bu dünyanın varlığı derecesinde kesin olduğunu ve öldükten sonra dirilişin gerçekleşmemesine imkân olmadığını, aklî delillerle ve çok parlak bir şekilde gösterildiğine şahit olacaksınız.

Gerek Risale-i Nur’a gönül vermiş düzenli okuyucularına, gerek Risale-i Nur’u okumaya yeni başlayacaklara çalışmamızı tavsiye ve takdim ediyoruz.

Kitap içeriğinde eser metni, izah metni ve kavram açıklamaları birarada sunulmuştur.

Bu çalışma, “Olağanüstü Bir Hazinenin Keşif Yolculuğu: Risale-i Nur İzah Metinleri” isimli kitap çalışmamızın bir parçasıdır ve kitabın “İman Hazinesinin Varlığını Delillerle İspatlamak” isimli ikinci bölümündeki altı adet “hakikatin”, Beşinci Hakikatidir.

Bu kitap yani Onuncu Söz’ün izah metinleri hakkında şunu samimiyetle ifade ve itiraf etmemiz gerekiyor: İzah metinleri ortaya çıkmadan önce, (istisnasız her seferinde) ne yazacağımız hakkında bir fikir sahibi olmadığımız halde, daha sonradan ortaya çıkan metinler karşısında hayrete düşüyor ve o meseleleri daha önce hiç bu netlikte idrak etmemiş olduğumuzu görüyorduk. İzah metinlerinin kontrolünü yaparken muazzam bir keyif ve zevk alıyorduk ve sanki bir başkasının yazdığı kitabı okuyorduk. Yazılanlar, en büyük sıkıntılarımızı ummadığımız şekilde dağıtıyor, müthiş kuvvetli ve sağlam bir iman hali veriyordu. Çünkü yazdıklarımız, ebedî iman ve Kur’ân hakikatlerinden bahsediyorlardı ve bir insanın kendi başına, şahsî mahareti ve kabiliyeti ile ortaya koyduğu bir eserden çok daha farklı bir mahiyet arz ediyorlardı. Bu nedenle o hakikatlerin güzellik ve mükemmelliği ifadelerimize aksetmiş olmalıydı.

Elbette çok meşakkatli ve zahmetli bir çabanın içindeydik ve bir-iki sayfa izah metni, çoğu zaman 3-5 saat sürdüğü oluyordu, bir o kadar da dipnotlar ve kavramlar sözlüğü uğraştırıyordu ama sonucunda hissettiğimiz keyif, mutluluk ve manevî tatmin duygusu buna fazlasıyla değiyordu. Bu aşamalarda ilk defa Bediüzzaman’ın “Ben de Risale-i Nur’un bir talebesiyim. Kur’ân dersinde bir ders arkadaşınızım ve ben de Risale-i Nur’a muhtacım” demesinin altında yatan manayı gerçek anlamda hissettik ve tevazu yapmadığını gördük.

İnsan olmanın bir gereği olarak, aynı arayışta olan ve aynı ihtiyaçları hissedenlerle bulduklarımızı ve hissettiklerimizi paylaşmak istedik. Hep birlikte istifade etmek maksadıyla ve en az herkes kadar aç ve muhtaç olduğu için kendine ikram edilmiş bir sofraya samimiyetle davet eden birine benziyoruz. Ya da, büyük ve tükenmez bir hazineyi ve anahtarını keşfeden, o hazineyi heyecanla duyurmak ve başkalarıyla da paylaşmak isteyen meraklı bir çocuk gibiyiz.

Büyük bir heyecanla paylaştığımız bu çalışmaya muazzam bir efor harcadık. Fakat itiraf ediyoruz ve çok şükrediyoruz ki, bu çalışma gerçekten de şahsî kabiliyet ve gücümüzün çok üstünde olarak Allah’ın özel bir ikramı olarak ortaya çıktı. Risale-i Nur’a gönül vermiş herkesin ve her müminin, hatta doğrusu ya insan olan herkesin çok büyük bir şevkle, heyecanla ve susuz kalmış bir insanın suyu kana kana içtığinden daha fazla bir açlıkla ve ihtiyaç hissederek bu kitabı okuyacağına tüm kalbimizle inanıyoruz.

Bu çalışma, bütün inananlara ve özellikle risale-i nur talebelerine kutsî bir hediye olsun inşallah..

Kitap çalışmamızın “Yolculuğunuz Daha Yeni Başlıyor!” isimli son sözü ise, Risale-i Nur’un okunmasının ve Risale-i Nur derslerine katılmanın önemi hakkında kalbin derinliğinden samimiyetle kopup gelen duygulu, çarpıcı ve etkileyici tespitler içerdiğinden, bu çalışma içine alınmıştır.

NEDEN GÖRSEL/İNTERAKTİF KİTAP OKUMALISINIZ?

Yazılı olarak kaleme alınmış hakikatleri, sözlü ve görsel bir şekilde okumanız ve izlemeniz (kitap çalışmamızda olmayan ilave izahlarla) daha iyi anlama ve hissetme imkânı sunuyor. Böylece sadece akılla anlaşılmayan ve aslında “hissedilen hakikatler” olan iman ilmini anlamakta ve “farklı mana açılımları”na kapı açmakta, en verimli bir metodu takip etmiş oluyorsunuz. Bu pekiştirme yöntemiyle (Allah’ın izniyle) Risale-i Nur’u ve kainatı anlamak noktasında en üst düzeyde bir istifadenin gerçekleşeceğine kuvvetle inanıyoruz.

En yukarıdaki adresten indirebileceğiniz Word dosyası 94 mb, Pdf dosyası 54 mb. (Bilgisayarda Pdf dosyasını Adobe Reader ile açtığınızda “iki sayfa görünümü”nü seçerek ve zoom yaparak daha rahat okuyabilirsiniz. Word’un tam ekranokumamodu görsellerin yerlerini değiştirerek gösterdiğinden sayfa düzeninde yakınlaştırarak okumalısınız. Tercihimiz hem dosyaboyutunun küçüklüğü hem okuma rahatlığı açısından pdf dosyasından indirip Adobe Acrobat Reader programıyla okumanızdan yana.)

Bu interaktif kitabın word ve pdf dosyalarını içindeki linkleri ve videoları tıklayarak açmak tablet, ceptelefonu ve bilgisayarda mümkün oluyor. (Cep telefonlarında Word için Wps Office, Pdf için Adobe Acrobat Reader programını kullanın. Wps Office dipnotları üstüne dokunduğunuzda açan güzel bir program ama linklere dokunduğunuzda açmıyor. Bunedenle size kitabın interaktif özelliğinden yararlanabilmeniz için Adobe Acrobat Reader programını tavsiye ediyoruz)

KONU FİHRİSTİ

1-TAKDİM

* Kâinatın Sırrını Keşfeden Kitaplarla Tanışın!

* Bu Kitabın Gayesi ve Hedef Kitlesi

* Dipnotlar ve Kavramlar Sözlüğü Hakkında

* Tavsiye Edilen Okuma Yöntemi

* Elinizdeki Kitap, Davetiye Biletinizdir

2-KİTAP İÇERİĞİ

* Kıymetine Paha Biçilmez Bir Hakikat: Ebedî Hayat (Giriş Metni)

Alt Başlıklar:

-Prova Sahnesi

-Tadımlık Ziyafet Sofrası

-Görkemli Sinema Salonu

-İlahî Bilgi Havuzu

-Domino Taşları

-Kâinat Denilen Büyük Gösteri Merkezi ve Kozmik Takvim

-Zıtların Birliği

-Bulmacanın Eksik Parçası

-Anne Karnındaki Bebekler

-En Temel Gerçeklere Uyumlu Sonuçlar Çıkarmak

-Hakikati Kaynağından Öğrenmek

-İnsan İçin Açılan Ebediyet Kapısı

-İnsanla Bağlanmış İlahî Maksatlar

-Meçhul Kahvaltı

-Finalsiz Film

-İmtiyazlı Gezegen

-Ebedî Hayat Diyarının Kapısını Açan Dua

-Çelişkili Bir Durumun Kurtuluş Çaresi

-Akıl Harici Bir Kurgu

-Vaad Etmişse Yapacaktır

-Dirilen Yeryüzü

-‘Zor’u Yapan, ‘Daha Kolay’dan Aciz Kalır Mı?

-Dünyanın En Doğru Haberi

-Gizli Plan

-Issız Festival

-Dünyanın Varlığı Kadar Sarsılmaz Bir Hakikat

-Ölümün Öldürüldüğü Daimî Bir Hayat

3-EK BÖLÜMLER

* Kalıp Olmadan Üretim Olmaz

* Fantastik Bilgi Depoları: Beyin ve Dna

* Kozmik Takvim

* Allah’a Doğru Taraftan Bakmak

* Yaşam Tarzımıza Şüpheyle Bakmak

* İç İçe Geçmiş Sarmal Düzen

* Kainatın Gizli Sırrını Merak Edenler İçin

* Duanın İncelikli Sırrının Keşfi

* Sema Denizinde Bir Üzay Gemisi: Dünyamız

* Çoklu Evrenler Olunca Ne Oluyor?

* Her Şey İlahî Kudretle Nasıl Meydana Geliyor?

KİŞİSEL YOLCULUĞUNUZDA REHBERLİK EDECEK YOL ARKADAŞLARINIZ

* Yolculuğunuz Daha Yeni Başlıyor!

* Keşif Yolculukları Risale-i Nur Eğitim Programı

* Seminer Metinleri, Sunumları ve Videoları

* Keşif Yolculukları İnternet Sitemiz

* Risale-i Nur İzah Metinleri Kitap Çalışmalarımız

* Keşif Yolculukları Video Kanalımız

* Tavsiye Edilen İnternet Siteleri

* Bulunduğunuz Her Yerden 24 Saat Risale-i Nur Okuma ve Dinleme İmkânı

* Risale-i Nur Sohbet ve Derslerine Katılabileceğiniz Yerler

* Diğer Akademik Eğitim Faaliyetleri

* Kitap Yazarının İletişim Adresleri

* Kavramlar Sözlüğü

Sende yorum yazabilirsin