Ramazan’ın Son Günlerini İyi Değerlendirin

Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan ayının son 10 günündeyiz artık. Kadir Gecesi’nin de olduğu bu sayılı günleri değerlendirme adına neler yapabiliriz?

Ramazan ayı mü’minler için bayram içinde bayram olan bir manevî iklim anlamına geliyor. Ramazan’ın sahur ve teheccütleri, Ramazan içindeki cuma gün ve geceleri, mukabeleler, oruç açma anında duaların en çok kabul edildiği an, Kadir ve arefe gecesi bayrama ulaşmadan bayram neşesi veren kutlu zaman dilimleri. Hepsini ayrı ayrı değerlendirmek, kıymetini bilmek, coşkusunu yaşayıp paylaşmak gerekiyor. Bu son 10 gün içinde günahımız çok olsa da tövbe edip Ramazan’ın bereketiyle inşallah affa nail olup cehennemden âzâd olabiliriz.

Zekât için müsait zaman

Zekât verecekler son günlere bırakmadan hesaplarını yapıp verecekleri fakirleri bulabilirler. Hem bayram öncesi Müslümanlar sevindirilmiş, hem de Ramazan bereketiyle kat kat sevaplar kazanılmış olur.

Fitreleri son âna bırakmayın

Bayram sabahına kadar verilmesi gereken fitre/fıtr sadakalarını da son ana bırakmamak gerekiyor. Fitreler bir an önce sahiplerini bulmalı ve onların da bayramı sevinçle karşılamaları sağlanmalı.

Kadir Gecesi

Efendimiz (sas) Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son 10 gününde tek gecelerde aramamız gerektiğini belirtiyor. Umumiyetle 27. geceyi ihya ediyoruz; ancak Efendimiz “arayın” dediği için her tek geceyi Kadir bilip ihya etmek, uyanık olup kaçırmamak, bir şekilde yakalandığı hissi galip gelmişse dostlarla haberleşip paylaşmak gerekiyor.

Siz de itikâf yapabilirsiniz

Bu sene itikâfa girecekler hazırlıklarını yaptı ve tespit edilen camilerde itikâfa girdi bile. Allah kendileri ve ümmet-i Muhammed (sas) için edecekleri duaları, dökecekleri gözyaşlarını şimdiden kabul buyursun. Ama biz de cuma namazı kılınan bir camiye velev bir kapısından girip diğer kapısından çıkmak için dahi girsek “neveytü’l i’tikaf” (itikafa niyet ettim) dersek, bu sevabı biz de kazanabiliriz.

Son cuma

Bu cuma, Ramazan’ın son cuma namazını kılacak, bu mübarek vakti Ramazan içinde son kez ihya edeceğiz. Cuma gününde öğle ile ikindi arası bulunan ve yakalandığında tüm duaların kabul olduğu “icabet vakti”ni kollamakta ihmal etmeyelim.

Sıla-i rahim Ramazan ayı ve bayramlar sıla-i rahimin, akrabalarla iletişimin en çok yükseldiği zaman dilimleridir. Hâlâ irtibatımızın olmadığı, küskün olduğumuz tanıdıklarımız varsa Ramazan’ı ve gelecek Kadir Gecesi’ni fırsat bilip bu vesileyle ve münasip bir dille arayıp helalleşebiliriz.

Son hafta sonu

Bu hafta sonu Ramazan içinde yaşayacağımız son cumartesi ve pazar günleri olacak. Davet edeceğiniz ve davetine icabet edeceğiniz yerleri şimdiden belirleyin ki, hafta sonunuz bomboş geçmesin.

Arefe gecesi zenginliği

Rahmet kapılarının dört mübarek gecede açılacağı bildirilmiştir. Bu gecelerde yapılan dua, reddolunmaz. Bunlar, Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci gecesi, Berat ve arefe gecesidir.

Her günümüz Ramazan gibi olsun

Ramazan bizi ne güzel de kendi atmosferine sokup güzelleştiriverdi. Aç kalarak, sabrederek neredeyse ruhaniler gibi olduk. Teravihler, salavatlar, hatimlerle coşuyor, Kur’an’ımızı daha çok okuyabiliyoruz. Ee, bayram namazından sonra “hadi cami kardeş, 11 ay sonra görüşürüz!” mü diyeceğiz?!

Mustafa Aydın / Zaman

1 tane yorum yapılmış

  1. erdem dedi ki:

    Allah (gelle celaluhu ) razı olsun. Hayıra davet etmek o hayrı işlemiş olmak gibidir

Sende yorum yazabilirsin