Risale-i Nur’lar Fiji ve Samoa’da!

Bismillahirrahmanirrahim

Muhterem ağabeyler ve kardeşler,

Rabbimizin inayeti ile Pasifik Okyanusundaki Fiji ve Samoa adalarını ziyaret ettik.

Fiji, yaklaşık 300 adadan oluşmakta ve nüfusu bir milyon. Hinduizm ve Hristiyanlik yaygın dinler.. Merkez adada 30 bin civarı Müslüman yaşamakta. Buralara 3-4 nesil evvelinde Hindistan’dan hicret etmiş Müslümanların torunları.. Yerel dilden farklı olarak Hindi-Fiji dilini konuşuyorlar. Fiji’de ayrıca herkes İngilizce de konuşabiliyor.

Bu cemaatten İslami hizmetleri organize eden Muhammad Faruk ve Shamim isimli zatlar ile görüştük. Bizimle çok güzel ilgilendiler ve aramızda samimane bir muhabbet başladı. Fiji’de kendileri elhamdülillah dinlerini özgürce yaşıyorlar, hizmet ediyorlar, camileri, okulları ve hatta “helal gıda” sertifikaları bile mevcut! Disiplinli ve şevkliler.. Papua Yeni Gine, Vanuatu, Kiribati vb.. gibi diğer Pasifik adalarına da İslamiyet’i ulaştırma gayeleri var; Allah muvaffak etsin.

Bu Fijili ağabeylerimize Risale-i Nur’ları tanıttık, çokça hediye ettik ve dini hizmetlerinde çok faydası olacağını ifade ettik. Daha önce bu eserleri duymamışlar ve de tanımaktan dolayı memnun oldular. İlerleyen zamanda Türkiye’ye Fiji’den talebe de gönderebileceğimizi belirttik. Rabbim bu irtibatımızı kuvvetlendirsin ve meyvedar eylesin. Âmin.

Daha sonra, Fiji’ye iki saat uçuş mesafesindeki Samoa adasını ziyaret etme imkanını bulduk. Bu adanın ise nüfusu yüz bin ve neredeyse tamamı Hıristiyan… Dinlerine çok bağlılar ve teslis inancına sahipler.. Pasifik adalarının genel bir özelliği olarak, burada da hınzır eti çok tüketiliyor. Bu tabloyu görünce ve helal gıda bulmakta çok zorlanınca Sahabe Efendilerimizin “Allah’ın adının anılmadığı” memleketlere nasıl gittiklerini ve ne tür zorluklar ile karsılaştıklarını hakkalyakin anlamaya çalıştık!

Samoa’daki az sayıda kardeşlerimizin küçük bir mescidi var. Stanley isimli, Hıristiyan iken ihtida etmiş olan ve az İslami bilgisiyle hizmet etmeye çalışan bir zat ile tanıştık. Cuma namazı vakti.. Kendisi hemen imameti bize bıraktı. Cemaatin sayısı 2-3 u hanım olmak üzere 20 kusur kişi.. Bunların çoğu da iş icabı adaya gelmiş ziyaretçiler. Namazı kıldıran kardeşimiz hutbeyi de (İngilizce) İhlâs Risalesi’nden yapınca cemaat çok etkilendi ve namazdan sonra herkes etrafımıza toplanıp Nurlardan hediye olarak aldılar ve burada da yeni irtibatlarımız başladı.

Stanley ve diğer ziyaretçiler ile sohbetimiz esnasında Risaleleri tebliğ faaliyetlerinde istimal etmelerini tavsiye ettik. Stanley sevinerek eserlerden çokça aldı ve evvela okuyacağını söyledi. Samoa’daki din kardeşlerimizin samimi ve ilim sahibi bir hocaya ciddi ihtiyaçları var. Böylece cemaat tam bir vahdet ile toparlanıp, dini tam öğrenmeye başlayarak bir hedefe doğru yürüyebilir. Rabbimiz lütfeylesin..

Hem Fiji hem de Samoa’da MalaysiaNur.com sitesinin kartlarını kardeşlerimize dağıttık, oradaki İngilizce ve Arapça videolardan istifade edebileceklerini söyledik. Fiji’deki kardeşlerimiz (İngiliz ve Fransız etkisi altında olan) Pasifik adalarına İslam’ı götürme potansiyeline sahipler. Allah kendilerine kuvvet ve muvaffakiyet lütfeylesin; bize de destek olmayı nasip etsin. Âmin.

Malezya Nur Talebeleri

www.MalaysiaNur.com