Risale-i Nurun Basılmasına Mani Değiliz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik, Kültür Bakanlığının Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin telif ettiği Kur’an Tefsiri Risale-i Nur basımı için bandrol vermemesi konusunda twitter’dan şu şekilde açıklamalar yaptı.

Kültür Bakanı ile görüştüğünü hatırlatan Çelik, “İşaratü’l İ’cazı basan bir iktidar, Risale-i Nurların neşrine mani değil aksine müzahir olur. Konuyu bilmeden yapılan tenkit haksızlıktır” dedi.

Çelik’in açıklamaları şöyle:

1) Risale-i Nur Külliyatı ile ilgili bandrol meselesini Kültür ve Turizm Bakanı’mız ile görüştüm. Konunun özeti şudur:

2) Eserlerle ilgili Kanun gereği Üstadın vefatından itibaren 70 yıl “Koruma” var. Yani Üstadın vekillerinin dışında eserleri kimse basamaz.

3) Üstadın vekil tayin ettiği bazı talebeleri, yapılan izinsiz sadeleştirme ve baskılar üzerine mahkemeye başvurmuşlardır.

4) Mahkeme sonucu varislik ve vekillik meselesi netleşecek ve onların muvafakatı ile kim isterse eserleri basabilecektir.

5) Bugüne kadar birçok yayınevi “Koruma yoktur” beyanıyla eserleri basmıştır. Koruma bulunan bir eseri “koruma yoktur” diyerek basmak suçtur.

6) İşaratü’l İ’cazı basan bir iktidar, Risale-i Nurların neşrine mani değil aksine müzahir olur. Konuyu bilmeden yapılan tenkit haksızlıktır.

Risale Ajans