Rus Turizmci: Müslüman Olduktan Sonra Kur’an’ı 6 Defa Rusça Okudum

Üç yıl önce Antalya’nın Manavgat ilçesinde cami ziyareti sonrası Müslüman olan Rus turizmci, 3 yıl içinde 6 defa Kur’an-ı Kerim’i Rusça okuduğunu, oruçlarını hiç kaçırmadığını belirtti.

Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Andery Baranov (Ahmet), Müslüman olmadan önce ateist olduğunu ifade etti. 3 yıl önce 11 ayın sultanı Ramazan ayının 6’ncı gününde bir Türk arkadaşının, Manavgat’ta Külliye Camii’ni gezdirmesi sonrası Müslüman olmaya karar verdiğini belirten Baranov, Müslüman olduktan sonra önce alkolü hayatından çıkardığını kaydetti. Müslüman olmadan önce aşırı alkol kullandığını belirten Baranov, kelime-i şahadet getirdikten 2 gün sonra ilk orucunu tutmaya başladığını söyledi.

Baranov, ‘İlk orucumu tutacağım zaman çok heyacanlandım. Türk arkadaşımın ailesiyle birlikte sahura kalktığımda içimden Allah’ım ben akşama kadar hiç aç ve susuz kalmadım. Bana yardım et diye içimden dua ettim. İlk gün sadece susuzluk çektim. Üç günün ardından Allah tarafından verilen güçle hiç zorlanmadım. İftar vakti yaklaşınca sofrada türlü türlü nimetler var yiyemiyorum. O zaman dünyada açlık çeken binlerce insanı hatırladım. Ardından da 35 yıl midemi gereksiz yiyeceklerle doldurduğuma üzüldüm.‘ dedi.

Namazlarda okuyacak kadar namaz suresi bildiğini aktaran Baranov, Müslüman olduğunu ailesinden 5 ay gizlediğini söyledi. Baranov, annesinin din değiştirdiğini duyunca çok üzüldüğünü, bunu niçin yaptın diyerek boynuna sarılarak ağladığını söyledi. Baranov (Ahmet), şöyle dedi:

‘Müslüman olmama babam bir şey demedi. Sen bilirsin oğlum dedi. Annem Ortodoks dindar bir kadın. Çok üzüldü ve ağladı. Ben de anneme Müslüman olduğum için mutlu olduğumu söyledim. 4 yıl önce Ukraynalı eşimden boşandığım ve oğlu Nikita’yı göremediğim için kendimi içkiye vermiştim. Annem Müslüman olduktan sonra içki içmediğimi görünce şaşırdı ve çok sevindi. Dinimin emir ve yasaklarını iyi bir şekilde öğrenmek için Kur’an-ı Kerim’i 3 yıl içinde 6 defa Rusça okudum. Okudukça gençleştiğimi hissettim. Kur’an-ı Kerim’i nazil olduğu gibi öğrenmek için Moskova’da bir din adamından kurs alıyorum.’

Kaynak: Cihan